آخرین خبرها

فرشته استیری فعال حوزۀ زنان و روان‌شناس: کار برابر، حقوق کمتر و مردان طلبکارتر

در گذر تاریخ، باوجود توانایی‌های زیاد بانوان، آنان از موقعیت‌های شایسته و بایسته‌ای برخوردار نبوده‌اند. به‌دلیل تقسیم شغلی که در طول تاریخ انجام شده است، بیشتر زن در موقعیت زاد‌آوری و رویش، نقش‌آفرینی کرده است. در عهد باستان مرد نقش شکارچی را داشته است و بانوان در محل زندگی خود به‌ تربیت فرزند و همچنین کشاورزی مشغول بوده‌اند. البته به‌دلیل توانایی زاید بانوان، آن‌ها توانستند این وظیفه را به‌خوبی انجام دهند.

جایگاه زنان در ایران باستان
درواقع در تمدن‌های مختلف نشان از فعالیت کلیدی برای بانوان دیده نمی‌شود؛ نه در بین‌النهرین و نه در روم باستان، نه در آفریقا و نه در عربستان پیش از اسلام. شاید زن به‌عنوان کشاورز دیده می‌شود، اما کشاورزی او فقط به‌عنوان مملوک بود نه مالک. ولی در ایران باستان، زنان در نقش‌های مختلفی دیده شده‌اند. ازجمله لوح‌هایی که از زمان هخامنشیان به دست آمده است، زنان در نقش خیاط تشریفات و صیقل‌زدن سنگ‌های تزیینی دیده شده‌اند. از سکه‌هایی که در زمان اشکانیان به دست آمده است، تصویر فرهاد پنجم همراه مادرش بر روی سکه ضرب شده است. در زمان ساسانیان، زنان به کار ریسندگی مشغول بوده‌اند.
مارکوپولو در سفرنامۀ خود از فعالیت بانوان ایران نوشته است که مشاغل سنگینی داشته‌اند؛ ازجمله ارابه‌رانی و برپا‌کردن چادر. در دوران صفویه و قاجار نیز شواهدی از پست‌های مدیریتی زنان دیده شده‌ است؛ ازجمله والیه، دختر فتحعلی‌شاه در کردستان حکمرانی کرده است.

انقلاب صنعتی، واژۀ فمنیسم را آورد
پس از انقلاب صنعتی، واژۀ فمنیسم در اروپا پررنگ شد و این چرخ‌های صنعت بود که به زنان هویت داد، نه خود مردان. به‌دلیل شرایط سخت کار و حقوق نابرابری که زنان داشتند، زنان سعی کردند که کارها را تسهیل کنند و توانستند پست‌های مدیریتی را به‌عهده بگیرند. با ورود زن در جامعه باعث شد که مردان این نیروی کار را تهدیدی برای مشاغل خود بدانند. برای همین حقوق آن‌ها را کم کردند یا اینکه بانوان را در محیط‌های کاری، آزار جنسی و روحی می‌دادند.
و اما از نظر اسلام، زندگی بر روی پرنده‌ای سوار است که دو بال دارد و این دو بال باید به‌طوریکسان زندگی را هدایت کنند. اتفاقاً در اسلام مرد وظیفه دارد تمام مایحتاج زندگی را فراهم کند و زن را ملزم به کارِ خانه نکرده است. اگر به انقلاب اسلامی ایران نیز برگردیم، باز هم زنان نقش بسزایی داشتند. زنان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و مشارکت در دفاع مقدس نقش پررنگی داشتند. پیش از این‌ها هم زنان در جنبش مشروطیت، اثرگذار بودند.

راهکارهای اساسی
برای هویت‌بخشی به زنان
در عین حال، در وضعیت فعلی جامعۀ ما راهکارهایی برای هویت‌بخشی و احقاق حقوق زنان وجود دارد؛ ازجملۀ این راهکارها می‌توان به بها‌دادن به رشد نهادهای غیردولتی به‌عنوان نیروهای خلاق و کارآفرین، توانمندسازی بانوان و آموزش به آنان، مطرح‌کردن قوانین شایسته‌سالاری، ایجاد روحیۀ امید و مشارکت در بانوان و فرهنگ‌سازی برای پذیرفتن توانمندی زنان اشاره کرد.
باید بپذیریم که زنان کلید رشد و ترقی کشورهای درحال‌توسعه هستند. بی‌عدالتی‌هایی که نسبت به زن روا می‌شود، ازجمله کار برابر حقوق کمتر، مقررات دست‌وپاگیر، که باعث می‌شود بانوان نتوانند به‌خوبی نقش‌آفرینی کنند، آسیب روحی به‌خاطر برخورد نامناسب ارباب‌رجوع، ممانعت همکاران از ترقی زنان کارمند و...، همه سبب تضعیف جایگاه
زنان می‌شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس