بررسی آثار بیست‌وهفتمین جشنوارۀتئاتر خراسان رضوی از زبان هیئت بازبینی؛ سال سخت داوران

طیبه ثابت- در‌حالی‌که جشنوارۀ تئاتر استان بیست‌و‌هفتمین سال برگزاری خود را می‌گذراند بسیاری از کارشناسان تئاتر کشور براین باورند که تلاش مستمر هنرمندان این عرصه درکنار ظرفیت استان خراسان بزرگ، به‌لحاظ پرتعدادبودن استعدادهای جوان، باعث شده که شاهد ظهور و نقش‌آفرینی نسلی نو، پر‌انگیزه و خلاق در این عرصۀ هنری باشیم. همان‌طور‌که می‌دانیم چند روز بیشتر تا افتتاحیۀ بیست‌و‌هفتمین رقابت هنرمندان تئاتر نمانده است؛ به‌همین‌مناسبت به‌سراغ دو تن از داوران مطرح کشور که کار بازبینی آثار این دوره از رقابت‌های تئاتر استان را بر‌عهده داشتند رفتیم:

سال پررونقی برای جشنواره خواهیم داشت
داور بیست‌وهفتمین جشنوارۀ تئاتر استانی «رضوان» دربارۀ کیفیت آثار رسیده به این دوره از رقابت‌های تئاتر گفت: «إن‌شاءا... امسال سال سختی برای داوران خواهد بود.». حمید سهیلی افزود: «اگر آن کیفیتی که ما در بازبینی‌های آثار دیدیم باشد و انتخاب‌هایمان با همان قدرت کارشان را ارائه کنند و اجرای مناسبی داشته باشند، کارهای شهرستان‌ها کارهای بسیار قوی و خوبی خواهد بود.». وی ضمن اشاره به این مطلب که خوشبختانه جوان‌های پرانگیزه و خوبی مشغول کار تئاتر شده‌اند تصریح کرد: «فکر می‌کنم سال پر‌رونقی برای جشنوارۀ تئاتر باشد.».

‌بعضی شهرها قدم‌به‌قدم با تئاتر مشهد جلو می‌آیند
حمید سهیلی دربارۀ حضور شهرستانی‌ها و کیفیت آثارشان در این دوره از رقابت‌های تئاتر استان گفت: «ما در استان خراسان چند شهر شاخص داریم که درزمینۀ تئاتر دارند قدم‌به‌قدم با تئاتر مشهد جلو می‌آیند.». این داور مطرح تئاتر کشور ادامه داد: «البته این نکته را هم نمی‌توان نادیده گرفت که تئاتر بعضی از شهرستان‌ها به‌لحاظ آموزش و فعالیت هنری هنوز عقب است.».

سبزوار، تربت، قوچان و کاشمر، انتخابی‌های داوری
سهیلی ضمن اشاره به این مطلب که کارهای بعضی از شهرستان‌ها، به‌دلیل ضعف کارگردانی بازی و متن، در سطح جشنواره نبود و انتخاب هم نشد تصریح کرد: «شهرهای فریمان، بردسکن، قوچان، درگز، تربت‌حیدریه، کاشمر، نیشابور، سبزوار و خواف شهرهایی بودند که نمایش ارائه دادند و از‌میان آن‌ها کارهای شهرستان‌های سبزوار، تربت، قوچان و کاشمر، به‌لحاظ داشتن کیفیت خوب، تنوع و ژانر‌های مختلف، برای جشنواره انتخاب شدند.». وی گفت: «امیدواریم که بتوانند در جشنواره اجرای موفقی داشته باشند و دربرابر تئاتر مشهد قد علم کنند و خودشان را نشان دهند که ما بدانیم شهرستان‌های استان خراسان هم به قوت تئاتر مرکز استان هستند.».

دیدن ۵٠ نمایش در ١٠ روز در شهرستان‌های مختلف
داور بیست‌و‌هفتمین جشنوارۀ تئاتر استان خراسان درباب تعداد آثار ارائه‌شده به این دوره از جشنوارۀ تئاتر استان گفت: «ما امسال به‌لحاظ آماری با نقطۀ قوتی مواجه بودیم که برای ما مشکل‌ساز شد و آن تعداد آثاری بود که به جشنواره رسیده بود.». وی ادامه داد: «ستاد جشنواره برای بازبینی همه اعلام آمادگی کرده بود و دیدن ۵٠ نمایش در شهرستان‌های مختلف در‌طول ١٠ روز کار چندان آسانی نبود.».
سهیلی با اشاره به این مطلب که کار بازبینی این تعداد نمایش آن‌هم در فاصلۀ چند روز در شهرهای مختلف کار سختی بود تصریح کرد: «در سال‌های آینده در بعضی از شهرستان‌ها، مثل سبزوار، نیشابور و تربت‌حیدریه، که این قوت در آن‌ها هست می‌توان جشنواره‌های کوچک تئاتر شهرستانی برگزار کرد تا فقط نمایش منتخبشان برای بازبینی انتخاب شود.». وی اضافه کرد: «بهتر است در جشنواره‌های بعد در شهرهایی هم که اعلام آمادگی می‌کنند متن‌ها خوانده شود و کارشناس از مرکز کارها را ببیند و راهنمایی‌های لازم ارائه شود که ما در بازبینی دچار مشکل نشویم.».‌سهیلی ضمن اشاره به این مطلب که انتخاب داوران انتخاب شایسته‌ای بود گفت: «ما در این دوره بعد از طی چند‌صد کیلومتر و مسافت بسیار به شهرستان‌ها رفتیم و نمایش‌هایی را دیدیم که از‌لحاظ ساختار و بازی بسیار ضعیف بودند و درعین‌حال آن‌ها هم انتظار داشتند ما یک نگاه ویژۀ شهرستانی به آن کار داشته باشیم.». این داور مطرح کشور اظهار داشت‌: «در مشهد هم بیش از ٣۵ کار اعلام آمادگی کرده بودند که بدون اینکه گزینش شوند برای بازبینی انتخاب شده بودند و دچار ضعف در کارگردانی و ساختار و بازی بودند.». این داور افزود: «ما نمی‌توانستیم وسط کار دیدنِ این کارهای ضعیف را رها کنیم و این برای هیئت بازبینی مشکل ایجاد کرد، اما با صبوری کارها را بازبینی کردیم.». وی در پایان اظهار کرد: «داوری لبۀ تیغ است و سلیقه‌ها وجود دارند، اما امیدواریم انتخاب‌های خوبی کرده باشیم.».

ازنظر کیفیت نمایش‌ها در سطح بالایی بودند
حسین شمس‌آبادی، دیگر‌داور بیست‌وهفتمین جشنوارۀ تئاتر استان خراسان رضوی «رضوان»، از دو منظر کمیت و کیفیت کارهای راه‌یافته را قابل‌طرح دانست. این داور مطرح تئاتر گفت: «جهش نسبتاً خوبی در تعداد تئاتر‌های استان داشته‌ایم.». وی افزود: «ما با جهش بالای ۵٠درصدی رشد تئاتر در شهرستان‌های خراسان روبه‌رو هستیم.». شمس‌آبادی ضمن اشاره به این مطلب که بیش از ۶۵ اثر نمایشی در مشهد و شهرستان‌ها را بازبینی کرده‌ایم تصریح کرد: «از قوچان و درگز گرفته تا تربت و خواف، به هر شهرستانی که اعلام آمادگی کرده‌اند، رفته‌ایم و کارها را دیده‌ایم.».‌وی درباب کیفیت نمایش شهرستان‌های مختلف گفت: «خوشبختانه از‌نظر کیفیت سطح آثار به‌حدی بالا بود که داوری را دچار مشکل کرد و به‌راحتی نتوانستیم بگوییم این ١٢-١٣ اثر را برای مرحلۀ استانی می‌خواهیم انتخاب کنیم.». شمس‌آبادی دربارۀ دشواری داوری آثار این دوره از جشنوارۀ تئاتر استان خراسان رضوی ادامه داد: «این گزینش‌ها شاید بیش از ۴ ساعت وقت هیئت بازبینی را گرفت که بعد از بحث و تبادل‌نظر و جدل به ١٢ انتخاب همراه با اثر برگزیدۀ جشنوارۀ «میثاق» از کاشمر، ١٣ نمایش برای بخش اصلی، و ۶ نمایش برای بخش «تجربه‌ها» و ٢ نمایش برای اجرای محیطی منتج شد.».‌این داور مطرح تئاتر ادامه داد: «از‌نظر کیفیت سطح نمایش‌های شهرستان‌ها بالا بود وشهرستان‌هایی مثل نیشابور تا ۶ نمایش و سبزوار و تربت تا ۴ نمایش برای اجرا داشتند.». وی در‌بارۀ ژانرها و گونه‌های مختلف آثار این دورۀ جشنوارۀتئاتر استانی گفت: «ما با گونه‌های مختلف تئاتر روبه‌رو بودیم؛ مثلا در قوچان آن صفا و صمیمیت صدای ایلات قوچان را در نمایش دیدیم، در کاشمر تئاتر مدرنیزه را دیدیم و در سبزوار تئاتر قاب‌عکسی مثل پایتخت را دیدیم.». وی در پایان ضعف متن را تنها نکتۀ قابل‌بررسی این دورۀ تئاتر شهرستان‌ها دانست که باید مسئولان و هنرمندان به آن توجه ویژه نشان دهند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس