در گزارشی راه‌حل معضل کم‌آبی منطقۀ طوس بررسی شد ؛ تحویل چاه‌های میراث‌فرهنگی به آبفا و حفر چاه‌ جدید

﷯منصورزاده_ «باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شهرآرا. تابستون و هوای گرم و پرکاری و در آخر هم بی‌آبی!!! نمی‌دونم مسئولین آب خونه‌ها و منازل خودشون رو از یک‌شبکۀ جدا تأمین می‌کنن که هیچ‌وقت نمی‌تونن درد بی‌آبی مردم تو تابستون رو درک کنن؟! لطفاً صدای فریاد بی‌آبی مردم و سکنۀ فرودسی رو به گوش همه برسونین.».
جهانی‌شدن بحران آب، کاهش میزان بارش سالیانه، ازبین‌رفتن سفره‌های زیرزمینی آب به‌دلیل حفر چاه‌های غیرمجاز، و همچنین مسائلی مانند مصارف بیش‌ازحدّ برخی‌از شهروندان، مسئلۀ آب را از یک‌طرف به تدبیر مسئولین گره زده و از طرف دیگر به‌شدت به فرهنگ مصرف شهروندان پیوند می‌دهد.
همکاری میان مردم و مسئولین تنها راه‌حلّ بحران کم‌آبی است. درپی دریافت تصاویر ارسالی از یکی‌از شهروندان، که تجمع اهالی فردوسی را در اعتراض به مشکل قطعی آب در این منطقه نشان می‌داد، با مسئول روابط‌عمومی ادارۀ آب‌وفاضلاب مشهد تماس می‌گیریم. محمدزاده در ابتدای گفت‌و‌گوی خود ضمن تأیید اخبار مذکور، درمورد قطع‌شدن پیاپی آب این منطقه می‌گوید: «مشکل کم‌آبی در منطقۀ طوس از جنس تأمین است که از سال‌ها قبل اهالی منطقه با آن درگیر هستند. از سال گذشته موضوع تحویل‌گیری روستاهای مذکور توسط شرکت آب‌وفاضلاب مشهد مطرح شد که در این‌راستا علی‌رغم محدودیت‌های شدید مالی و ممانعت برخی ارگان‌ها همچون میراث‌فرهنگی درخصوص اجرای خط انتقال، با هماهنگی و پیگیری استانداری و فرمانداری محترم شهرستان مشهد خط مذکور در این منطقه کشیده شد.».
محمدزاده ضمن اشاره‌به جدّی‌بودن این بحران، ادامه می‌دهد: «البته اجرای خط انتقال، به‌تنهایی مشکل بی‌آبی در این منطقه را حل نمی‌کند، چراکه در‌حال‌حاضر چاه‌هایی که قبلا وظیفۀ تأمین آب منطقه را برعهده داشته‌اند دراختیار میراث‌فرهنگی است و چاه‌های محلی روستاها نیز از آب‌دهی پایینی برخوردار است. به‌همین‌علت برای حل این مشکل باید با اخذ مجوز از آبِ منطقه‌ای برای حفر چاه‌های جدید اقدام شود و یا اینکه میراث‌فرهنگی چاه‌های دراختیارِ خود را به شرکت آبفا تحویل دهد.».
وی همچنین به اقدامات شرکت آبفای مشهد درراستای حلّ مشکل مذکور اشاره می‌کند و در این‌خصوص می افزاید: «در این میان شرکت آب‌وفاضلاب مشهد پیشنهاد تغییرمحل دوحلقه چاه موجود در طوس سفلی و طوس علیا را ارائه نموده که به‌محض صدور پروانۀ عملیات، حفاری چاه‌ها آغاز می‌شود.».
مسئول روابط‌عمومی آبفای مشهد، ضمن انتقاد از راه‌حل‌های مقطعی و موقتی، عنوان می‌کند: «درخصوص بستن شیرفلکۀ اصلی توسط آبفای مشهد، ذکر این نکته ضروری است که روستاهای مذکور ازنظر کد ارتفاعی در خط‌القعر می‌باشند و به‌محض بازکردن شیرفلکه، روستاهای بالادست، یعنی تمامی روستاهای حدفاصل جادۀ قدیم قوچان تا کال کشف‌رود بی‌آب خواهند شد. به‌این‌ترتیب مشکل از جایی به جای دیگر منتقل خواهد شد.».
محمدزاده درپایان گفت‌وگوی خود ضمن تأکید بر لزوم همکاری مردم برای حلّ این بحران می‌گوید: «همان‌طورکه عنوان شد، راه‌حل این مشکل در تحویل چاه‌های میراث‌فرهنگی و حفر چاه‌های جدید است. ازسوی دیگر مردم شریف روستاهای مذکور باید ازطریق مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در مصرف آب در حل این معضل همکاری کنند. بدون‌شک وجود باغ‌ها، ویلاها، استخرها و تجاوز به شبکۀ آب‌شرب باعث بروز مشکل و تأخیر در اجرای پروژه‌های آب‌رسانی در محدودۀ مذکور می‌شود.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس