آخرین خبرها

شب شعر بین‌المللی اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد؛ از شرق و غرب آمده زائر به شوق تو

معین اصغری- نخستین شب شعر بین‌المللی اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد. در این جلسه که عصر روز گذشته در سالن همایش‌های باب‌الجواد اجرا شد، شاعران آیینی ۲۰ کشور جهان از آسیا، آفریقا و اروپا گرد هم آمده بودند و اشعاری در مدح و منقبت آل‌ا...(ع) قرائت کردند.

مدح اهل‌بیت(ع) نعمتی خدادادی است
در نخستین شب شعر بین‌المللی اربعین حسینی، حجت‌الاسلام‌و‌‌المسلمین سید جلال حسینی، معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، با بیان اینکه سرودن شعر و ستایشگری اهل‌بیت(ع) نعمتی خدادادی است افزود: اگر خداوند این نعمت را به کسی عطا کند، خیلی او را مورد لطف قرار داده است. مدح اهل‌بیت(ع) جایگاه ویژه‌ای دارد. در روایت داریم کسی که برای اهل‌بیت(ع) شعری بگوید، بهشت بر او واجب می‌شود. وی افزود: فرزدق و دعبل و سید حِمیَری فیلسوف یا فقیه نبودند که به خاطر این‌ها اهل‌بیت(ع) به آن‌ها وزنی داده باشند. دلیل توجه معصومان(ع) شعرسرایی سرایندگان نام‌برده بود که حقایق هستی و معارف دین را به زیباترین شکل بیان می‌کردند. گاهی شعری کوتاه بلندترین معارف را به شکلی منتقل می‌کند که چه‌بسا یک ساعت سخنرانی آن‌قدر اثر نداشته باشد.

شاعر باید بداند امروز چه حرفی بزند
حسینی ادامه داد: البته این همه توجه ملاحظاتی هم دارد. اولین ملاحظه این است که شاعر باید احیاگر امر دین باشد. شاعر باید بداند قریحه‌اش را در چه زمینه‌ای خرج کند. ما شاعران زیادی در طول تاریخ داریم که استعدادشان را صرف هزل و هجو کردند و امروز هیچ نامی از آن‌ها باقی نمانده است.معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه شاعر باید با عمق معارف الهی آشنا باشد خاطرنشان کرد: این اول راه است. بایسته است شاعر در مرحله بعد بداند امروز چه حرفی را باید بزند و چه شعری بگوید تا مخاطبش را بیدار کند. موضوعات زیاد است اما وقتی شما بهترینش را گزینش می‌کنید، می‌توانید به‌‌خوبی عرض اندام کنید. برای نمونه، امروز استکبار می‌خواهد حرکت تاریخی امت اسلام را منحرف کند. خب، بیدار کردن امت‌ها به عهده شما شاعران است. اگر شاعری از این موضوعات غافل باشد، یقینا نتوانسته است رسالت خود را به درستی ادا کند.

در ستایش یاور گل‌های مصطفی
خدابخش صفادل، شاعر خراسانی، نخستین شاعر ایرانی‌ بود که در شب شعر بین‌المللی اربعین حسینی چراغ شعرخوانی را روشن کرد. وی غزلی به محضر امام سجاد(ع) تقدیم کرد.
بمان نظاره‌گر اصل ماجرا باشی/ بمان که شاهد آن ظلم ناروا باشی// قدم به جانب میدان مباد بگذاری/ که بعد واقعه باید کنار ما باشی// میان خیمه در امواج تب فروماندی/ که بعد یاور گل‌های مصطفی باشی// برای آنکه ببینی عمیق فاجعه را/ قرار شد که به آن درد مبتلا باشی// خدا نخواست سر مویی از تو کم بشود/ که تکیه‌گاه اسیران کربلا باشی// سرشته‌اند تو را تا به وقت دل‌تنگی/ به داغ سینه یک کاروان دوا باشی// قرار شد که بمانی و در تمام مسیر/ برای آن‌همه سرگشته رهنما باشی// بمان که شرح دهی نکته‌نکته علقمه را/ بمان چنان‌که روایتگر وفا باشی

حس می‌شود حضور شهیدان در این مسیر
سید علیرضا شفیعی شاعر دیگری بود که شعر خود را با موضوع پیاده‌روی اربعین خواند.اینجا کشیده‌ایم به شوق تو صف همه/ سوی تو عازمیم به شور و شعف همه// ما تشنه‌ایم تشنه صحرای طف همه/ پای پیاده آمده‌ایم از نجف همه// تاریخ اگرچه فاصله انداخت بین ما/ در راه توست تاب و تب ما حسین ما// شد سهم ما امانت عشق تو از الست/ یعنی که دین ما به تو از روز اول است// پاهای خسته‌ای که پر از زخم و تاول است/ اجمالی از تلاطم شوقی مفصل است// ما زائران کوی تو هستیم از قدیم/ با هر قدم به روی خطایی خطی زدیم// این کهکشان که چرخ‌زنان بر مدار توست/ این قطره‌ها که مقصدشان جویبار توست// این سیل جمعیت که چنین رهسپار توست/ از هر نژاد و رنگ و زبان بی‌قرار توست// هر بیدلی شده‌ است مسافر به شوق تو/ از شرق و غرب آمده زائر به شوق تو// دارد همیشه شور تو جریان در این مسیر/ ما بگذریم یکسره از جان در این مسیر// در یاد ماست پیر جماران در این مسیر/ حس می‌شود حضور شهیدان در این مسیر// ما نایب‌الزیاره خیل شهیدها/ نزد تو آمدیم امام امیدها

زمین و آسمان با زائرانت راه می‌آیند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی شفیعی دیگر شاعر این برنامه بود که غزل زیر را درباره پیاده‌روی اربعین خواند.همه از هرکجا باشند از این راه می‌آیند/ به سویت ای امین‌ا... خلق‌ا... می‌آیند// زمین سرمست راه افتاد و بر ما راه آسان شد/ زمین و آسمان با زائرانت راه می‌آیند// ببین شانه‌به‌شانه هم سفید و هم سیاه اینجا/ به شوق دیدن تو پا‌به‌پا همراه می‌آیند// مدار عاشقی سقاست آغاز طواف از اوست/ به سوی آفتاب آنجا به اذن ماه می‌آیند// قیامت کرده‌ای انگار تصویری است از محشر/ که دوشادوش هم نزدت گدا و شاه می‌آیند// نکیر و منکر از من گرچه زهر چشم می‌گیرند/ به لطف گوشه‌چشمت عاقبت کوتاه می‌آیند. شفیعی همچنین در گفت‌وگو با شهرآرا، با اشاره به این شب شعر و ضرورت برگزاری آن اظهار کرد: امروز می‌بینیم که اربعین نقطه وفاق نه‌تنها ملل مختلف بلکه مذاهب گوناگون شده است و همه دور پرچم امام‌حسین(ع) جمع شده‌اند. همایش‌هایی از این دست می‌تواند شاعران را که پرچم‌داران فرهنگ هستند با سلیقه‌های مختلف از همه‌جای جهان دور یکدیگر جمع کند. امروز وظیفه همه هنرمندان است که هریک از زاویه نگاه خود به این مسئله بپردازد. ما شاعران هم از این قاعده مستثنا نیستیم.وی خاطرنشان کرد: الحمدلله تا الآن شعرهای بسیاری با موضوع اربعین و همایش پیاده‌روی باشکوه آن سروده شده است اما با توجه به اهمیت مسئله، هنوز خیلی جای کار هست.

در حاشیه
پیش از آغاز مراسم، خیلی مرتب و با‌برنامه به مهمان‌های عرب هدفون‌هایی مخصوص داده شد تا به‌‌راحتی بتوانند از ترجمه استفاده کنند. از میان شاعران خارجی که شعرشان را با زبان خودشان می‌خواندند و قاعدتا ما هم چیزی از آن‌ها نمی‌فهمیدیم، بیشتر از همه شاعر اندونزیایی توجه‌ها را به خود جلب کرد، جوانی که با سوز و گداز خاصی شعرش را با صدای بلند می‌خواند و ما از بین همه آنچه گفت، تنها کلمه‌ای که فهمیدیم «حسین‌» بود. حضور چهره‌های سیاه‌پوست و زرد‌پوست و سفیدپوست کنار یکدیگر شاید جالب‌ترین اتفاق این همایش بود، اتفاقی که کمتر در یک همایش بین‌المللی با موضوع شعر می‌بینیم. به‌راستی موضوعی مانند اربعین چه کرده است که ده‌ها نفر را از مالی و نیجریه تا هند و اندونزی و تا حتی روسیه می‌تواند کنار یکدیگر بنشاند؟ واقعا این حسین(ع) کیست که عالم همه دیوانه اوست؟

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس