آخرین خبرها

فرهیختگان مشهدی به یاری هم‌وطنان زلزله‌زده غرب کشور شتافتند؛ هنر همدردی

غلامرضا زوزنی- در پی وقوع زلزله روزهای اخیر در کرمانشاه و نواحی غربی کشور، شماری از اهالی فرهنگ و هنرمندان مشهدی هم‌صدا با فرهیختگان سراسر کشور به ابراز همدردی با هم‌وطنان زلزله‌زده‌مان پرداختند. ابراز هم‌دردی مشهدی‌ها افزون بر ایجاد هشتک در فضای مجازی شامل همت آن‌ها برای یاری‌رساندن به زلزله‌زدگان در دنیای حقیقی نیز شد.

میعادگاه، میدان شهدا
احسان اصولی، رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، در صفحه مجازی‌اش نوشت: برای کمک به هم‌وطنانمان در غرب کشور باید برخاست و عملا دست به کار شد.وی از همه جوانان مشهدی، فعلان مدنی و هیئت‌های مذهبی خواست تا کمک‌های جمع‌آوری‌شده خود را در عرصه میدان شهدا به دست مسئولان برسانند تا آن‌ها نیز در اسرع وقت آن اقلام را به دست‌ زلزله‌زدگان برسانند.

قرار‌ هنرمندان
در ادامه واکنش‌ها، هنرمندان و جامعه فرهنگی هنری مشهد آستین بالا زدند و پویشی با عنوان «به‌خاطر پهلوانان کرد سرزمینمان» راه‌اندازی کردند. آن‌ها همه مردم مشهد را برای یاری به هم‌وطنان عزیز زلزله‌زده استان‌های غربی کشور فراخواندند. در پی این پویش، امروز ساعت ۱۴ هنرمندان مشهدی در مجتمع فرهنگی هنری امام‌رضا(ع) واقع در بوستان «ملت» برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی (پتو، چادر مسافرتی، کنسرو، خرما) همشهریان مستقر خواهند بود.پویش «به‌خاطر پهلوانان کرد سرزمینمان» بعد از انتشار نامه ابراز همدردی سیدسعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با هم‌رده کرمانشاهی‌اش ایجاد شد. در این نامه از همه هنرمندان و همشهریان هنردوست مشهدی خواسته شده تا در موعد مقرر به همدردی با هم‌وطنان کرمانشاهی بشتابند.

بازار کتاب گلستان، بازار داغ همدلی
اهالی کتاب هم از غافله عقب نماندند. یکی از کتاب‌فروشی‌های شهر ضمن ابراز همدردی با هم‌وطنان زلزله‌زده کرمانشاه و غرب کشور، با انتشار اطلاعیه‌ای درآمد حاصل از فروش امروز خود را برای یاری‌رسانی به هم‌وطنان زلزله‌زده اختصاص داد. کافه‌کتاب «آفتاب» واقع در بازار کتاب «گلستان»، حد فاصل چهاراه گلستان و چهارراه دکترا، منتظر حضور و جمع‌آوری کمک همشهریان است.

هم‌صدایی روی صحنه
دو گروه نمایشی هم عواید فروش بلیط چند اجرای نمایش خود را به زلزله‌زدگان غرب کشور اختصاص دادند. دست‌اندرکاران دو نمایش «خورشید بر نیزه» و «من مرتضی تنها هستم ... » درآمد فروش اجراهای دیروز خود را به کرمانشاهی‌ها تقدیم کردند. مهدی وحیدی، کارگردان «خورشید بر نیزه»، هدف از انجام این کار را پیروی از سیره سیدالشهدا(ع) دانست و گفت: ائمه‌اطهار(س) نخستین حامیان درماندگان و نیازمندان هستند و ما و همه اعضای گروه نمایشی «خورشید بر نیزه» بر آنیم تا راه ایشان را ادامه دهیم. وحیدی با‌اشاره‌به نیات خیرخواهانه گروهش از ابتدای اجرا، تصریح کرد: از ابتدا قرار بود درآمد حاصل از اجرای این نمایش را صرف فعالیت‌های فرهنگی کنیم که یک شب آن را با موافقت همه اعضا با جان‌و‌دل به زلزله‌زدگان هم‌وطن در غرب کشور تقدیم کردیم. این نمایش هرروز تا ٢٧ آبان‌ماه از ساعت ١٩ در سالن اصلی تئاتر شهر واقع در بوستان «ملت» به روی صحنه می‌رود.

موسیقی، فرمان خداوند بر روی زمین
در ادامه واکنش‌های اهالی هنر، عثمان محمدپرست، استاد موسیقی مقامی خراسان، تاب نیاورد و در پیامی با هم‌وطنان کرمانشاهی ابراز همدردی کرد. استاد محمدپرست در پیام خود با بیان اینکه بلاهای طبیعی هم موسیقی فرمان خداوند بر روی زمین هستند، آورده است: «مصیبت و ضایعه اسفناک از‌دست‌دادن تعداد قابل‌توجهی از هموطنانمان در غرب کشور و زخمی‌شدن جمع زیادی از آن‌ها دل هر انسان مؤمن و انسان‌دوست را به درد می‌آورد. قطعا این موضوع در نزد هنرمندان به‌مراتب شدت بیشتری خواهد داشت. اینجانب وظیفه انسانی خود می‌دانم که این مصیبت وارده را به جامعه محترم ایرانیان، به‌ویژه خانواده‌های محترم داغ‌دیده تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای بازماندگان صبر، برای مصدومان این زمین‌لرزه شفای سریع و کامل و برای رفتگان مغفرت الهی را مسئلت نمایم.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس