اخبار

﷯روسیه﷯
آزمایش موشک «یارس»
روسیه روز سه‌شنبه، ۱۲ سپتامبر، موشک بالستیک بین‌قاره‌ای «یارس» را با موفقیت پرتاب کرد. این آزمایش در ناحیۀ تعیین‌شده در بخش کورا در شبه‌جزیرۀ کامچاتکا انجام شد که به‌گفتۀ وزارت دفاع اهداف شلیک و وظایف این موشک به‌طور کامل محقق شد. موشک‌ RS-۲۴ Yars مجهز به کلاهک قابل‌انفجار است و توسط مرکز فضایی «پلسکات» در منطقۀ آرخانگلسک روسیه ساخته شده است.

﷯افغانستان﷯
تلاش دولت
برای ایجاد بحران در انتخابات
احمد ولی مسعود، رئیس برادر احمدشاه مسعود، از جریان‌های سیاسی همسو در افغانستان خواست در چارچوب طرح «وفاق ملی» منسجم شوند و اجازۀ ایجاد بحران در انتخابات آیندۀ این کشور را ندهند. وی در سفر به هرات گفت: «در این شکی نیست که رهبری حکومت وحدت ملی برای مهندسی و فساد در انتخابات آیندۀ افغانستان برنامه‌ریزی می‌کند.».

﷯بحرین﷯
وخامت اوضاع زندان‌های بحرین
«المنار» به‌نقل از منابع بحرینی از وخامت حال شماری از اعتصاب‌کنندگان غذا در زندان‌های این کشور خبر داد. زندانیان سیاسی در زندان مرکزی «جو» از روز یکشنبه در اعتراض به اوضاع بد و محرومیت از حقوق خود اعتصاب غذای خود را آغاز کردند. زندانیان بحرینی خواستار انجام‌دادن آزادانۀ مناسک دینی هستند و این نگرانی را دارند که به‌ویژه با توجه به نزدیک‌شدن به ماه محرم مسئولان زندان مانع انجام‌شدن این مراسم شوند.

﷯آمریکا﷯
آمریکا چین را تهدید کرد
آمریکا به چین هشدار داده است که، اگر درباب کرۀشمالی با این کشور همکاری نکند، با تدابیر بازدارنده‌ای روبه‌رو خواهد شد. در‌این‌باره استیون مونشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، صراحتاً به چین اعلام کرده است که همکاری تجاری با کرۀشمالی برایش گران تمام خواهد شد. وی در مطلبی که خبرگزاری «یونهاپ» از کرۀجنوبی از او نقل کرده است خاطر نشان کرده است: «اگر چین تحریم‌های شورای امنیت را به‌طور کامل اجرا نکند، آن‌‌وقت خودش تحریم خواهد شد.».
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس