آخرین خبرها

بررسی بازی ٢ Destiny و نقاط‌قوت این بازی درمقایسه با نسخۀ قبلی؛ به‌سوی سرنوشتی بهتر

«روشنایی، منشأ قدرت است و تاریکی، دشمن آن.». بازی «سرنوشت2» (Destiny2) ترکیبی از زیبایی و البته داستانی سطحی است که سعی دارد بازیکن را به‌همراه دوستانش درگیر روایتی احساسی کند.1‌Destiny بازی عجیبی بود و کاستی‌ها و مشکلات زیادی هم داشت، اما بازهم بازی پرطرفداری محسوب می‌شد. حالا که نوبت به عرضۀ Destiny2 رسیده، استودیو «بانجی»، خالق این‌سری بازی، این فرصت را داشته که ایرادات نسخه‌های قبلی را برطرف کند و اثری را تحویل هواداران این سبک بازی دهد که چندین سال است در انتظار آن هستند.

داستانی جذاب‌تر
اولین نکته‌ای که هنگام بازی‌کردن Destiny2 متوجه می‌شوید، این است که بخش داستانی به‌شکل قابل‌ملاحظه‌ای پیشرفت کرده است. این بازی این‌بار به بازیکنان یک هدف می‌دهد. Destiny2 می‌خواهد که رازها و شگفتی‌های حیاتی‌ترین عنصر دنیای Destiny، یعنی نور، را برای بازیکنان برملا کند. نور چیزی است که به گاردین‌ها، شخصیت‌های بازی، معنا می‌دهد و چه در داستان و چه در گیم‌پلی، اهمیت فراوان دارد.
البته داستان Destiny2 مشکلات خود را هم دارد، اما درمقایسه با نسخۀ قبلی، جهشی بلند محسوب می‌شود. شخصیت منفی‌ این نسخه واقعاً بازیکنان را تهدید می‌کند. گه‌گاه به تماشای میان‌پرده‌های جذابی می‌نشینیم که در آن‌ها خیلی‌خوب داستان بازی روایت می‌شود؛ با شخصیت‌هایی آشنا می‌شویم که واقعاً در روند بازی تأثیرگذارند و از همه مهم‌تر، داستان این نسخه به بازیکنان هدفی برای بازی‌کردن می‌دهد.

بازی و دوباره بازی
مشکل بزرگ بازی Destiny1، که به آن آسیب زد، کمبود زمان مفید بخش داستانی بود. در این سری از بازی‌ها زمان خط داستانی به‌اندازۀ کیفیتشان اهمیت دارد؛ زیرا بازیکنان باید ساعت‌ها سرگرم این عناوین شوند، حتی پس از این که بخش داستانی بازی را به اتمام رساندند.
در Destiny1 بازیکنان مجبور بودند مراحل یکسانی را بارها‌وبارها بازی کنند و به همین‌دلیل که از کمبود محتویات سرچشمه می‌گرفت، بازیکنان زود از بازی خسته می‌شدند. Destiny2 به‌دلیل نداشتن محتویات کافی، گیمرها را از خود می‌راند، اما حالا حجم محتویات Destiny2 درمقایسه با Destiny2 چندبرابر شده است. مأموریت‌های فرعی و اصلی، فعالیت‌های جانبی و حتی رویدادهای رندوم به‌مراتب بیشتر شده‌اند و خوشبختانه این افزایش فقط در کمیت نیست، تنوع و کیفیت مراحل هم در مقایسه با نسخۀ قبلی افزایش داشته است. درنتیجۀ همین افزایش کمیت و کیفیت، حالا گیمرها وقت بیشتری را به بازی اختصاص می‌دهند و به‌خاطر تعدد مراحل و محتویات، انتخاب‌های بیشتری هم برای بازی‌کردن پیش رو دارند و دیرتر از بازی خسته خواهند شد.

تاکتیکی‌تر بازی کنید
تغییرات جزئی، اما بسیار خوب در Destiny2، تجربۀ بازی را به‌مراتب خوشایندتر کرده‌اند. در Destiny1 برای رفتن به لوکیشنی دیگر باید حتماً ابتدا به محلی خاص می‌رفتید که این حرکت اضافه بسیار وقت‌گیر و عذاب‌آور بود، اما حالا در Destiny2 می‌توانید مستقیم از هر لوکیشنی به منطقه‌ای دیگر بروید. این تغییر، شاید چندان چشم‌گیر نباشد، اما در عمل باعث می‌شود که Destiny2 تجربۀ بهتری
باشد.
سه کلاس Titan و Hunter و Warlock ستون فقرات گیم‌پلیDestiny2 هستند. هرکلاسی چندین زیرکلاس با قابلیت‌های خاص و ویژه دارد که هرکدام از آن‌ها کاملا یکتا هستند و نقش خاص خودشان را در بازی دارند؛ مثلا یکی از زیرکلاس‌های Titan نقش دفاعی دارد و یکی از زیرکلاس‌های Warlock نقش حمایت‌کننده دارد. برای موفقیت در مراحلِ سخت Destiny2، بازیکنان باید کاملا به نقش هرکدام از این زیرکلاس‌ها در بازی کاملا مسلط باشند، چون این زیرکلاس‌ها منحصربه‌فرد هستند و هرکدام به شیوه‌ای خاص بازی می‌شوند. بازیکنان قادرند براساس سلیقۀ شخصی، شرایط پیش‌آمده و یا نیاز تیم، یکی از این زیرکلاس‌ها را انتخاب کنند. وجود همین کلاس‌ها و زیرکلاس‌های متعدد، باعث شده که Destiny2، چه در PvE و چه در PvP بسیارتاکتیکی
باشد.

حس خوب شلیک
سیستم تیراندازی بازی درست مانند Destiny1 فوق‌العاده از آب درآمده و شلیک با سلاح‌ها حس فوق‌العاده‌ای را به بازیکن منتقل می‌کند. تیراندازی با هرسلاحی منحصربه‌فرد است و هر اسلحه‌ای امضای خاص خود را دارد. تنوع سلاح‌ها و آیتم‌ها بسیار بالاست و برخی از سلاح‌ها آن‌قدر جذابند که واقعاً رسیدن به آن‌ها یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود. واقعاً هیچ‌چیزی به‌اندازۀ رسیدن به تجهیزات قوی‌تر در Destiny لذت‌بخش نیست و همین هم باعث می‌شود که بازیکن با لذت و اشتیاق، برای قوی‌ترکردن شخصیت خود در بازی سعی و تلاش کند.
طراحی هنری محیط بازی بسیارزیبا و چشم‌نواز است. محیط‌ها وسیع، زیبا و باشکوه هستند و جزئیات بسیاری هم در طراحی آن‌ها استفاده شده است. به همین‌دلیل هم گشت‌وگذار در این لوکیشن‌ها واقعاً لذت‌بخش است. از نظر بصری هم تنوع لوکیشن‌ها به مراتب بیشتر شده که این هم عاملی است که باعث می‌شود بازیکن دیرتر از بازی خسته شود.
موسیقی متن فوق‌العاده‌ای هم بازیکن را در تک‌تک لحظات بازی همراهی می‌کند. به‌جرئت می‌توان گفت که تک‌تک قطعات موسیقی بازی فوق‌العاده‌اند، به‌خوبی روی جو بازی سوار می‌شوند و تجربۀ بازیکن را لذت‌بخش‌تر می‌کنند. در برخی از مقاطع بازی، صرفاً موسیقی متن است که وظیفۀ فضاسازی را برعهده دارد و در آن لحظه‌ها شما کار آهنگ‌سازهای
Destiny2 را ستایش خواهید کرد.
اگر بخواهیم این بازی را در یک‌جمله توصیف کنیم، باید بگوییم که Destiny2 درواقع نسخۀ بهتر و کم‌ایرادتر Destiny1 است، یعنی دقیقاً همان‌چیزی که از ادامۀ Destiny می‌خواستیم. جدا از بهبودهایی که تجربۀ بازیکنان را بهتر کرده‌اند، Destiny2 توانسته بالانس خوبی را هم بین بازیکنان تازه‌وارد و بازیکنان کهنه‌کار Destiny1 ایجاد کند. هم بازیکنان جدید می‌توانند از تجربۀ این بازی لذت ببرند و هم طرفداران قدیمی می‌توانند غرق در یک Destiny2 بهتر، جذاب‌تر و تازه‌تر شوند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس