آخرین خبرها

شهرآرا در گفتگو با مسئولان و کارشناسان، مسئلۀ پذیرش بالای مدارس نمونۀ دولتی را بررسی می‌کند؛ ویژه‌سازی بیجا در نمونه‌دولتی‌ها

سلطانی- شاخص جهانی برای انتخاب دانش‌آموزان تیزهوش برای تحصیل در مدارس استعدادهای درخشان ٢.٢٨درصد است؛ یعنی از بین هر ١٠٠ دانش‌آموز حداکثر ٢.٢٨ نفر می‌توانند وارد مدارس استعدادهای درخشان شوند، اما در سال‌های گذشته این نسبت در برخی استان‌ها و مدارس استعدادهای درخشان ایران رعایت نشده است.اخیراً نیز علی زرفشان، معاون آموزش متوسطۀ وزیر آموزش‌وپرورش درخصوص «فعالیت مدارس استعدادهای درخشان و نمونه‌دولتی» گفته است: «سیاست آموزش‌وپرورش در چند سال گذشته، برگرداندن مدارس نمونه به معیارهای علمی بوده است. طبق استاندارد باید فقط ٢درصد از دانش‌آموزان در مدارس استعداد درخشان تحصیل کنند، اما هم‌اکنون در بعضی از نقاط این میزان ٢۵درصد است.».

مدارس استعداد درخشان قاعدۀ جهانی را رعایت کرده‌اند
رئیس مدارس استعدادهای درخشان استان خراسان رضوی اما نیز از رعایت نُرم ٢درصدی خبر می‌دهد و می‌گوید: «در استان خراسان به‌طورمیانگین صرفاً ٢درصد از دانش‌آموزان در مدارس سمپاد پذیرش می‌شوند و از اساساً میزان پذیرش این مدارس سالانه از طریق مرکز ملی استعداد‌های درخشان به ما ابلاغ می‌شود و ما مجاز نیستیم بیش از مقدار معین پذیرش داشته باشیم.». محمدمهدی مؤمنی ضمن اشاره به اینکه برخی نواحی آموزشی در مشهد مثل ناحیۀ تبادکان به اندازۀ استان سمنان دانش‌آموز دارد، می‌گوید: «ما در برخی نواحی مثل ناحیۀ٧ که تعداد قابل‌ملاحظه‌ای دانش‌آموز دارد، در تمام مقاطع و جنسیت‌ها، مدرسۀ استعداد درخشان نداریم، اما چون حد نرمال پذیرش ٢درصد از دانش‌آموزان در مدارس سمپاد در سطح شهر مشهد رعایت شده است، به‌سمت گسترش مدارس استعداد درخشان نمی‌رویم.». مؤمنی ضمن اشاره به صحبت‌های زرفشان می‌گوید: «به‌نظر میزان پذیرش مدارس نمونۀ دولتی باعث شده است که حد نرمال ٢درصد رعایت نشود و در برخی نقاط کشور شاهد نرخ ٢۵درصدی دانش‌آموزان نمونه و استعداد درخشان باشیم.».لازم به ذکر است که رسالت مدارس نمونۀ دولتی، خدمت‌رسانی به دانش‌آموزان مستعد و محروم بوده است، اما درحال‌حاضر در کلان‌شهرها و در مناطق مرفه شاهد تحصیل دانش‌آموزانی از طبقات توانمند در مدارس نمونۀ دولتی هستیم که از منظر آموزشی و اجتماعی اشکالات زیادی به آن وارد است.

رشد کاریکاتوری دانش‌آموزان
بلای جان خودشان و جامعه
درهمین‌رابطه مسعود ولی‌زاده، کارشناس آموزشی و پژوهشگری اجتماعی می‌گوید: «سال‌هاست که مسئولان می‌گویند میزان پذیرش در مدارس استعداد درخشان و نمونۀ دولتی باید کاهش پیدا کند، اما عملا شاهد تغییر ملموسی دراین‌زمینه نیستیم.». وی ضمن انتقاد از ویژه‌سازی آموزش در مدارس نمونۀ دولتی و استعداد درخشان، می‌گوید: «ویژه‌سازی آموزش موجب ایجاد غرور کاذب، توقع بالا از جامعه و درنهایت سرخوردگی دانش‌آموزان استعداد درخشان در آینده می‌شود. پدیدۀ فرار مغز‌ها محصول همین ویژه‌سازی‌هاست. توقع بالا در این دانش‌آموزان باعث می‌شود که آن‌ها مملکت را مدیون خودشان بدانند و انتظارات بالایی از حاکمیت داشته باشند و عدم تأمین این انتظارات منجر به سرخوردگی در آن‌ها می‌شود.».
وی می گوید: «جداسازی بچه‌هایی که اصطلاحاً "آی‌کیو"ی بالاتری دارند، باعث می‌شود آن‌ها درک درستی از سایر گروه‌های اجتماعی پیدا نکنند و فقط درزمینۀ درسی قوی شوند و همین امر نوعی رشد کاریکاتوری است که از منظر اجتماعی آسیب می‌زند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس