وقتی اختلاف سنی دلیل مخالفت خانواده می‌شود

﷯شهروند: مردی سی‌و‌چهارساله هستم. یک سال است که با دختری که شش ماه از من بزرگ‌تر است، آشنا شده‌ام. بعد از شناخت یکدیگر از او خواستگاری کردم، ولی خانواده‌ام به‌خاطر سنش، به‌شدت مخالفت می‌کنند. برای من این موضوع مهم نیست. ما همدیگر را خیلی دوست داریم و نمی‌توانم به این بهانه از او جدا شوم. به نظر شما این میزان اختلاف سنی آن‌قدر مهم هست که در کیفیت زندگی مشترک تأثیر بگذارد؟
﷯به خاطر داشته باشید که بزرگ‌تر بودن در سی‌‌و‌چهارسالگی، آن هم به‌‌اندازۀ شش‌ماه اهمیت چندانی در کیفیت زندگی مشترک ندارد و در‌صورتی‌که طرفین از بقیۀ جنبه‌ها با هم تناسب داشته باشند، معمولا ازدواج ایرادی ندارد.
اغلب مواقع وقتی خانوادۀ پسر از ازدواج فرزند خود با دختر بزرگ‌تر ممانعت می‌کنند، دلیلی غیر از سن دارند. شک نکنید که دختر مورد‌علاقۀ شما به دلایل دیگری مورد پسند خانواده‌تان قرار نگرفته‌ است. شاید خانواده و به‌خصوص مادرتان از ظاهر این خانم خوششان نیامده است، شغلش را دوست ندارند یا تمایلی به وصلت با چنین خانواده‌ای ندارند؛ درعین‌حال جرئت ابراز آن به شما را هم ندارند.
توصیه می‌کنم از اصرارهای بی‌دلیل برای این ازدواج دست بردارید و منطقی‌تر به وضعیت زندگی خود و دختر موردعلاقه‌تان نگاه کنید. صمیمانه و دوستانه از خانواده و به‌ویژه مادرتان بپرسید نظرشان دربارۀ ویژگی‌های شخصیتی و خانوادگی این دختر چیست. شاید به نظر آن‌ها این خانم ظاهری شبیه خانم‌های چهل‌ساله دارد و به ظاهر شما نمی‌خورد. به‌هرحال شما قرار است با این خانم ازدواج کنید و از او صاحب فرزند شوید؛ به همین دلیل نباید به ملاک‌ها و ویژگی‌های ظاهری و فردی او بی‌توجه
باشید.
* مشاور خانواده / رضا زیبایی*
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس