مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی‌ وزارت نیرو، انتقال آب از هزارمسجد به مشهد را با اعتباری هزارمیلیارد‌تومانی منطقی دانست؛ توجیه گران‌قیمت!

بنیامین یوسف‌زاده- موضوع تأمین آب مشهد از نقطه‌ای خارج از این شهر به یکی از دستورکارهای مهم مسئولان آبی استان و کشور بدل شده و هرازگاهی خبری جدید دراین‌زمینه به گوش مجاورنشینان حریم رضوی می‌رسد، اما یکی از پرمناقشه‌ترین پیشنهادها برای انتقال آب به شهر امام‌رضا(ع)، شاید انتقال این مایۀ حیاتی از کوه‌های هزارمسجد در ضلع شمالی استان به این شهر باشد که باوجود مخالفان و موافقان زیاد، بیشتر به‌دلیل دشوار‌بودن تأمین نیاز هزارمیلیارد‌تومانی آن هنوز روی کاغذ مانده است.
از طرفی عده‌ای از کارشناسان حوزۀ آب، با اجرای این پروژه به‌دلیل اینکه این منبع تنهاتأمین‌کننده بین ۵٠ تا ٨٠میلیون مترمکعب آب مشهد می‌تواند باشد، مخالفت می‌کنند. بااین‌حال مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی‌های کلان آب و آبفای وزارت نیرو، انتقال آب از هزارمسجد به مشهد را به‌دلیل بحران فعلی آب منطقۀ شرق کشور توجیه‌پذیر می‌داند.
محمد ابراهیم‌نیا، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی‌های کلان آب و آبفای وزارت نیرو در جریان نخستین جشنوارۀ ملی فناوری‌های آب، بهره‌وری و بازچرخانی در جمع خبرنگاران در واکنش به سؤال شهرآرا درخصوص سرانجام انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد به شهر مشهد، گفت: «این پروژه به‌دلیل وضعیت بحرانی شهر مشهد توجیه لازم را دارد، اما بزرگ‌ترین مشکل سر راه اجرای این طرح، بحث کمبود نقدینگی است.».
وی همچنین در این همایش اظهار کرد: «تأمین ۴٠ یا ۵٠میلیون مترمکعب آب از کوه‌های هزارمسجد نیاز به ١۵٠٠میلیارد تومان اعتبار دارد و درزمینۀ تأمین آب از دریای عمان نیز با احتساب قیمت تمام‌شدۀ هر متر‌مکعب انتقال آب به میزان ١٠هزار تومان، برای انتقال ١٠٠میلیون مترمکعب آب از دریای عمان به مشهد سالانه ١٠٠٠میلیارد تومان موردنیاز است.».
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی‌های کلان آب و آبفای وزارت نیرو اظهار کرد: «طبق آخرین نتایج مطالعات طرح جامع آب، بیش از ٩٠میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که فقط ١٣درصد ارزش‌افزوده دارد، لذا باید مصرف آب در این بخش کاهش یابد.». وی گفت: «متوسط بارندگی در کشور سالانه ٢۴٣ میلی‌متر است و هم‌اکنون کل ذخیرۀ کشور از محل بارندگی‌ها حدود ۴٠٠میلیارد مترمکعب است.».
ابراهیم‌نیا افزود: «اگر میزان تبخیر آب سالانه در کشور را ٢٨۵میلیارد مترمکعب در نظر بگیریم، به ازای افزایش هر ٢درجه سانتی‌گراد دمای هوا، ٢٧میلیارد مترمکعب بر تبخیر آب در ایران افزوده می‌شود.». وی اظهار کرد: «میزان آب تجدید‌پذیر در کشور از ١٣٠میلیارد مترمکعب در دهۀ٧٠ به ١١۶میلیارد مترمکعب در سال جاری رسیده، به‌این‌معنا که سرانۀ آب تجدیدپذیر در ایران به ازای هر نفر ١۴۵٠مترمکعب است.».

۹میلیارد مترمکعب آب
ناشی از هدررفت محصولات کشاورزی
مشاور وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: «ضایعات محصولات کشاورزی سالانه ٢۵ تا ٣٠درصد است که ٩میلیارد مترمکعب آب از طریق این ضایعات هدر می‌رود.». عباس زارعی افزود: «با توجه به اینکه بخش کشاورزی بیشترین مصرف آب را در کشور دارد، جهاد کشاورزی راهبردهایی برای کاهش مصرف و بهره‌وری آب در نظر
گرفته است.».
وی اظهار کرد: «یکی از این راهبردها، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی است که در برنامۀ وزارت جهاد کشاورزی این کاهش تا ١٠ یا ١۵درصد در نظر گرفته شده است.».
وی گفت: «یکی دیگر از این راهبردها، تحویل حجمی آب به مصرف‌کنندگان در زمان و مکان موردنیاز است تا بتوان از آب به‌طورمعقول استفاده کرد.».
مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: «برای اجرایی‌کردن راهبرد جابه‌جایی کشت از فصول گرم به فصول معتدل و استفاده از بارش باران، در سال زراعی ٩۵- ٩۴ حدود ١۶هزار هکتار از اراضی زیرکشت چغندرقند در کشور از کشت بهاره به کشت پاییزه انتقال یافت و امسال نیز انتقال زمان کاشت ٢۶هزار هکتار اراضی زیر کشت چغندرقند در دستورکار قرار گرفته است.».
سیدرضا احمدی‌زاده، رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: «آثار علمی ٣٨ نفر از ۵۶ نخبۀ ثبت‌نام‌کننده در این جشنواره به بخش داوری راه یافت که منتخبان می‌توانند با زیرپوشش قرار‌گرفتن بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی به‌مدت ٢سال، زمینۀ تجاری‌سازی محصول خود را با کمک پارک علم و فناوری فراهم کنند.».
حجتعلی شایانفر ، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: «شاه‌بیت مدیریت بحران آب، سازگاری با وضعیت کم‌آبی و کاهش مصارف در بسیاری از بخش‌هاست.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس