آخرین خبرها

وزیر آموزش‌و‌پرورش: درباره تخلفات صندوق ذخیره مبالغه شده است

نشست خبری وزیر آموزش‌و‌پرورش روز گذشته در محل این وزارتخانه برگزار شد.
به گزارش «ایلنا»، محمد بطحایی در این نشست طی سخنانی با‌اشاره‌به برنامه‌های این وزارتخانه گفت: مهم‌ترین سرفصل برنامه‌های ما توجه به سند تحول بنیادین است. ما امروز این سند را بررسی کردیم و مشخص شده در چه بخش‌هایی رشد داشته و در چه بخش‌هایی رشد نداشته است. متأسفانه نقشه توزیع، استقرار راهکارها و اجرای سند نامتقارن است.
وی ادامه داد: برنامه‌های سال ٩۶ و آنچه تا پایان سال باقی مانده و همچنین برنامه سال ٩٧ براساس این بررسی‌ها اصلاح می‌شود و ما به سمتی حرکت می‌کنیم که توسعه سند تحول متوازن انجام شود و به شکلی باشد که سند تحول همه برنامه‌های آموزش‌و‌پرورش را دربربگیرد.
وزیر آموزش‌و‌پرورش بر شایسته‌سالاری در آموزش‌و‌پرورش تأکید کرد و افزود: گام اول در نظام شایسته‌سالاری انتخاب و انتصاب مدیران مدارس است. ما فراخوانی را در آبان‌ماه منتشر کردیم و از همکاران خود خواستیم نظرات خود را در این باره بیان کنند. همچنین یک سامانه طراحی می‌شود تا هر مدرسه‌ای که به مدیری نیازمند است شرایط مدیر موردنیاز خود را اعلام کند و مدیرانی که آماده فعالیت هستند صلاحیت خود را برای خدمت اعلام کنند و با این روند دیگر شکل سابق که مستقیم فقط وزارتخانه درباره انتصاب مدیران مدارس نظر می‌داد، وجود نخواهد داشت.

تأسیس بانک فرهنگیان در حد ایده است
بطحایی افزود: طراحی این سامانه تا پایان دی‌ماه تمام می‌شود و به‌دنبال اجرایی‌شدن آن هستیم. در سال ٩٧ انتخاب و انتصاب مدیران براساس این روش خواهد بود ضمن آنکه دستورالعملی که در سال ٩۴ درباره انتصاب نوشته شده، بازنویسی خواهد شد.
وی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان اصلاح می‌شود. متأسفانه علی‌رغم بحث‌هایی که در رسانه‌ها و در عموم مطرح شده، از سال ٩۴ تا ٩۵ میانگین نرخ و میزان سهم شراکت و سوددهی صندوق ٩/١٧ درصد بوده است. البته برخی شرکت‌های وابسته به صندوق مشکلات مالی داشته‌اند اما ارزش آن‌ها بالا رفته است. وزیر آموزش‌و‌پرورش ادامه داد: به دنبال آن هستیم که مشکلات صندوق حل شود و خبرهای به‌یغمارفتن همه دارایی‌های صندوق درست نیست و این مبالغه‌آمیزی‌ها درباره صندوق فرهنگیان به ارزش سهام و سهامداران لطمه می‌زند.
بطحایی افزود: صحبت‌هایی درباره تأسیس بانک فرهنگیان مطرح شده که این مسئله فقط در حد یک ایده است و هنوز مجلس شورای اسلامی درباره آن نظری نداده است. این ایده از طرف فرهنگیانی مطرح شد که علاقه دارند دریافت حقوق و مزایای خود را از طریق این بانک انجام دهند تا بتوانند به‌طور مثال وام‌های خوبی نیز دریافت کنند.

تحصیل اتباع خارجی را پیگیری می‌کنیم
وی درباره تحصیل اتباع خارجی گفت: ما تحصیل اتباع خارجی، به ویژه اتباع افغان، را پیگیری می‌کنیم؛ هرچند در برخی موارد خود اولیای دانش‌آموزان علاقه‌ای به تحصیل فرزندان خود ندارند. البته در سال آینده درصد بالایی را تحت پوشش قرار می‌دهیم.
وزیر آموزش‌و‌پرورش با انتقاد از تنبیه بدنی در مدارس گفت: تنبیه بدنی در مدارس فراوانی زیادی ندارد اما معتقدم که با صدور بخشنامه نمی‌توان این مسئله را از بین برد، بلکه باید نظارت‌ها تقویت شود و هیچگونه بهانه‌ای نمی‌تواند تنبیه بدنی و حتی زبانی و شخصیتی را توجیه کند. به‌شدت با مواردی که به ما اعلام می‌شود برخورد می‌کنیم و آن‌ها را پیگیری خواهیم کرد. حتی گاهی خود ما برای دانش‌آموزان وکیل گرفته‌ایم تا از حق آن‌ها در مراجع قضایی دفاع کنیم. از طرف دیگر بعضی دانش‌آموزان کج‌رفتاری‌ها، تعرض‌ها و بی‌ادبی‌هایی به شخصیت معلم انجام می‌دهند که این مسئله نیز درست نیست، زیرا اهانت به یک معلم اهانت به همه معلم‌هاست.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس