آخرین خبرها

ظریف در جلسۀ غیرعلنی بهارستان توضیح داد، سناریوهای مختلف برای برجام

جلسۀ غیرعلنی روز گذشتۀ مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه برگزار شد. روایات حاضران در این جلسه حکایت از این دارد که برجام، موضوع اقلیم کردستان عراق، آخرین تحولات در سوریه و همدلی دولت و مجلس محور سخنان ظریف و نمایندگان ملت بوده است.
بهروز نعمتی، سخن‌گوی هیئت رئیسۀ مجلس، در جمع خبرنگاران دربارۀ این جلسه اظهار کرد: «موضوع مهمی که در این جلسه مطرح شد اتفاقات اخیر دربارۀ برجام و اظهارات ترامپ در سازمان ملل متحد دربارۀ ایران بود.».
وی تصریح کرد: «در ادامۀ این جلسه، سناریوهای مختلفی که ممکن است ترامپ یا کنگرۀ آمریکا علیه برجام مطرح کنند مورد بحث و بررسی قرار گرفت.».

نمی‌توانیم موارد را احساسی
مطرح کنیم
سخن‌گوی هیئت رئیسۀ مجلس با بیان اینکه بیانات و فرامین رهبر معظم انقلاب در زمینۀ برجام در این جلسه مورد تأکید قرار گرفت یادآور شد: «در ادامۀ این جلسه، دربارۀ اتفاقاتی که ترامپ یا از سر ناآگاهی یا کم‌خردی می‌خواهد انجام دهد بحث شد.».
نعمتی در پاسخ به سؤالی دربارۀ اقدام متقابل ایران در صورت نقض برجام از سوی آمریکا و صحبت‌های آمریکایی‌ها دربارۀ سپاه پاسداران گفت: «سپاه متعلق به همۀ مردم ایران است و امروز خانواده‌ای پیدا نمی‌کنید که بسیجی یا پاسدار نداشته باشند.».
وی افزود: «نمی‌توانیم موارد را احساسی مطرح کنیم. تحریم سپاه به معنای تحریم تمام ملت ایران است.».
سخن‌گوی هیئت رئیسۀ مجلس ادامه داد: «اگر آمریکایی‌ها از برجام خارج شوند، باید هزینۀ آن را نیز پرداخت کنند. اگر خود ترامپ یا کنگره این کار را انجام دهند، با اقدام متقابل ایران مواجه می‌شوند.».
سخن‌گوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: «اگر آن‌ها بخواهند این کار را انجام دهند، طبیعتاً مجامع بین‌المللی نظیر اتحادیۀ اروپا و ١+۵ و کشورهایی که توافق را امضا کردند باید هزینه‌اش را پرداخت کنند. در ضمن، اگر مجامع بین‌المللی بخواهند در قبال این اتفاقات سکوت کنند، ما هم اقدامات خود را انجام
خواهیم داد.».
نعمتی در پاسخ به سؤال دیگری دربارۀ جلسۀ هیئت نظارت بر اجرای برجام گفت: «در این جلسه، دربارۀ سناریوهای مختلفی که مطرح شده است بحث و بررسی‌های لازم انجام شد.». وی همچنین گفت: «در ادامۀ جلسۀ غیرعلنی مجلس در موضوع سوریه این موضوع مورد تأکید قرار گرفت که، با توجه به حضور نیروهای دولتی این کشور در دیرالزور و عکس‌‌العمل‌هایی که بعضاً برخی کشورها نسبت به سوریه داشتند، ثابت شد که حقانیت مردم این کشور پابرجاست.».

ایران همواره حامی مردم کرد
بوده است
شهباز حسن‌پور، نمایندۀ سیرجان، در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، با تشریح این جلسۀ غیرعلنی اظهار کرد: «رئیس دستگاه دیپلماسی در این جلسه توضیحاتی دربارۀ آخرین تحولات منطقه، روابط ایران با دیگر کشورها و موضوع کردستان عراق به نمایندگان ارائه کرد.».
وی افزود: «ظریف در این جلسه بیان کرد ایران همواره و درتمامی دوره‌ها حامی مردم کرد بوده و از آنان حمایت کرده است.». نمایندۀ مردم سیرجان در مجلس ادامه داد: «در این جلسه همچنین نمایندگان سؤالاتی دربارۀ نحوۀ برخورد و تعامل بیشتر ایران با کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه مطرح کردند.».
حسن‌پور یادآور شد: «در این جلسه، ظریف بیان کرد اروپایی‌ها به‌هیچ‌عنوان در راستای برجام همگام با آمریکا نیستند و نظرات آمریکایی‌ها مبنی بر لغو برجام را قبول ندارند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس