قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی آخرین اقدامات برای میزبانی از زائران دهه پایانی صفر را تشریح کرد؛ آمادگی مشهدی ها برای میزبانی زائران پیاده

الهام مهدیزاده- مهمان داریم، مهمانانی که به گفته مسئولان آستان قدس رضوی از 21 استان کشور رهسپار مشهد هستند. برآوردهای مسئولان آستان قدس نیز از این قرار است که تعداد زائران پیاده امسال از مرز 300هزار نفر عبور می‌کند.
همچنین درلابه‌لای برنامه‌هایی که آستان قدس برای روزهای پایانی ماه صفر و ایام شهادت امام‌رضا(ع) در نظر گرفته، قراری این‌گونه گذاشته شده که پابه‌پای زائران پیاده امام‌رضا(ع) و با برنامه فرهنگی «قرار زیارت»، مشهدی‌ها همراه با زائران به آستان‌بوسی حریم رضوی بروند.
این‌ها گزیده‌ای از برنامه‌ها و اقدامات درنظر‌گرفته‌شده برای آمادگی تمام‌قد مشهد در استقبال از زائران بود که روز گذشته و ازسوی سیدمرتضی بختیاری، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی ارائه شد.
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: امسال تعداد زائران پیاده‌ای که مهمان مشهدی‌ها در روزهای پایانی ماه صفر خواهند بود درمقایسه با سال گذشته رشد درخورتوجهی خواهد داشت؛ زیرا سال قبل درمجموع 280هزار نفر زائر پیاده به مشهد آمدند.

۱۰۰۰ هیئت بیش از سال قبل به مشهد می‌آیند
قائم‌مقام تولیت آستان قدس‌ رضوی در ادامه برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای روزهای پایانی ماه صفر را این‌گونه ارائه داد: امسال برآورد می‌شود تعداد 1000 هیئت بیشتر از سال قبل در ایام پایانی ماه صفر در مشهد‌الرضا حضور داشته باشند.
به‌گفته بختیاری، امسال محوریت میزبانی بر حوزه فرهنگ میزبانی و مردمی‌کردن این فرهنگ در میان مشهدی‌هاست که برهمین‌اساس، تا روز گذشته و با اعلام آمادگی‌هایی که ازسوی خیران صورت گرفته، زمینه پذیرایی 100هزار زائر پیاده در مشهد (3وعده غذا در زمان اقامت در مشهد) و نیز اسکان آنان در این شهر فراهم شده است. جدا از آن، به تمام هیئت‌های مذهبی پرچم یادبودی ازسوی خدام رضوی اهدا می‌شود و یک وعده نیز مهمان مهمان‌سرای آستان قدس رضوی خواهند بود.
در ادامه جلسه، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی آماری از نذورات مردم در روزهای پایانی ماه صفر سال گذشته ارائه داد و گفت: سال گذشته و ازسوی مردم و خیران، 300هزار بسته غذایی نذر مردم توزیع شد و دراین‌باره با توجه به آنکه امسال تعداد زائران پیاده بیشتر است، پذیرایی مردمی نیز بیشتر خواهد بود.
آن‌گونه که بختیاری، دیروز به رسانه‌های جمعی استان گفت، سال گذشته مشهدی‌ها در میزبانی از زائران پیاده سنگ‌تمام گذاشتند؛ تاجایی‌که 60هزار نفر از مشهدی‌ها در منازل شخصی خود میزبان زائران امام‌رضا(ع) بودند. امسال نیز به‌صورت ویژه به این موضوع توجه شده است.
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی به همکاری شهرداری مشهد برای دراختیار قراردادن سالن‌های ورزشی و نیز همکاری آموزش‌وپرورش استان به‌منظور استفاده از 180 مدرسه برای اسکان زائران پیاده اشاره کرد و حتی در تکمیل توضیحات خود بیان کرد: با صحبت‌هایی که با آموزش‌وپرورش استان شده، به این موضوع تأکید شد که اگر شرایط جوی مساعد نبود، امکان استفاده زائران از این مدارس در روز شنبه نیز فراهم شود.

از قرار زیارت تا «خیمه امت»
حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در این جلسه به‌صورت تیتروار به 50 برنامه فرهنگی که آستان قدس رضوی برای روزهای پایانی ماه صفر در نظر گرفته، اشاره کرد.
از برنامه‌های مهمی که رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی به آن اشاره کرد، می‌توان به اجتماع عظیم رضویون در روز شهادت امام‌رضا(ع) در صحن جامع رضوی، خیمه امت برای عزاداران اقوام، مذاهب و ملیت‌های دیگر اشاره داشت.
حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد طرح فرهنگی «خیمه امت» را در فهرست برنامه‌هایی که برای نخستین‌بار قرار است در روزهای پایانی ماه صفر برگزار شود، اعلام کرد. به گفته رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی قرار است با برگزاری این خیمه و حضور اقوام و مذاهب گوناگون شرایط برای تجمع و دلبستگی اقوام و مذاهب فراهم ‌شود.

نشان «علم نصرت» بر سردرِ منازل خدام
اما قرار زیارت یکی دیگر از برنامه‌های فرهنگی است که برای روزهای پایانی ماه صفر در نظر گرفته شده و رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس‌رضوی در توضیحاتی برای این برنامه گفت: در برنامه فرهنگی قرار زیارت خانواده‌های مشهدی از چهار مسیر منتهی به حرم مطهر رضوی در روز رحلت نبی مکرم اسلام(ص) عازم حرم مطهر امام‌رضا(ع) می‌شوند.
برگزاری مراسم دعبل خزاعی، خدام‌الجواد و نیز مراسم شب شهادت امام‌رضا(ع)، از دیگربرنامه‌هایی بود که رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی به آن اشاره کرد. جدا از آن، امسال و با ابتکار و مشارکت معاونت اماکن متبرکه و امور زائران مقرر شده نشان «علم نصرت» بر سردرِ منازل خدام حرم مطهر رضوی نصب شود.
حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد در ادامه تأکید کرد: این نشان در سال‌های آتی و با استقبال مشهدی‌ها بر سردرِ تمام منازل و مغازه‌های تجاری مشهد نصب می‌شود تا به‌عنوان یک نشان آیینی مراسم شهادت امام‌رضا(ع)، تعریف شود.
توجه و نظارت ویژه به امنیت غذاهای نذری به‌منظور مقابله با بیوتروریسم، از دیگرمحورهای سؤالات خبرنگاران بود که سیدرضا اصغری، مدیرکل حراست آستان قدس رضوی این اطمینان‌خاطر را داد که تمامی موکب‌ها و هیئت‌های پذیرایی زائران پیاده ازپیش شناخته‌شده و دارای مجوز و شناسنامه‌ هستند و علاوه‌بر‌آن، به مکان‌های پخت غذای زائران پیاده در این روزها کاملا نظارت می‌‌شود.
اصغری همچنین اشاره‌ای به اقدامات انجام‌شده برای حوزه بیوتروریسم داشت: برای این مهم کمیته امنیتی با حمایت جامعه اطلاعاتی استان مانند استانداری، اطلاعات و سپاه پاسداران، تمام نظارت‌ها را برعهده گرفته‌اند.
ضرورت توجه به آب شرب زائران مشهد‌الرضا نیز یکی از موضوعات تأکیدی مدیرکل حراست آستان قدس رضوی بود که به گفته او در این حوزه آب شرب حرم مطهر از دو مخزن انتهای خیابان سیدی تأمین می‌شود و تحت نظارت تصویری قرار گرفته است؛ همچنین آب حوضچه‌های حرم در این ایام تخلیه می‌گردد تا برای زائران آلودگی نداشته باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدجلال حسینی، معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی، نیز در این جلسه به آمادگی 4هزار مبلغ دینی برای استقبال از 4هزار هیئت، 300هزار زائر پیاده و 5/3میلیون مسافر مشهد‌الرضا در روزهای پایانی صفر با بیش از 1500 برنامه فرهنگی و تبلیغی اشاره کرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس