رئیس‌جمهور ترکیه: در مسئلۀ سوریه اختلافی با ایران و روسیه نداریم

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، گفت: «هیچ اختلاف‌نظری دربارۀ سوریه با روسیه و ایران وجود ندارد.».اردوغان با تأکید بر اینکه آنکارا و مسکو متعهد به انجام‌شدن روند فروش تجهیزات دفاعی پیشرفته هستند عنوان کرد: «دوستان ما قبلا توافق‌نامه‌ای را دربارۀ سامانۀ «اس۴۰۰» امضا کرده‌اند و تا‌جایی‌که من می‌دانم هزینۀ آن نیز پرداخت شده است. من و رئیس‌جمهور روسیه در‌این‌باره مصمم هستیم.».
رئیس‌جمهور ترکیه ادامه داد: «در‌حال‌حاضر روند آتش‌بس در ادلب همان‌طور که ما با روسیه توافق کردیم در‌حال اجراست و مخالفتی با روسیه نداریم. در جلسه با ایران نیز هیچ اختلافی وجود نداشت. من معتقدم که مذاکرات به‌خوبی پس از نشست آستانه ادامه خواهد یافت. این روند در‌حال پیشرفت مثبت است.».
اردوغان همچنین درباب ادعاها دربارۀ درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، از وی برای دیدار مخفیانه با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، نیز گفت: «برخی افراد با هدف این حرف‌ها را می‌گویند. من با اسد دیدار نکردم و قصدی برای دیدار با وی نیز ندارم.».
همچنین خبرگزاری فرانسه در خبری فوری اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، از تصمیم آنکارا برای امضای قرارداد خرید سامانۀ موشکی «اس۴۰۰» از روسیه خبر داده است. در مرداد‌ماه سال جاری مدیرعامل شرکت «روس‌آبارون‌اکسپورت» روسیه اعلام کرد که قرارداد تحویل سامانه‌های موشکی «اس۴۰۰» به ترکیه امضا شده، لیکن تاکنون اجرایی نشده است. ژنرال الکساندر میهیوف، مدیر‌عامل شرکت مذکور، در‌این‌باره اعلام کرد: «قرارداد امضا شده، اما هنوز اجرایی نشده است.». وی در ادامه افزود: «برخی مسائل فنی کماکان باقی مانده‌اند و لذا تلاش‌‌ها در‌این‌راستا ادامه دارد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس