سخن‌گوی دولت با اشاره به همکاری کشورهای اروپایی از پیامدهای خروج از برجام گفت؛ بازنده آمریکا خواهد بود

سخن‌گوی دولت با بیان اینکه «غیر از آمریکا، ارادۀ طرف‌های توافق هسته‌ای برای همکاری را کاملا مشاهده می‌کنیم.» عنوان کرد که بازندۀ اقدام احتمالی آمریکا خود آمریکا خواهد بود.
به گزارش شهرآرا، محمدباقر نوبخت روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود با رسانه‌ها دربارۀ تغییرات احتمالی استانداران عنوان کرد: «همان‌طور که حداقل ۵٠ درصد کابینه تغییر کرد، در سطح مدیران عالی استان‌ها هم تغییراتی در حال انجام است و ممکن است از عده‌ای تقدیر کنیم و برخی هم در استان‌های دیگر شروع‌به‌کار کنند. وزیر کشور، با تأمل و سرعت لازم، این موضوع را دنبال می‌کند.».وی دربارۀ آنچه تخلفات مدیران دولتی و استانداران خوانده می‌شود اظهار کرد: «آن‌ها وظایف قانونی خودشان را انجام دادند. اینکه استانداری در دوران انتخابات حاضر شود و از عملکرد دولت و نه از یک کاندیدای خاص دفاع کند طبع کار خود بوده. البته برای قوۀ قضائیه حق استقلال و انصاف قائلیم و، اگر شکایتی از سوی جریان رقیب دولت صورت گرفته باشد، می‌دانیم با دقت و انصاف رسیدگی خواهد کرد.».سخن‌گوی دولت با اظهار تأسف از اتفاقات میانمار تأکید کرد: «دربارۀ این رخداد غم‌انگیز و ضد‌انسانی، ما دولت و ارتش میانمار را مسئول کشتارها و قتل‌عام‌ها می‌دانیم. فراتر از آنچه در توانمان باشد انجام می‌دهیم و آقای روحانی هم در سفر اخیر خود برای کمک به آسیب‌دیدگان فعالیت‌هایی داشت.».

غیر از آمریکا ارادۀ بقیه را مشاهده می‌کنیم
نوبخت همچنین در واکنش به صحبت‌های اخیر علی‌اکبر صالحی یادآور شد: «برجام یک قرارداد بین‌المللی بین ایران و شش کشور دیگر است که آمریکا یکی از آن‌هاست. الآن فضای بین‌المللی و حقوقی تغییر کرده است و ما از سوی سازمان ملل و شورای امنیت شاهد لغو تحریم‌ها هستیم. غیر از آمریکا، ارادۀ بقیه برای همکاری را کاملا مشاهده می‌کنیم و کشوری که بخواهد از این قرارداد بین‌المللی خارج شود خودش ایزوله خواهد شد.».وی ادامه داد: «ما در راستای تأمین منافع ملی‌مان بهترین تصمیم را می‌گیریم و فقط از یک مرجع تصمیم گرفته نمی‌شود بلکه نهادهای مختلف نقش خواهند داشت. بازندۀ اقدام احتمالی آمریکا خود آمریکا خواهد بود. آقای صالحی هم یک مسئول باتجربه و مطلع هستند و مطالبی که می‌گویند قابل‌اعتنا و دقیق است. باید این حق را برای آقای صالحی به عنوان یک فرد مطلع قائل شویم که حرف سنجیده می‌زند اما، اگر نیاز به تغییر باشد، در قالب بیانیه یا شفاهاً اعلام می‌شود که موضع رسمی دولت چیست. موضع رسمی دولت تعریف شده است و آنچه دولت تصمیم می‌گیرد را سخن‌گو اعلام می‌کند.».سخن‌گوی دولت همچنین در واکنش به اظهارات اخیر آمانو تصریح کرد: «جای هیچ تردیدی نیست که جمهوری اسلامی ایران پایبند پیمان مرتبط با برجام بوده و این بحث‌ها منتفی است. معلوم هم شد که حرف‌های دولتمردان آمریکایی بی‌پایه و غیرحقوقی بوده است.».نوبخت دربارۀ خروجی هیئت نظارت بر اجرای برجام گفت: «این هیئت خارج از دولت است و همۀ ارکان اصلی نظام در آن مؤثر هستند، و بهتر است به آن‌ها اعتماد کنید که کارشان را درست انجام می‌دهند.».

آقای روحانی پایبند است
که حقوق شهروندی رعایت شود
وی در پاسخ به سؤالی دربارۀ اتفاقات فوتبال ایران و سوریه و مسئلۀ حقوق شهروندی تصریح کرد: «در این زمینه، اقداماتی در سال‌های گذشته صورت گرفته منتها، چون هنجارهای ارزشی از طرف عده‌ای حساب می‌شود، نیاز به بردباری و صبر بیشتری دارد. آقای روحانی واقعاً پایبند است که حقوق شهروندی رعایت شود و امیدواریم در آینده شاهد رفع این مشکلات باشیم.».وی دربارۀ احتمال ایجاد محدودیت برای شبکه‌های اجتماعی از سوی برخی نهادها و رویکرد دولت در این مورد اظهار کرد: «دولت استفاده از این فضاها را در راستای حقوق شهروندی می‌داند و از هیچ اقدامی که فضای آزادی مردم را محدود کند حمایت نمی‌کند. ما نمی‌توانیم استقلال را فدای آزادی و آزادی را فدای استقلال کنیم. پس دولت از حقوق واقعی مردم در دسترسی به این فضاها حمایت می‌کند.».رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه دربارۀ ابقای مدیران گذشته و چگونگی تحقق وعدۀ استفاده از جوانان و زنان یادآور شد: «آقای رئیس‌جمهور به همۀ وزرا گفته است باید تعدادی از مدیرانشان بانوان و جوانان باشند. خیلی از وزارتخانه‌ها این اقدام را کرده‌اند و این کار در سازمان برنامه هم دربارۀ مشاور و معاون سازمان انجام شده است.».وی با اشاره به حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت گفت: «بدون تردید، این حضور می‌تواند فرصت ایجاد کند که هم شهردار از سیاست‌های دولت مطلع شود و مشکلاتش را بگوید و هم متقابلا دولت انتظاراتش را بیان کند و از این ظرفیت استفاده کند. این اتفاق دوسویه و مثبت است.».
نوبخت دربارۀ موضع‌گیری‌های اخیر رئیس سازمان حفاظت از محیط‌ زیست و اینکه گفته می‌شود رئیس‌جمهور از او مکدر است و ممکن است به عنوان وزیر نیرو معرفی شود بیان کرد: «به علت شناخت حداقل ٣٠ساله، ایشان را واقعاً فردی دانشمند و مسلط در حوزۀ کشاورزی می‌دانم. هرکسی یک صراحت لهجه‌ای هم دارد و شما هم به خاطر دانش عمیق و تجارب وافر ایشان مدارا کنید. چیزی از تکدر آقای رئیس‌جمهور نشنیدم و اینکه گزینۀ وزیر نیرو باشد را هم از شما می‌شنوم و بسیار بعید می‌دانم کسی که تازه این مسئولیت را گرفته است عوض شود.».

با کسری بودجه مواجه نمی‌شویم
وی در پاسخ به سؤالی دربارۀ کسری بودجه تأکید کرد: «عدم تحقق درآمدها می‌تواند به کسری بودجه منجر شود. ما الآن تحقق نیافتن درآمدها را داریم ولی قول می‌دهیم با کسری بودجه مواجه نشویم.».
سخن‌گوی دولت دربارۀ برنامۀ سفر رئیس‌جمهور به نیویورک یادآور شد: «برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است اما همیشه باید با احتیاط حرف بزنیم چون، تا لحظۀ، آخر ممکن است تغییراتی به وجود آید ولی برنامۀ دیدارها و جلسات در حاشیۀ اجلاس سازمان ملل تا اینجا برنامه‌ریزی شده است.».
وی در پاسخ به سؤالی دربارۀ پیگیری حقوقی پروندۀ سرقت اموال ایران توسط آمریکایی‌ها خاطرنشان کرد: «در این زمینه کمیتۀ ویژۀ حقوق‌دانان برای اعلام جرم، پیگیری و انجام مذاکرات تشکیل شده است ولی بعضی از پرونده‌ها سال‌ها طول می‌کشد.».
نوبخت در پایان در پاسخ به این سؤال که چرا برچسب قیمت از برخی کالاها حذف شده است گفت: «این راجع به همۀ کالاها نیست و عمدتاً کالاهای بهداشتی رقابتی است اما باز هم از آقای شریعتمداری به عنوان وزیر صنعت خواهش می‌کنم توضیحات کافی را به رسانه‌ها بدهند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس