ترامپ و تشدید رقابت قدرت‌های منطقه‌ای در افغانستان

به‌گزارش روزنامۀ «هندو»، رئیس‌جمهور آمریکا در اعلام استراتژی این کشور در‌قبال افغانستان گفت: «هدف اصلی آمریکا باید شکست القاعده و نابود‌کردن پناهگاه‌های امن آن در پاکستان و جلوگیری از بازگشت القاعده به افغانستان و پاکستان باشد.». وی گفته بود: «پس از سال‌ها کسب نتایج نامطلوب ما نمی‌توانیم چک سفیدامضا در‌اختیار [پاکستان] قرار دهیم. به‌عنوان رئیس‌جمهور بزرگ‌ترین وظیفۀ من این است که از مردم آمریکا محافظت کنم. با‌این‌حال حضور ما در افغانستان به‌معنی کنترل این کشور و دیکته‌کردن آیندۀ آن نیست.».
این سخنان را رئیس‌جمهور آمریکا در‌حین اعلام استراتژی منطقه‌ای برای افغانستان بیان کرد. با‌این‌حال این اظهارات ترامپ در سال ٢٠١٧ بسیار به گفته‌های باراک اوباما در سال ٢٠٠٩ شبیه بود. ترامپ نیز پس از شش ماه بررسی، در ٢١ آگوست سال جاری میلادی، استراتژی منطقه‌ای خود برای افغانستان را اعلام کرد. گرچه ترامپ اظهارات تندی را علیه پاکستان و درباب حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی مطرح کرد، اما در اعلام استراتژی خود از ارائۀ جزئیات خودداری نمود و پس از گذشت سه هفته همچنان جزئیات این استراتژی مشخص نیست.

فشار به پاکستان
ملموس‌ترین اقدام علیه پاکستان یک هفته پس از اعلام استراتژی با تعلیق ٢۵۵میلیون دلار از کمک‌های آمریکا به این کشور انجام شد. واشینگتن پرداخت این کمک‌ها را به اقدامات کافی اسلام‌آباد علیه گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان مشروط کرد. پیش از این نیز جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، به‌دلیل اینکه پاکستان اقدامی علیه «شبکۀ حقانی» نکرده بود ۵٠میلیون دلار باقی‌مانده از کمک‌های مالی سالانه به این کشور را پرداخت نکرد. گفتنی است که این اقدام نیز چیز جدیدی نبوده و پیش از این در سال ٢٠١۵ و ٢٠١۶ میلادی اوباما نیز بخشی از کمک‌های مالی «صندوق حمایت نیروهای ائتلاف» را به پاکستان پرداخت نکرد.
با‌این‌حال ترامپ سخنان سختی را علیه پاکستان بیان کرده، اما هنوز مشخص نیست که سرانجام اقدامات احتمالی ترامپ چه خواهد شد. دونالد ترامپ در سخنرانی اعلام استراتژی‌ خود تصریح کرد که پاکستان در خاک خود پناهگاه‌های امن در‌اختیار گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد و واشینگتن دیگر در‌برابر این اقدامات اسلام‌آباد سکوت نخواهد کرد.
جاشوا وایت، مدیر امور جنوب آسیا در شورای امنیت ملی باراک اوباما، دراین باره گفت: «بعید است که افزایش فشارها بر پاکستان همکاری‌های این کشور درزمینۀ امنیتی را درپی داشته باشد.». این مقام ارشد سابق آمریکا تصریح کرد: «پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در پاکستان به مخالفان مسلح دولت کمک می‌کند، اما فکر نمی‌کنم این پناهگاه‌ها برای آن‌ها نقش حیاتی داشته باشد؛ بنابراین، اگر فشارها بر پاکستان نتیجه هم داشته باشد، تأثیر قابل‌توجهی در وضعیت افغانستان نخواهد داشت.».

استراتژی ترامپ منطقه‌ای نیست
دولت ترامپ دربارۀ استراتژی جدید آمریکا در افغانستان گفته که این راهبرد رویکردی منطقه‌ای دارد، اما در سه هفتۀ اخیر مشخص شده است که این استراتژی از حمایت و همکاری کشورهای منطقه برخوردار نیست. روسیه این استراتژی را «بن‌بست» دانسته و چین هم به حمایت از پاکستان پرداخته و اظهار کرده تلاش‌های اسلام‌آباد درزمینۀ مبارزه با تروریسم قابل‌تقدیر است. با‌این‌حال استراتژی جدید ترامپ رقابت کشورهای منطقه در افغانستان و تأثیر آن در وضعیت کنونی این کشور را در‌نظر نمی‌گیرد. راهبرد جدید آمریکا ممکن است رقابت قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در افغانستان را تشدید کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس