جرم‌گیری خط سیاه زیر دندان

﷯٨٠٠....٠٩٣۵: سلام. قسمت پایین دندانم یعنی جایی بین دندان و لثه‌ام سیاه شده‌است. می‌خواستم ببینم علتش چیست؟ درضمن قسمت بالای دندانم سالم است.
﷯هرچند که این مشکل نیاز به معاینۀ دقیق دارد، اما این لایه که دربارۀ آن صحبت می‌کنید، به احتمال زیاد جرم زیر لثه است. با مراجعه به دندان‌پزشک می‌توان برای شما جرم‌گیری انجام داد.
﷯شهروند: چند‌روزی است که قسمتی از زبانم بی‌حس شده است. هیچ مشکل خاصی هم نداشته‌ام. اما حالتی شبیه بی‌حسی در دندان‌پزشکی است؛ به‌طوری‌که چندروز پیش هنگام خوردن غذا زبانم را گاز گرفتم و متوجه نشدم. لطفاً بگویید نشانۀ چیست؟
﷯زبان، یکی از ارگان‌های حساس بدن است. دما، فشار و درد در‌کنار طعم و مزۀ چیزهایی که می‌خوریم، همگی از‌طریق زبان قابل لمس است و احساس می‌شود. زبان، منبع غنی از اعصاب و به همین دلیل بسیار حساس است. گاهی وقت‌ها بخش‌هایی از عصب زبان در‌اثر گازگرفتن آسیب می‌بیند و باعث می‌شود برای مدت کوتاهی فرد بی‌حسی را احساس
کند. اغلب جای نگرانی ندارد و نیازی هم به درمان خاصی نیست و خود‌به‌خود بهبود پیدا می‌کند. ازدیاد یا کمبود برخی عناصر می‌تواند به ایجاد این حس منجر شود. در‌واقع عدم تعادل در مصرف برخی مواد موجب ایجاد این اختلال
می‌شود.
برای سرعت‌بخشیدن به بهبودی می‌توانید از مکمل‌های ویتامین١٢‌B که در بیشتر مواد غذایی همچون شیر، ماهی و روغن آن، ماست، تخم‌مرغ، بوقلمون و مرغ یافت می‌شود، استفاده کنید. انجیر هم، یکی از بهترین منابع این ویتامین است. اگرچه داروهای ترکیبی زیادی در‌دسترس هستند، بهتر است از موادغذایی طبیعی استفاده کنید.
* دندان پزشک/ دکتر مجید صنعت‌خانی *
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس