خبر

لزوم حذف وابستگی
به اندروید و گوگل
محمد‌جواد آذری جهرمی دربارۀ اقدام اخیر شرکت اپل در حذف برخی برنامه‌های ایرانی از «اپ‌استور» و ایجاد اختلال در فعالیت کسب‌وکارهای نوپای ایرانی گفت: «از دشمن جز دشمنی نباید چیزی انتظار داشته باشیم.».
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه واقعیت این است که تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان در این حوزه وضع نشده است گفت: «برنامه‌هایی که دارای تعاملات مالی هستند تحت بازرسی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار می‌گیرند و بر‌این‌اساس شرکت‌ها اقدام به بازنگری و ایجاد محدودیت‌هایی در این حوزه کرده‌اند.».
جهرمی معتقد است که چنین اقداماتی زنگ هشداری بوده که باید جدی گرفته شود و باید تلاش کرد که استراتژی‌ای برای حوزۀ موبایل و کسب‌وکارهای نوپا درون کشور داشت.
به‌گفتۀ وی، در دنیا نظام‌هایی مثل کرۀجنوبی وجود دارد که حرکت‌هایی را برای وابستگی مطلق‌نداشتن به گوگل و اندروید آغاز کرده‌اند و کشور ما نیز این رویه را در دستور‌کار خود قرار داده‌ است.


ابلاغ مصوبۀ مشارکت خیرین در حوزۀ فناوری
به‌گزارش شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر این شورا، مصوبۀ «سیاست‌ها و ضوابط ارتقای مشارکت خیرین و واقفین در پیشرفت حوزۀ علم و فناوری» را ابلاغ کرد.
این مصوبه شامل ۹ ماده و ۴ تبصره است که درراستای تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری به‌تصویب رسیده است.
در این مصوبه مواردی مانند گسترش بنیادهای حامی توسط واحدهای علمی و فناوری، گسترش و حمایت از مجامع هماهنگ‌کننده در حوزه‌های علم و فناوری، وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه، روش‌های مشارکت دستگاه‌های اجرایی و آستان‌های مقدسه، و فرهنگ عمومی و گفتمان‌سازی وقف و امور خیریه مورد اشاره قرار گرفته است.
در مادۀ ٨ مصوبۀ «سیاست‌ها و ضوابط ارتقای مشارکت خیرین و واقفین در پیشرفت حوزۀ علم و فناوری» ترکیب کمیسیون ویژۀ راهبری امور خیرین و واقفین حوزۀ علم و فناوری با مأموریت هماهنگی، اجرایی‌سازی سیاست‌ها و ضوابط و نظارت بر آن تشریح شده است.


آغاز به کار
مرکز رشد دانش‌بنیان
درحوزۀ هوافضا
نخستین‌مرکز رشد دانش‌بنیان درحوزۀ هوافضا برای اشتغال‌زایی و ترویج فناوری هوایی افتتاح
می‌شود.
به‌گزارش روابط‌عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، این مرکز نماد همکاری مؤثر و هدفمند سازمان‌های مختلف خواهد بود و تلاش می‌کند تا زیرساخت مناسبی را برای اجرای جنبه‌های مختلف «اشتغال‌زایی و ترویج فناوری هوایی درمیان اقشار مختلف جامعه، به‌خصوص دانش‌آموزان» و «تربیت نیروی‌انسانی کارآفرین و متخصص برای آیندۀ صنعت هوایی»، فراهم آورد.
طبق سند جامع توسعۀ هوافضای کشور، ستاد صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی، وظیفۀ «سیاست‌گذاری اجرایی»، «راهبری»، «هماهنگی» و «ایجاد ارتباطات بین‌دستگاهی لازم» برای گسترش فناوری و صنایع دانش‌بنیان درحوزۀ هوایی و هوانوردی در چارچوب این سند را برعهده دارد.
در همین راستا، تلاش‌های این ستاد منجربه انعقاد تفاهم‌نامۀ بین‌دستگاهی شده که مرکز رشد دانش‌بنیان «خلاقیت برتر»، بازوی اجرایی این تفاهم‌نامه خواهد بود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس