پرسپولیس با تعویض‌های برانکو به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه یافت ؛ صعود با عبور از سعودی

حمید معصومیان- صعود پرسپولیس به جمع ۴ تیم برتر آسیا شبی به‌یاد‌ماندنی برای تاریخ این باشگاه و فوتبال کشور رقم زد. نمایندۀ فوتبال کشورمان در شبی که مهمان الاهلی عربستان در ابوظبی بود، ٣بر١ از سد حریف قدرتمند خود گذشت تا به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه یابد. صعود دراماتیک پرسپولیسی‌ها درحالی رقم خورد که این تیم از دقیقۀ١٢ با اخراج کمال‌ کامیابی‌نیا، ده‌نفره شد، اما به لطف گل‌های علی علیپور و دو پنالتی منشا و طارمی، ٣بر١ از سد حریف خود گذشت. پرسپولیس در مرحلۀ بعد و برای رسیدن به فینال باید به‌مصاف تیم الهلال عربستان برود؛ تیمی که در مرحلۀ مقدماتی، هم‌گروه قرمزها بود و ماحصل دو جدال رفت‌وبرگشت آن‌ها، دو مساوی بود.

تعویض‌های طلایی برانکو
پرسپولیس بازی را با دو شوک در عرض ١٢ دقیقه شروع کرد. گل دقیقۀ۵ علی علیپور همان‌قدر که همه را به صعود پرسپولیس امیدوار کرد، اخراج کمال کامیابی‌نیا در دقیقۀ١٢ بذر ناامیدی و استرس را به کاروان قرمزها و هواداران این تیم پاشید. ده‌نفره‌شدن زودهنگام پرسپولیس، در نیمۀ دوم با گل دقایق اول سعودی‌ها اتفاق بد قابل‌پیش‌بینی بازی را رقم زد، اما برانکو بار دیگر به یاری تیمش آمد. سرمربی کروات قرمزها که در بازی رفت هم با تعویض‌های خود باخت پرسپولیس را به مساوی تبدیل کرد، در ٢٠ دقیقۀ پایانی بازی، باز دست به جادوگری زد و با تعویض‌های طلایی خود تیمش را در آسیا نگه داشت. گادوین منشا، شایان‌مصلح و بشار رسن، سه بازیکن تعویضی او بودند که منشا یک پنالتی برای او گل کرد و رسن و مصلح دو پنالتی ده دقیقۀ آخر بازی را گرفتند تا پرسپولیس این‌گونه با ترفندهای پروفسور به جمع ۴ تیم برتر آسیا برسد.

غیبت ٢ پرسپولیسی در دیدار با الهلال
دو بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس در بازی رفت این تیم با الهلال عربستان در مرحلۀ نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا غایب خواهند بود. پرسپولیس برای بازی رفت خود مقابل الهلال، محمد انصاری و کمال کامیابی‌نیا را در اختیار نخواهد داشت. انصاری به‌خاطر دریافت کارت زرد در بازی مقابل الاهلی عربستان دوکارته شد و کامیابی‌نیا هم در این مسابقه کارت قرمز گرفت تا هر دو، بازی رفت با الهلال را از دست بدهند.

۲ بازی سخت پرسپولیس در مهرماه
پرسپولیس برای حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا باید دو بازی سخت مقابل الهلال عربستان انجام دهد. دیدار رفت دو تیم پرسپولیس ایران و الهلال عربستان سوم یا چهارم مهرماه برگزار می‌شود و بازی برگشت آن‌ها نیز ٢۴یا ٢۵ مهرماه انجام خواهد شد. شاگردان برانکو برای فینالیست‌شدن در آسیا باید این دو بازی سخت را پشت‌سر بگذارند.

طارمی: با غیرت، الاهلی را مغلوب کردیم
مهاجم جنوبی پرسپولیس در پایان پیروزی تیمش با طعم صعود به مرحلۀ نیمه‌نهایی تلاش بازیکنان و غیرت آن‌ها را در این امر مؤثر دانست. مهدی طارمی که زنندۀ گل سوم پرسپولیس مقابل الاهلی بود، در پایان این دیدار درخصوص حضور تیمش در جمع ۴ تیم برتر آسیا گفت: «بازی سخت بود، به‌ویژه که ما در چنین‌هوایی عادت نداشتیم بازی کنیم.». وی ادامه داد: «همان‌طور که دیدید، از دقیقۀ١١، ده‌نفره بودیم و این، کار ما را سخت‌تر کرد. وضعیت آب‌وهوا و فشار بازی، خیلی سخت بود، اما خدارا‌شکر که توانستیم با غیرت بچه‌ها یک بازی خوب انجام دهیم و برندۀ این بازی شویم و در جمع ۴ تیم قرار بگیریم.».

برانکو: یک پیروزی بزرگ به دست آوردیم
سرمربی کروات سرخ‌پوشان در پایان دیدار برابر الاهلی با حضور در نشست خبری، پیروزی بزرگ تیمش را تقدیم به هواداران پرسپولیس کرد. برانکو ایوانکوویچ با حضور در نشست خبری درحالی‌که شادی زایدالوصفی در چهره‌اش مشهود بود، این صعود را به هواداران پرسپولیس تقدیم کرد.
برانکو درخصوص این بازی گفت: «اول از همه به بازیکنانم تبریک می‌گویم، برای آنکه بازی خوبی را انجام دادند و یک پیروزی بزرگ مقابل الاهلی کسب کردند. ما در تمام دقایق بازی مسلط بودیم و جنگیدیم. تک‌‌تک بازیکنانم موفق ظاهر شدند و مقابل الاهلی یک بازی خیلی خوب را به نمایش گذاشتند.». وی ادامه داد: «از هوادارانمان چه در ایران و چه در ابوظبی که به ما کمک کردند تا به بازی برگردیم و به نتیجۀ دلخواه برسیم، تشکر می‌کنم تا با یک بازی دراماتیک بتوانیم به مرحلۀ بعدی لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کنیم.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس