آخرین خبرها

عفونت باعث تورم لوزه می‌شود

﷯شهروند: چند ماهی است که گلویم براثر سرماخوردگی عفونی و درد آن کهنه شده‌ است. بعضی مواقع تنگی نفس دارم و داخل گلویم ترشح وجود دارد. چه دارویی استفاده کنم تا خوب شوم؟ از داروهای گیاهی هم استفاده کردم، ولی بهتر نشدم. انگار راه گلویم بسته است. خواهش می‌کنم راهنمایی‌ام کنید.
﷯لوزه‌ها از بافت‌های نرمی تشکیل شده‌اند که در دو طرف قسمت انتهای دهان قرار دارند. ورم و التهاب لوزه‌ها بر‌اثر عفونت‌های مختلف به وجود می‌آید و با علائمی مانند گلو‌درد، تب و احساس خستگی شدید خودش را نمایان می‌کند. نکته‌ای که باید در ابتدا توضیح می‌دادید، این است که آیا هنگام بلعیدن غذا هم دچار گرفتگی در گلو هستید؛ یعنی در بلعیدن غذا احساس می‌کنید که به‌سختی پایین می‌رود یا حالت گرفتگی گلو در مواقعی غیراز غذاخوردن وجود دارد؟
برای مشکل شما چند دلیل وجود دارد؛ یکی اینکه ممکن است به‌خاطر عفونت گلو دچار چرک و تورم لوزه شده باشید. این اتفاق می‌تواند در طولانی‌مدت باعث تورم لوزه‌ها شود و راه گلو را تنگ کند. برای درمان باید از روش‌های دارویی استفاده کنید و درصورت نتیجه‌نگرفتن باید لوزه جراحی و برداشته ‌شود.
احتمال دوم می‌تواند به‌خاطر چرکی‌شدن سینوس‌ها باشد که ترشحات پشت حلقی را افزایش می‌دهد که درمان مناسب خودش به کار گرفته می‌شود. حالتی که احتمال آن کمتر مطرح می‌شود، وجود تومور یا ضایعه‌ای در محل گلو و مری است که نیاز به معاینۀ دقیق و آندوسکوپی و گرفتن عکس رنگی از حلق و مری دارد. گاهی نیز هیچ‌کدام از این دلایل مطرح نیست و فقط حالت عصبی مطرح است. در هر صورت باید با مراجعه به پزشک متخصص، علت دقیق مشکل را مشخص و درمان را آغاز کنید.
* متخصص گوش و حلق و بینی/ دکتر جواد اسلامی *
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس