آخرین خبرها

وقتی پای آمار در حوزۀ سلامت لنگ می‌زند؛ بی‌آماری از شمار دیابتی‌های استان، پنج‌ساله شد!

گروه گزارش- صحبت از بیماری خاموشی است که لحظه‌به‌لحظه درحال رشد است و تبدیل به تهدیدی جدی برای سلامت جامعه شده است؛ قندی که دهان بسیاری از افراد را تلخ کرده است و گفته می‌شود هر هفت ثانیه یک نفر را به کام مرگ می‌کشاند. تأسف‌بارتر این است که از چنین‌تهدیدی که به‌صورت لحظه‌ای رشد می‌کند، آمار به‌روز و دقیقی در کشور و به‌تبع آن در استان خراسان رضوی وجود ندارد و گفته شده از سال٢٠١٢ آمارگیری جدیدی از جمعیت این بیماران در ایران صورت نگرفته است.
یکی از بهترین راهکارهای مبارزه با این بیماری، مطالعه، بومی‌سازی و پیاده‌سازی روش‌هایی است که کشورهای موفق در مبارزه با دیابت از آن‌ها استفاده کرده‌اند؛ چراکه شرط اول پیروزی در یک مبارزه، شناخت صحیح و کامل دشمن و آموزش برای مقابله با آن است.
مدیر کلینیک تخصصی دیابت درخصوص زنگ‌خطر دیابت در جهان و ایران در گفت‌وگو با شهرآرا دربارۀ مبتلایان به دیابت در استان خراسان رضوی، می‌گوید: «آمار واقع‌بینانه این است که ١٠درصد جمعیت بالغ استان دیابت دارند. اگر این جمعیت را ٢میلیون نفر بدانیم، حدود ٢٠٠هزار نفر در استان دیابت دارند و اگر کسانی را که درمعرض خطر دیابت هستند نیز در نظر بگیریم، به یک‌میلیون نفر هم خواهید رسید که رقم بالایی است، اما آماری رسمی دراین‌زمینه وجود ندارد.».
دکتر علی‌اکبر رئوف‌صائب دربارۀ آمار دیابت در ایران می‌گوید: «براساس تحقیقات در سال٢٠٠۵ بر روی جمعیت ایران، ٧.٧درصد جمعیت بالغ ایران دیابت داشتند که به حدود ٨.٧درصد رسید. این تحقیقات در بازۀ٢٠٠۵ تا ٢٠١١، نشان از افزایش شیوع ٣۵.١درصدی دیابت در کشور داشت؛ اما خوشبختانه آمار شیوع دیابت تشخیص‌داده‌نشده از ۴۵.٧ به ٢۴.٧ کاهش پیدا کرد. براساس مطالعات، گفته شده که آمار مبتلایان در جهان از ۴١۵میلیون نفر به ۶۴٢میلیون نفر خواهد رسید و در مقابل، این رقم در ایران از ۴.۶میلیون نفر به ٩.٢میلیون نفر می‌رسد؛ یعنی در ازای ۵۵درصد رشد جهانی، ما ١٠٠ درصد رشد خواهیم داشت.».
رئوف می‌گوید: «در دنیا از هر ١١ نفر یک نفر مبتلا به دیابت است و گفته می‌شود در سال٢٠۴٠ این آمار یک نفر از هر ١٠ نفر خواهد شد. همچنین در سال٢٠١۵ تعداد افراد مبتلا به دیابت ۴١۵میلیون نفر اعلام شد که پیش‌بینی شده با ادامۀ این رشد، در سال٢٠۴٠، به رقم ۶۴٢میلیون نفر برسیم؛ البته در قسمت جنوبی جهان و نیز کشورهایی مثل چین، هند و ایران و نیز بخش‌های شهرنشین نسبت به روستایی‌نشین، این رشد بیشتر نیز خواهد بود.».

مرگ‌ومیر ناشی از دیابت بیش از ٣ برابر ایدز
مدیر کلینیک تخصصی دیابت ادامه می‌دهد: «بیماری پرسروصدایی مثل ایدز در سال٢٠١٣ تنها ١.۵میلیون کشته در جهان داشته است، اما در همان سال ۵میلیون نفر در اثر دیابت درگذشتند. شرایط در حدی خطرناک است که هر هفت ثانیه یک نفر بر اثر دیابت جان خود را از دست می دهد و ما در ایران در مقابل این دشمن قطعی خود را تجهیز نمی‌کنیم و برنامه‌ای برای آن نداریم.».
رئوف با بیان اینکه از هر دو نفر، یک نفر در آن‌ها بیماری دیابت تشخیص داده نشده است، تصریح می‌کند: «تنها ٢۵درصد بیماران دیابتی شامل نوع٢ می‌شوند که نیاز به انسولین پیدا کرده و علائم آن مشخص و واضح است؛ درحالی‌که مابقی بیماران دیابتی، دارای علائم بارزی نیستند و خودشان از بیماری خود اطلاع ندارند. همین موضوع باعث می‌شود بین ۴ تا ٧ سال را که فرد مبتلا به دیابت بوده، اما اطلاع نداشته است، برای درمان از دست بدهیم.».
وی تصریح می‌کند: «کشورهای توسعه‌یافته از همان سال‌های ابتدایی از به‌صدا‌در‌آمدن خطر این بیماری، برنامه‌های وسیعی را برای پیشگیری از دیابت و پیشگیری از عوارض آن شروع کردند، ولی متأسفانه کشورهای در‌حال‌توسعه، مانند کشور ما از این امر غافل شدند. نتیجۀ این غفلت هم اختلاف آشکار در روند رشد بیماری در سال‌های اخیر است، به‌گونه‌ای که نگرانی اصلی برای رشد شیوع بیماری در جهان در ۱۵سال آینده مربوط به جهان سوم و به‌ویژه خاورمیانه و آفریقاست.».

آموزش، بهترین راه برای تغییر دنیای دیابت
رئوف ادامه می‌دهد: «آن‌قدر بیماری دیابت خاموش و نهان است که سیستم‌های درمانی، بهداشتی و مسئولین به فکر آن نیستند، یعنی در گفتار توجه دارند، ولی در عمل نه؛ درحالی‌که به‌راحتی می‌توان با آموزش این مشکل را حل کرد. آموزش عمومی در سطح جامعه که حداقل این تفکر که "قند و شیرینی نخوریم تا دیابت نگیریم" را تغییر دهد. افرادی مانند کارمندان و شاغلان که حجم مناسبی از غذا را می‌خورند، اما میان‌وعده ندارند و گرسنگی‌های طولانی‌مدت را تحمل می‌کنند درمعرض ابتلا به دیابت هستند یا کسانی که الگوی درست غذا‌خوردن ندارند و بیش از مقدار نیاز مصرف می‌کنند، در غذاهای خود قند را کنترل می‌کنند؛ اما چربی را نه و ورزش مستمر در زندگی خود ندارند. همۀ این مشکلات با آموزش‌های سادۀ عمومی رفع خواهد شد و آمار را به‌شدت کاهش می‌دهد.».
پزشک درمانگر دیابت تأکید می‌کند: «متأسفانه مرجع مدنظر آن‌قدر گرفتار است که کاری از پیش نمی‌رود. هرسال در روز دیابت یک سروصدایی راه می‌افتد، ولی بعد از آن دوباره به فراموشی سپرده می‌شود و هنوز ارادۀ جدی برای رفع آن وجود ندارد. در بحث غربالگری روش‌های مختلفی وجود دارد، ولی آسان‌ترین راه، پر‌کردن فرم‌هایی است که با سنجش پارامترهای مختلف خطر بیماری را به شما اطلاع می‌دهد. در سال٨۵ قراردادی با وزارتخانه با مبلغ ۶میلیون تومان بستیم تا غربالگری دیابت در سطح شهر مشهد صورت بگیرد و افراد درمعرض خطر را غربال کنیم؛ اما رئیس دانشگاه تغییر کرد و این طرح انجام نشد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس