آخرین خبرها

کندر جادویی

کندر، در‌حقیقت صمغ گیاهی به همین نام است که مزه‌ای گس و تلخ دارد. این صمغ از زمان‌های بسیار قدیم توسط درمانگران طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده بوده و امروزه نیز به سه‌ صورت خوراکی، موضعی و بخور مصرف می‌شود. شاید این گیاه را هنگام سوزاندن با اسپنددانه دیده باشید. از نظر حکمای طب سنتی، کندر گرم و خشک است و از نظر خواص آن، معتقدند که خشک‌کننده و قابض و بندآورندۀ خون است، گازها را تحلیل می‌برد و در تقویت حافظه بسیار مؤثر است، از خون‌ریزی‌های خارجی و خون‌روی از سینه جلوگیری می‌کند و اگر با صمغ خورده شود، برای رفع بدبویی بینی و تنگی نفس و سرفۀ مزمن رطوبتی مؤثر است. همچنین اگر با عسل خورده شود، برای رفع فراموشی مفید است. ناگفته نماند استفاده کندر تا دو هفته مفید است و استفادۀ طولانی از آن عوارضی به همراه دارد.
..........................................
مصرف کندر در بارداری
به باور بسیاری از مردم، مصرف کندر موجب افزایش حافظه و تقویت ضریب هوشی افراد می‌شود. کندر در تقویت حافظه و رفع فراموشی و ضعف حافظه بسیار مؤثر است، مخصوصاً اگر با عسل مصرف شود. پیامبر اسلام بر خوردن کندر در دوران بارداری بسیار تأکید کرده‌ و همچنین خوردن آن را برای بهبود و افزایش حافظه توصیه کرده‌اند. مصرف صمغ توسط مادران باردار موجب افزایش هوش و ضریب هوشی جنین و کودک آیندۀ آن‌ها می‌شود. اما مادران باردار باید مراقب باشند که مصرف کندر بیش‌از سه‌ماه موجب بیش‌فعالی کودک خواهد شد و این مسئله در آینده آن‌ها را با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌کند. بنابراین مادران باردار باید توجه داشته باشند که برای افزایش میزان هوش و تقویت حافظه نوزاد، خوردن یک ماه کندر کفایت می‌کند و این یک ماه باید بعد‌از چهارماهگی جنین صورت گیرد.
..........................................
درمان طبع بلغمی
اگر تا چند روز هر روز ٣‌گرم کندر را در آب بخیسانید و ناشتا بخورید، برای رفع فراموشی و زیادی بلغم مفید است. درمانگران طب سنتی برای درمان خواب‌آلودگی و بی‌حالی ناشی از تجمع بلغم در بدن، نسخه‌ای دارند که به کمک آن، می‌توان بلغم زائد بدن را دفع کرد. برای تهیۀ این نسخه، کافی است یک نخود کندر را با یک نخود مصطکی و یک فندق سقز ترکیب کنید و آن را بجوید. برای تهیۀ این مواد می‌توانید به داروخانه‌های گیاهی در سطح شهر مراجعه و با تهیۀ این مواد و جویدن آن، علاوه‌بر بی‌خوابی، بوی بد دهان خود را نیز درمان کنید. همین نسخه می‌تواند ترکیب بسیار مناسبی برای افرادی باشد که به کمر‌درد یا درد مفاصل از‌قبیل درد زانو مبتلا هستند. مصرف این نسخه موجب کاهش و تسکین دردهای مفصلی نیز می‌شود.
..........................................
ماساژ به کمک کندر
افرادی که پوست خشک و زبر دارند، کافی است ۲‌نخود کندر را درون روغن بادام حرارت دهند، تا زمانی‌که کندر درون روغن حل شود. بعد از آن اجازه دهید که روغن سرد شود و از آن برای ماساژ پوست دست یا بدن‌ استفاده کنید. این روغن تأثیر بسیار زیادی در بهبود خشکی پوست‌ خواهد داشت. درمانگران طب سنتی ایران معتقدند ماساژ ستون فقرات با کمک روغن کنجدی که در آن کندر حل شده باشد، برای تسکین اعصاب و آرام‌بخشی بیمار بسیار مؤثر است. برای تهیۀ این روغن کافی است به‌اندازۀ سرانگشت کندر را درون روغن کنجد بیندازید و روغن را روی حرارت بگذارید تا کندر حل شود. پس از خنک‌شدن این روغن، آن را روی ستون فقرات ماساژ دهید. علاوه‌بر تسکین اعصاب و ایجاد آرامش، این ماساژ موجب بهبود تپش قلب می‌شود.
..........................................
دیگر خواص کندر
کندر علاوه‌بر خواص درمانی، که در تسکین دردهای مفصلی، درمان بوی بد دهان و افزایش میزان هوش کودکان دارد، خواص کم‌نظیر دیگری دارد. خوردن صمغ کندر موجب بهبود خش صدا و صاف‌شدن آن می‌شود. این صمغ گیاهی با کاهش خلط و ترشحات حلقی، خشونت صدا را برطرف می‌کند. تجویز کندر به‌صورت خوراکی موجب کاهش خون‌ریزی شدید در خانم‌هایی که خون‌ریزی‌های بسیار شدید در سیکل قاعدگی دارند، می‌شود. درمانگران طب سنتی بر این باورند که مصرف کندر در افراد مبتلا به اسهال و افرادی که دچار تب و استفراغ هستند، بسیار مؤثر است. درمانگران می‌گویند افرادی که بدزخم هستند و زخم‌هایشان در مدت بیشتری خوب می‌شود، با مکیدن یا جویدن یک نخود کندر به‌صورت روزانه، به‌مدت ۳ تا ۴ روز، می‌توانند به درمان سریع‌تر زخم‌ها کمک کنند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس