هم‌زمان با حادثۀ جاجرود، کارگروه ویژۀ حوادث رانندگی تشکیل جلسه داد؛ سقوط یک اتوبوس به دره با ١١ کشته

بامداد دیروز یک اتوبوس با ٣٩ مسافر در مسیر یکی از شهرهای شمالی در جادۀ دماوند دچار حادثه شد و به درۀ جاجرود سقوط کرد. این حادثه ١١ کشته بر جای گذاشت.
به گزارش شهرآرا، بعدازظهر دوشنبه، در سانحه‌ای رانندگی، پنج مسافر در محور چناران-قوچان سوختند. کمی قبل نیز حادثۀ داراب رخ داد و کشور در سوگ دانش‌آموزان به سوگ نشست. سال گذشته هم اتوبوس سربازان داغی جان‌سوز بر جای گذاشت و حالا، با وجود این حوادث عمده، ساعت ٢:١٠ بامداد دیروز، یک اتوبوس دیگر نیز در جادۀ دماوند، هنگامی که گردنه‌های پرپیچ‌وخم این محور را پشت سر می‌گذاشت تا مسافران خواب‌آلود خود را به شمال کشور برساند، دچار حادثه شد و به درون درۀ جاجرود سقوط کرد.
سخن‌گوی سازمان آتش‌نشانی تهران با اشاره به اینکه در این حادثه ١١نفر کشته و ٢٧‌نفر مصدوم شدند گفت: «با اعلام حادثه، آتش‌نشانان تهرانی راهی محل شدند.».
سید جلال ملکی افزود: «شدت حادثه به حدی بود که سقف اتوبوس کاملا جدا شده بود به نحوی که بسیاری از مسافران از داخل اتوبوس به بیرون پرتاب شده بودند. آتش‌نشانان، با حضور در محل، اقدام به نجات جان مسافران در محدودۀ محل حادثه و گرفتارشده در زیر اجسام سنگین کردند.». به گفتۀ وی، نیروهای امدادی حاضر در محل شامل هلال‌احمر، آتش‌نشانی و اورژانس تمامی ٣٩مسافر اتوبوس را در محل پیدا کردند و به سطح جاده انتقال دادند. این عملیات ساعت ۵:۴٢ صبح به پایان رسید.

تحویل ١١ جسد به پزشکی قانونی
مدیر‌کل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه ١١ جسد سقوط اتوبوس مسافربری در جادۀ جاجرود به پزشکی قانونی استان تهران تحویل داده شدند گفت: «از این تعداد، ١٠ نفر مرد و یک نفر زن هستند.».
مسعود قادی افزود: «١١ جسد برای احراز هویت به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی استان تهران واقع در کهریزک انتقال یافتند.».

تشکیل پروندۀ قضایی
دادستان تهران، صبح دیروز، با حضور در محل حادثۀ تصادف جاجرود، دستور فوری برای تشکیل پروندۀ قضایی صادر کرد.
عباس جعفری دولت‌آبادی دستور فوری برای تشکیل پروندۀ قضایی را صادر کرد و مقرر شد تیم کارشناسی تصادفات، با حضور در محل حادثه، علت تامۀ حادثه را بررسی کند و دراین‌باره اظهار نظر کند.
دادستان تهران خواستار انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور پیشگیری از این حوادث شد.

تشکیل کارگروه ویژه
برای حوادث رانندگی
در جلسۀ ویژۀ رسیدگی به سوانح و حوادث رانندگی در دادستانی کل کشور مقرر شد کارگروه ویژۀ رسیدگی به مشکلات و دلایل وقوع حوادث رانندگی تشکیل شود.
دادستان کل کشور در این جلسه با اشاره به اینکه در بحث جرائم رانندگی متأسفانه احساس می‌شود که بازدارندگی مناسب وجود ندارد بیان کرد: «بعضاً برخی افراد به‌راحتی مقررات را زیر پا می‌گذارند و عنوان می‌کنند که «جریمه‌اش را می‌پردازیم.» در حالی که برای چنین افرادی نباید به جریمه کردن اکتفا کنیم. باید راه‌های دیگری برای بازدارندگی یا به عبارتی نقره‌داغ کردن افرادی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی موجب خسارت‌های جانی و مالی برای خود و دیگران می‌شوند در نظر گرفته شود.».
حجت‌الاسلام منتظری همچنین از دستور خود به دادستان‌های سراسر کشور دربارۀ رسیدگی‌های فوری به حوادث رانندگی و حوادث مرتبط با مسافران با هدف کاهش اتلاف وقت و سرگردانی آنان در حین مسافرت خبر داد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس