رهبر انقلاب در دیدار رئیس و اعضای دورۀ جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام: مجمع انقلابی فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز گذشته، در دیدار رئیس و اعضای دورۀ جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع را از ابتکارات با ارزش امام بزرگوار خواندند و با اشاره به سه وظیفۀ مهم این نهاد یعنی «تشخیص مصلحت»، «مشاورت در تعیین سیاست‌های کلی» و «ارائۀ راه‌حل در معضلات کشور» تأکید کردند: «مجمع باید ١٠٠درصد انقلابی فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند.».
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با یادآوری مسئولیت بسیار ظریف و خطیر مجمع در تشخیص و اِعمال مصلحت افزودند: «مجمع، در مواقعی که مصلحتی مهم وجود دارد و نظر مجلس شورای اسلامی را بر تشخیص شورای نگهبان ترجیح می‌دهد، باید توجه کند مصلحتی که تحت عنوان ثانویه است طبعاً باید بسیار مهم، مسجل و واضح باشد و با نظر اکثریت قاطع و قابل قبول مجمع، آن‌هم برای مدتی معین و موقت، اعمال شود.». ایشان افزودند: «اِعمال مصلحت باید با نگاه بلندمدت و نه روزمره صورت پذیرد و، برای تشخیص آن، بحث‌های دقیق، کامل و مستدل با حضور فعال همۀ اعضا از جمله فقهای شورای نگهبان انجام شود.».
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای تحقق دومین وظیفۀ مجمع یعنی «مشورت دادن به رهبری در تعیین سیاست‌های کلی نظام» را نیازمند بررسی‌های دقیق و همه‌جانبه خواندند و گفتند: «سیاست‌های کلی هندسۀ نظام را در مسائل مختلف تعیین می‌کند و بسیار مهم است.».رهبر انقلاب اسلامی تفکیک سیاست‌های کلی در مسائل ماندگار و بلندمدت با موضوعات مقطعی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: «ممکن است برخی از سیاست‌های کلی نیازمند بازنگری و به‌روز شدن باشد و برخی هم کلا زمانش سپری شده باشد.».
ایشان مجمع را به اتقان و استحکام در تدوین سیاست‌های کلی همراه با بحث‌های عالمانه، مستدل، مجتهدانه و دقیق توصیه کردند و افزودند: «به‌ گونه‌ای عمل کنید که سیاست‌های کلی قوی، دقیق و با عبارات گویا و مفید باشد تا، پس از مدتی کوتاه، نیازمند اصلاح یا تجدیدنظر نشود.».صراحت، قابل تأویل نبودن و پرهیز از ورود به چگونگی اجرا از دیگر نکاتی بود که حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در مقولۀ سیاست‌های کلی نظام مورد تأکید قرار دادند. ایشان تبلور سیاست‌های کلی نظام در قوانین، سیاست‌ها و اقدامات دولت و مجلس و سایر قوا و دستگاه‌های مسئول را بسیار مهم برشمردند و گفتند: «سیاست‌های کلی چهارچوب همۀ اقدامات اجرایی و تقنینی کشور را مشخص می‌کند و دولت و مجلس و همۀ دستگاه‌ها باید کاملا منطبق با این سیاست‌ها عمل کنند.».
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در پایان سخنانشان خاطرنشان کردند: «مجمع تشخیص مصلحت یادآور امام بزرگوار و فراوردۀ انقلاب است و در فرایند اداره و مدیریت کشور دارای تأثیر بسیار مهمی است. بنابراین، باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملا حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع‌گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گران‌قدر امام از آن مشاهده نشود.».
رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از وجوه مختلف شخصیتی آیت‌ا... هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از زحمات اعضای فعال مجمع تشکر کردند و حضور اعضای جدید در این نهاد را «خونی جدید»، «نیرویی فزاینده» و «موجب امیدواری بیشتر» خواندند. ایشان همچنین یاد شخصیت‌های برجسته و فقید مجمع در دورۀ قبل به‌ویژه آقای هاشمی‌ رفسنجانی و آقایان واعظ طبسی، عسگراولادی و حبیبی را گرامی داشتند و افزودند: «آقای هاشمی‌ رفسنجانی، در سال‌های متمادی ریاست مجمع، با توانایی و تدبیر و آگاهی، به وظایف خود عمل می‌کرد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس