محمد برومند مستندساز و منتقد سینما: سینما، امکان شادی جمعی را فراهم می‌کند

سلطانی- «راهکارهای رونق سینما در ابعاد مدیریت ملی با مدیریت شهری متفاوت است. در سطح مدیریت شهری از دو منظر می‌توان برای رونق سینما برنامه‌ریزی و اقدام کرد، اولا بالابردن تعداد مخاطبان، و ثانیاً ارتقای محتوا از طریق تولید محتوا. مدیریت شهری می‌تواند دراین‌زمینه مؤثر باشد.».
محمد برومند، مستندساز و منتقد سینما، با ذکر جملات بالا در گفتگو با شهرآرا، می‌گوید: «برای بالا‌بردن تعداد مخاطبان، یکی از روش‌ها این است که رشته‌های مرتبط با هنر سینما در مشهد به‌وجود بیاید. مشهد شهر بزرگی است، امام‌رضا(ع) را هم دارد و آمدوشد اصحاب رسانه و هنرمندان به این شهر زیاد است. این پتانسیل وجود دارد که مشهد تبدیل به شهری سینمایی و هنری بشود. درحال‌حاضر وجه هنری شهرکم‌رنگ شده است و اگر هم هنری هست، از نوع هنرهای صنایع دستی است نه هنرهای نمایشی؛ درصورتی‌که بزرگان هنرهای نمایشی و موسیقی، مشهدی و خراسانی بوده و هستند. شجریان‌ها، ارجمندها، کیانیان‌ها، سهیلی‌ها و... .».
این منتقد سینما ادامه می‌دهد: «نهادهای متولی می‌توانند در تعامل با نظام آموزشی و دانشگاه، برای به‌وجود‌آمدن رشته‌های هنری بسترسازی کنند. وقتی چنین‌اتفاقی بیفتد، نیروهای هنری از مشهد خارج نمی‌شوند. وقتی هنرمندان از شهر نروند و دردسترس مخاطبان باشند، روز‌به‌روز بر تعداد هنردوستان و مخاطبان افزوده می‌شود و علاوه‌براین وجود هنرمندان در شهر منجر به تولید آثار هنری بهتری خواهد شد. مسئلۀ دیگر دسترسی به علم است که درصورت وجود رشته‌های آکادمیک، جریان پیشگام دانشگاهی می‌تواند بار زیادی را به دوش بکشد و یاریگر مدیریت شهری دراین‌زمینه باشد.».

به‌دنبال شادی دسته‌جمعی باشیم
برومند، امکانات سخت‌افزاری را بخش دیگری از نیازها می‌داند و می‌گوید: «درحال‌حاضر در شهر ما فضا‌های عمومی که مردم در آن تمرین شادی جمعی داشته باشند، وجود ندارد. ما فضاهای مطلوبی مثل حرم مطهر رضوی برای مراسمات مذهبی و هیئت‌ها داریم، اما فضایی برای مراسمات عمومی‌تر و شادتر نداریم. فضاهایی که مردم را دور هم جمع کند و تجربۀ مشترک میان آن‌ها به‌وجود بیاورد، کم داریم؛ اما این امکان وجود دارد که فضاهایی برای اکران بعضی فیلم‌ها به‌صورت گروهی داشته باشیم و همه بتوانند رایگان از آن بهره ببرند.».
این مستندساز جوان ادامه می‌دهد: «سینما چون تجربۀ حسی را به مخاطب خودش منتقل می‌کند، چون دیالوگی را بین این‌سوی پرده و آن‌سوی پرده برقرار می‌کند، اگر این تجربه جمعی باشد منجر به رشد و بالندگی می‌شود.
شادی جمعی باعث بلوغ فکری و اجتماعی، بالارفتن فرهنگ عمومی جامعه و افزایش ارتباطات اجتماعی میان مردم می‌شود. این‌ها تأثیراتی است که از جمع و باهم‌بودن به‌وجود می‌آید، مثل تجربۀ هیئت‌های مذهبی. در پایان مراسمات مذهبی هم معمولا بستری برای شکل‌گیری روابط اجتماعی، روابط خانوادگی و حتی آشنایی و ازدواج فراهم
می‌شود.».
برومند در پایان می‌گوید: «مزیت دیگر سالن سینما این است که مردم دربرابر یک پردۀ سفید بزرگ، روی صندلی‌های راحت در آرامش سالنی تاریک قرار می‌گیرند، این امر دو نتیجه دارد، اولا تأثیرگذاری محتوای فیلم را افزایش می‌دهد و در مرحلۀ بعد منجر به ارتقای فرهنگ عمومی می‌شود. مردم در سالن سینما کنار هم هستند، اما حضور یکدیگر را مثل سایر فضاهای عمومی لمس نمی‌کنند؛ باوجود‌این تماشاگران در سالن سینما که محل تاریک و بدون ناظری است، رعایت حال یکدیگر را می‌کنند که این فرهنگ درصورت گسترش‌پیدا‌کردن خود‌به‌خود به ارتقای فرهنگ شهروندی کمک می‌کند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس