اخبار کوتاه

﷯ظریف عازم روسیه می‌شود﷯
تسنیم- محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ کشورمان، که امروز به سوچی روسیه می‌رود، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، دیدار می‌کند و پیام کتبی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، را تسلیم وی خواهد کرد. سخن‌گوی وزارت امور خارجه در‌‌این‌باره گفته بود محمدجواد ظریف صبح امروز در رأس هیئتی برای دیدار و گفتگو با مقامات فدراسیون روسیه عازم سوچی می‌شود.

﷯توصیۀ نقوی به اروپایی‌ها﷯
باشگاه خبرنگاران جوان- سید حسین نقوی حسینی، سخن‌گوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، با اشاره به اینکه «ما در برنامۀ هسته‌ای با گروه ١+۵ توافق کرده‌‌ایم.» تصریح کرد: «ما صرفاً با دولت آمریکا در برجام توافق نداشته‌ایم. لذا، اگر یک عضو از این گروه ناقض برجام باشد، ما با بقیۀ کشورها همکاری خود را ادامه می‌دهیم.». وی با تأکید بر اینکه «ما باید این عضو متخلف را سر جای خود بنشانیم.» اظهار کرد: «انتظار می‌رود پنج کشور دیگر این گروه، با فشار به آمریکا، این عضو متخلف را سر جای خود بنشانند.».

﷯خواهان تعامل هستم﷯
ایسنا- اسماعیل جبارزاده، معاون سیاسی وزیر کشور، در جلسۀ معارفۀ خود گفت: «بنده خواهان تعامل با سایر قوا به‌ویژه نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی و سایر مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز با حفظ شأن و استقلال وزارت کشور هستم و رعایت اخلاق و سلسله‌مراتب اداری و تشکیلاتی در انجام مأموریت های محوله را سرلوحۀ امور قرار خواهم داد.».

﷯اختراع آمانو﷯
ایرنا- علی‌اکبر ولایتی دیروز پس از دیدار با وزیر خارجۀ سابق فرانسه دربارۀ اظهارات اخیر آمانو مبنی‌بر اینکه آژانس در صورت نیاز می‌تواند به سایت‌های نظامی ایران دسترسی داشته باشد گفت: «در قرارهای گذشته با آژانس به‌هیچ‌عنوان دسترسی به سایت‌های نظامی نبود و، اگر چنین بود، ما توافق نمی‌کردیم.». وی افزود: «ادعای چنین حقی اختراع آقای آمانو است وگرنه، اگر او مستقل بود، باید برای بازدید از مراکز هسته‌ای رژیم صهیونیستی فشار می‌آورد.».

﷯انتصاب یک استاندار جدید﷯
ایلنا- عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، با صدور حکمی، سعید شبستری خیابانی را به عنوان سرپرست استانداری آذربایجان شرقی تعیین کرد. پیش از این، اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی بود که رحمانی‌ فضلی، در حکمی، وی را به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور منصوب کرد.

﷯جیبوتی هم شاخ شد!﷯
ایسنا- وزیر خارجۀ جیبوتی، که ریاست نشست اتحادیۀ عرب در سطح وزیران خارجۀ این اتحادیه را بر عهده داشت، مدعی دخالت ایران در امور کشورهای عربی شد. محمود علی یوسف اضافه کرد: «از تهران می‌خواهیم که به سیاست حسن هم‌جواری پایبند باشد.».

﷯افزایش دوبرابری خودروها﷯
مهر- سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهور، گفت: «هم‌اکنون تعداد خودروها ۵/١٩ میلیون است که، در چند سال آینده، به حدود ۳۰-۴۰ میلیون خودرو می‌رسد.». وی افزود: «در سال ۸۴ بیش از ۲۷۷۰۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند که این رقم، در پایان سال ۹۵، به ۱۶٠٠٠ نفر کاهش پیدا کرد.».

﷯نام نویسی وام بازنشستگان﷯
صداوسیما- مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری هفتۀ دوم مهر را آغاز ثبت‌نام از بازنشستگان دولت برای اعطای وام ۴ میلیون تومانی اعلام کرد. محمود اسلامیان افزود: «١٢٠٠ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام به بازنشستگان پیش‌بینی شده است. متقاضیان درخواست، برای ثبت‌نام، می‌توانند از طریق سامانۀ صندوق بازنشستگی کشوری اقدام کنند.».
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس