پیش بینی یک شرکت پژوهشی برای انقراض پسوردهای سنتی تا سال ۲۰۲۰

روش‌های احراز هویت سال‌هاست که یک روال ثابت را دنبال می‌کند، روالی که مبتنی بر گذرواژه و بسیار آسان است. اما این روش عاری از اشکال نیست و به‌نظر می‌رسد زمان آن فرا‌رسیده که ایده‌های نوینی جانشین آن شود.
در سال ۲۰۰۴ بیل گیتس پیرو همین مسئله در کنفرانس RSA که از بزرگ‌ترین کنفرانس‌های دنیا با محوریت امنیت سایبری است اعلام کرده بود: «بدون شک هر‌روز اعتماد مردم به گذرواژه‌ها کمتر و کمتر می‌شود. آن‌ها حتی گذرواژه‌های مشابه را در سیستم‌های مختلف استفاده می‌کنند.».
طبق مطالعاتی که شرکت مخابرات «ورایزن» انجام داده است از هر ۵ مورد هک اطلاعات ۴ مورد به‌دلیل گذرواژه‌های ربوده‌شده است، چراکه بسیاری از مردم تمایل به استفاده از یک گذرواژه برای سایت‌های مختلف دارند و از‌این‌رو کار برای هکرها آسان‌تر می‌شود.
با تمامی‌ این اوصاف گذرواژه‌ها همچنان با قدرت به حیات خود ادامه می‌دهند و حتی به این زودی‌ها هم به‌طور قطعی بازنشسته نخواهند شد، چراکه با گذشت سال‌ها به جزئی از تجربۀ کاربری تبدیل شده‌اند و هر راهی که بخواهد جانشین آن شود باید علاوه‌بر امنیت بیشتر به تجربۀ کاربری مثبت هم کمک کند. یکی از این راه‌های جانشین استفاده از تکنولوژی بیومتریک است. در این روش تشخیص هویت کاربران ازطریق آنالیز مشخصات بدن افراد انجام می‌گیرد، مشخصاتی نظیر عنبیۀ چشم، اثر انگشت، نحوۀ راه‌رفتن، نمودار حرارتی چهره و مواردی از‌این‌قبیل.
در‌این‌میان از‌آنجایی‌که اثر انگشت برای هر فرد منحصر‌به‌فرد است و با گذشت زمان نیز تغییر نمی‌کند و البته کارکرد رایج‌تری نیز دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است و در اغلب تلفن‌های هوشمند امروزی به‌کار گرفته می‌شود.
همچنین مجموعه‌های مختلفی در‌حال کار بر‌روی تدابیر امنیتی دیگری هستند که اتفاقاً یکی از آن‌ها بسیار رایج و در‌دسترس است، به‌این‌صورت که به‌جای داشتن یک رمز مشخص هیچ‌وقت هیچ‌گونه رمز ثابتی استفاده نمی‌شود و هربار که قصد ورود به حسابتان را داشته باشید یک رمز یک‌بار‌مصرف برای شما ارسال می‌شود. مجموعه‌های فراوانی نظیر تلگرام، مایکروسافت و حتی برخی بانک‌های ایرانی از همین روش استفاده می‌کنند.
شرکت پژوهشی «گارتنر» پیش‌بینی کرده تا سال ۲۰۲۰ روش‌های نوین احراز هویت تاحدود زیادی جای سیستم سنتی استفاده از گذرواژه‌ها را می‌گیرند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس