پارلمان عراق با برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان مخالفت کرد؛ اقدام غیر‌الزام‌آور علیه جدایی

پارلمان عراق در جلسۀ روز گذشتۀ خود، با تصویب طرحی، با اجرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان مخالفت کرد، اقدامی که کردها آن را در اجرای تصمیم خود بی‌تأثیر می‌دانند. در این جلسه که بدون حضور نمایندگان کرد برگزار شد اکثریت نمایندگان پارلمان برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق را رد کرد. نمایندگان کرد در اعتراض به گنجاندن رأی‌گیری دربارۀ رفراندوم اقلیم کردستان در دستورکار پارلمان جلسه را ترک کردند و از سالن خارج شدند.
شبکۀ تلویزیونی «سومریه» به‌نقل از یک منبع در پارلمان عراق که خواست نامش فاش نشود گفت: «پارلمان، علاوه‌بر این موضوع، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، را به اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از وحدت کشور و آغاز گفتگویی جدی برای بررسی مسائل موجود میان بغداد و اربیل و رسیدگی به آن‌ها ملزم کرد.». با‌این‌حال اشواق جاف، از نمایندگان کرد پارلمان عراق، می‌گوید رأی امروز پارلمان الزام‌آور نیست و اصل مصوبه‌ای که تصویب شده خود مغایر بندهای ٣ و ۴۶ و ۵ قانون اساسی است.
مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، به مصوبۀ امروز پارلمان عراق در مخالفت با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردها واکنش نشان داد. بر‌اساس این گزارش، وی در‌این‌زمینه گفت: «به تهدیدات بچه‌گانه برای ایجاد جنگ توجهی نداریم.». بارزانی همچنین تأکید کرد: «این مردم کرکوک هستند که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند.».
همچنین هوشیار زیباری، وزیر خارجۀ سابق عراق و مشاور کنونی مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، اعلام کرد که پارلمان این اقلیم برای اولین‌بار از اکتبر ۲۰۱۵ در واکنش به مخالفت پارلمان عراق با برگزاری همه‌پرسی نشست برگزار می‌کند. نمایندگان کُرد برای اولین‌بار از اکتبر ۲۰۱۵ دور‌هم
جمع می‌شوند.
همچنین ابراهیم جعفری، وزیر خارجۀ عراق، دربارۀ تبعات برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان برای ثبات و امنیت عراق و کشورهای منطقه هشدار داد. وی افزود: «همه‌پرسی‌ای که در اقلیم کردستان برگزار خواهد شد تبعات خطرناکی برای امنیت و ثبات همۀ کشورهای منطقه، امنیت و ثبات عراق و تمامیت اراضی آن دارد.». الجعفری بیان کرد: «بند اول قانون اساسی عراق تأکید می‌کند که عراق کشوری واحد و مستقل با حاکمیت کامل است و این قانون اساسی ضامن وحدت عراق است.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس