اخبار

﷯سوریه﷯
تنها ۱۵درصد از خاک سوریه دردست داعش
ژنرال الکساندر لاپین، رئیس ستاد نیروهای مسلح روسیه در سوریه، تأکید کرد: «ارتش سوریه در‌آستانۀ نابودی نیروهای داعش است که شمال دیر‌الزور و جنوب آن را محاصره کرده‌اند.».فرماندهی نیروهای روسیه در ادامه تأکید کرد حدود ۱۵درصد باقی مانده است تا خاک سوریه کاملا از لوث وجود داعش پاک‌سازی شود. می‌توان گفت داعش ۲۷هزار کیلومتر از خاک سوریه را در‌دست دارد.

﷯میانمار﷯
شمار آوارگان روهینگیایی
به ۳۷۰هزار تن رسید
سازمان جهانی مهاجرت روز گذشته اعلام کرد: «خشونت‌های اخیر در میانمار باعث فرار بالغ‌بر ۳۷۰هزار تن از اعضای اقلیت مسلمان روهینگیایی این کشور به بنگلادش از ۲۵ آگوست تاکنون شده است.». این در‌حالی است که برآورد قبلی این تعداد را ۳۱۳هزار تن ذکر کرده بود.

﷯افغانستان﷯
مواضع متضاد پارلمان
و سنای افغانستان
در‌حالی‌که پارلمان افغانستان در نخستین روز کاری خود با استراتژی جدید واشینگتن اعلام مخالفت کرده است، مسلمیار، رئیس سنای افغانستان، این استراتژی را اثرگذار دانسته و از سیاست‌مداران افغان خواسته از این استراتژی حمایت کنند.فضل‌ هادی مسلمیار، رئیس سنای افغانستان، روز گذشته در نشست این مجلس اعلام کرد استراتژی جدید واشینگتن بر اسلام‌آباد اثرگذار بوده است و سیاست‌مداران افغان نیز باید از این استراتژی حمایت کنند.

﷯عربستان﷯
بازداشت شماری
از روحانیون عربستان
منابع سعودی به خبرگزاری «رویترز» گفتند که مقام‌های امنیتی اوایل هفتۀ جاری سلمان العوده، عوض القرنی و علی العمری را بازداشت کردند.
این سه روحانی به نهاد مذهبی‌ای که دولت ریاض از آن حمایت می‌کند وابستگی ندارند، اما دارای پیروان و هواداران زیادی در شبکۀ اینترنت هستند.این روحانیون در گذشته از دولت انتقاد می‌کردند، اما در روزهای اخیر سکوت اختیار کرده‌اند و یا از سیاست‌های سعودی، از‌جمله اختلاف این کشور با قطر در‌بارۀ کمک به گروه «اخوان‌المسلمین»، به‌طور علنی حمایت نکرده‌اند.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس