آخرین خبرها

رفتار با شوهری که قهر می‌کند

﷯شهروند: دو سال شوهرم را می‌شناختم و یک‌سال است عقد کرده‌ایم. همیشه بر سر هر موضوع کوچکی قهر می‌کند. چندروز نه جواب تلفن‌هایم را می‌دهد و نه به من سر می‌زند. می‌دانم که خودش هم عذاب می‌کشد؛ خانواده‌اش هم همین را می‌گویند. ولی اخلاقش را ترک نمی‌کند. وقتی خوب هستیم، می‌گوید: می‌دانم اخلاق بدی دارم، ولی نمی‌توانم آن را ترک کنم. در موارد دیگر اخلاق‌ و رفتارش خوب است، ولی همین یک موضوع نمی‌گذارد مدت طولانی با هم خوب باشیم. چه کار کنم؟
﷯خصوصیت اخلاقی قهرکردن مربوط به اکنون و بعد‌از ازدواج نیست، ولی به دلایلی همچنان ادامه پیدا کرده‌ است. شاید اشکالی در شما یا اعضای خانواده‌تان نباشد، اما باورهای کهنه و قدیمی در ذهن همسرتان باعث شده او برای به‌دست‌آوردن خواسته‌هایش همچنان به قهرکردن ادامه بدهد.
اولین کاری که باید بکنید، این است که بهانه‌ها و دلایلی را که به خاطر آن‌ها قهر می‌کند، پیدا کنید و نگذارید تکرار شود. اگر نتوانستید خودتان به نتیجه‌ای برسید، در زمان آرامش از خودش بپرسید که چه مواردی او را ناراحت می‌کند.
مرحلۀ بعدی، این است که در زمان آرامش باهم قرار بگذارید که وقتی مسئلۀ ناراحت‌کننده‌ای پیش می‌آید، چه کار کنید. مثلا نفس عمیق بکشد، محیط را برای چند لحظه ترک کند و دوباره برگردد، یا موضوع تنش‌زا را تغییر بدهید. شرط مهم دیگر، این است که حتی در زمان ناراحتی و قهر هم خدمت‌رسانی به یکدیگر را فراموش نکنید. حتی اگر قهر باشد، باز باید با هم حرف بزنید.
قانونی هست به نام «صبح به‌خیر» و «شب به‌خیر» که به‌خصوص برای دوران عقد مفید است. براین اساس همسران باید دست‌کم دوبار در روز با تلفن یا پیام به هم ابراز احساسات کنند بدون پیش‌کشیدن موارد دیگر. توصیۀ دیگر من، این است که برای ارتقای مهارت‌های خود در کارگاه‌ مدیریت حل تعارض شرکت کنید.
* مشاور خانواده/ حمید محمد صادقیان*
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس