آخرین خبرها

مواردی که می‌توانید مصرف نمک را کمی افزایش دهید؛ مجوز نمک‌خوری!

همیشه برای شما از مضرات خوردن نمک به مقدار زیاد گفته‌ایم، ولی این‌بار می‌خواهیم از چند موقعیت استثنایی برای شما بگوییم که در آن زمان‌ها باید کمی بیشتر نمک بخورید.
انجام فعالیت بدنی شدید: کمبود سدیم در کسانی که ورزش‌های شدید می‌کنند، به احساس گیجی، ضعف و حتی در مواردی به مرگ منجر می‌شود. اگر حین ورزش، تعریق شدید یا تحرک بسیار سنگین دارید، لازم است کمی نمک مصرف کنید تا سدیم بدن شما به حد طبیعی بازگردد.
ابتلا به بیماری: نفروپاتی، نوعی بیماری کلیوی است که در آن، فرد دچار افت سدیم می‌شود. افرادی که به این بیماری دچار‌ند، سدیم زیادی را از‌طریق ادرار از دست می‌دهند و باید سدیم بیشتری مصرف کنند؛ در‌غیر‌این‌صورت به علائمی مثل گیجی، سردرد، ضعف و خستگی شدید دچار می‌شوند.
مصرف داروهای مدر (ادرارآور): این داروها تعادل مواد معدنی بدن را به‌دلیل افزایش ادرار، بر هم می‌زنند. این داروها برای کسانی تجویز می‌شود که به پرفشاری خون مبتلا هستند، اما زمان‌هایی وجود دارد که فردی که داروی مدر دریافت می‌کند، نیاز به افزایش سدیم مصرفی خود دارد تا تعادل مواد معدنی در بدن وی، حفظ شود.
احساس گیجی: فعالیت مغزی افراد مسن، به‌خصوص کسانی که سن آن‌ها بیشتر از ۸۰‌سال است، ممکن است با افزایش مصرف نمک، بهبود پیدا کند. البته این افراد برای مصرف نمک بیشتر باید با پزشکشان مشورت کنند.
زندگی در جای گرم و مرطوب: تعریق منجر به کاهش سدیم بدن می‌شود. اگر در شرایطی به سر می‌برید که باعث افزایش تعریق شما می‌شود و یا دچار احساس سردرد می‌شوید، به رژیم غذایی‌تان نمک بیشتری بیفزایید تا این علائم برطرف شوند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس