رئیس ستاد کل نیروهای مسلح: کم‌وکسری برای تولید مهمات نظامی نداریم


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه «هیچ‌گونه کم‌وکسری برای تولید سخت‌افزار و مهمات نظامی نداریم.» گفت: «هیچ قدرتی توان تهاجم به جمهوری اسلامی را ندارد.».
سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، در همایش «پیش‌کسوتان جهاد و شهادت» با بیان اینکه هیچ قدرتی توان تهاجم به جمهوری اسلامی را ندارد ادامه داد: «ما از دفاع مقدس درس ایثار و خوداتکایی گرفتیم و فهمیدیم باید دست بر زانوی خودمان بگذاریم؛ بر‌‌همین‌اساس امروز در جایگاهی هستیم که هیچ‌گونه کم‌وکسری برای تولید سخت‌افزار و مهمات نظامی نداریم و هر وسیله‌ای که بخواهیم به آن اتکا کنیم در داخل کشور تولید می‌کنیم و آن را به‌کار می‌گیریم.».
سرلشکر باقری تصریح کرد: «زمانی که ارتش‌های دیگر را که در پیمان‌های مطرح جهانی حضور دارند مشاهده می‌کنیم که در‌مقابل اخم ابرقدرت‌ها و از ترس اینکه روزی به آن‌ها قطعات نظامی ندهند و تسلیحات آن‌ها زمین‌گیر شود می‌ترسند خوشحال می‌شویم که به خودمان اتکا کرده‌ایم و تجهیزات مورد‌نیازمان را خودمان ساخته‌ایم و دیگران نیز به این نکته اذعان دارند.».

فرهنگ مقاومت
باید در تمام ابعاد در کشور توسعه یابد
وی با بیان اینکه «ما در دفاع مقدس درس مقاومت را فراگرفتیم.» خاطرنشان کرد: «آنچه امروز تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی» مطالبۀ مقام معظم رهبری است بدان‌معناست که اقتصاد کشور دربرابر دشمنان مقاوم و به بیرون نیاز نداشته باشد.».
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: «ما به فرهنگ مقاومت در عرصه‌های دیگری مانند عرصۀ سیاسی و فرهنگی نیازمندیم و این فرهنگ باید در تمام ابعاد در کشور توسعه یابد.».
سرلشکر باقری با بیان اینکه «از اول انقلاب بخش دفاعی کشور تحریم بود و حتی یک سوزن ته‌گردِ این بخش را به ما ندادند.» گفت: «در سایر بخش‌های کشور وضعیت این‌گونه نبوده است و ما در سایر بخش‌ها راحت‌تر از بخش دفاعی می‌توانستیم پیشرفت کنیم.».
وی در ادامه با بیان اینکه «ما از دفاع مقدس درس اعتماد به نفس و خلاقیت فرا‌گرفتیم.» اظهار داشت: «خدا را شاکریم که امروز در بخش دفاع نیروهای مسلح از صفر تا صد برنامه‌ریزی‌ها را خودشان انجام می‌دهند و در جایگاهی از قدرت بازدارندگی قرار گرفته‌ایم که هیچ‌یک از قدرت‌های پلید جهانی فکر حمله به کشورمان را نمی‌کنند.».

جمهوری اسلامی
هیچ‌گاه در هیچ بن‌بستی گرفتار نمی‌شود
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: «ما در دفاع مقدس درس بن‌بست‌شکنی را فرا‌گرفتیم و جمهوری اسلامی هیچ‌گاه در هیچ بن‌بستی گرفتار نمی‌شود، مگر اینکه ما خودمان بن‌بست‌های خیالی بسازیم، همان‌طور‌که در دوران جنگ نیز عده‌ای قصد این کار را د‌اشتند.».
وی ادامه داد: «در دوران دفاع مقدس ما درس وحدت ملی فرا‌گرفتیم و هیچ‌گاه مسائل قومی و مذهبی کوچک‌ترین تأثیری در تصمیم‌گیری‌ها نداشت. اثر آن نیز امنیت پایدار ملی موجود در کشور است.».
سرلشکر باقری تصریح کرد: «مشارکت ملی که در دفاع مقدس صورت گرفت یک درس بزرگ به ما داد. البته کسانی بودند که از دادن امکانات دریغ کردند که باید در روز قیامت جواب‌گو باشند.».
وی با بیان اینکه در یک دهه بعد از جنگ هیچ همسایه‌ای جرئت تهدید ما را نداشت گفت: «از ابتدای دهۀ ٨٠ با وقوع اتفاقاتی در عراق و افغانستان ما به صحنۀ مقابله با تهدیدات قدرت‌های جهانی ورود پیدا کردیم و ملت ایران و نیروهای مسلح با طراحی خوبی که کردند توانستند قدرت کشور را به رخ دشمن بکشند و توان بازدارندگی ما را به‌نمایش بگذارند.».
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: «امروز هیچ سرمایه‌گذار داخلی و خارجی‌ای در کشور ما بیان نمی‌کند که به‌دلیل تهدیدات و نبود امنیت وارد سرمایه‌گذاری نمی‌شود.».

دشمن به صحنۀ جنگ نیابتی ورود پیدا کرده است
وی با اشاره به وضعیت منطقه تصریح کرد: «دشمن امروز به صحنۀ جنگ نیابتی ورود پیدا کرده و ما با تهدیدات جدیدی روبه‌رو شده‌ایم، تهدیداتی در حوزۀ امنیتی و جنگ نرم و نفوذ.».
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: «البته ما کم‌کم با فرصت‌هایی مواجه شدیم که در قبل کمتر امکان بروز و ظهور داشتند. جمهوری اسلامی و رزمندگانش روزی در دیوارهای اهواز می‌جنگیدند، اما امروز در جایگاهی هستند که دشمنان با ترس از مسائلی مانند «محور ایران-مدیترانه» حرف می‌زنند. امروز دولت‌های مرتجع منطقه زمانی که اسم جمهوری اسلامی می‌آید در محافل خصوصی [و] علنی به حال ما قبطه می‌خورند و می‌گویند: «ای کاش ما هم در مسیر شما بودیم!».».
سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «دفاع مقدس برای ما که فرصت دیدن دانشگاه‌های نظامی را پیدا نکرده بودیم مانند دانشگاهی بود که درس‌های زیادی را به ما ارائه کرد.».
این مقام ارشد نظامی کشورمان افزود: «ما در دفاع مقدس درس معنویت را فرا‌گرفتیم و فهمیدیم جایگاه انسان مؤمن در‌مقابل تجهیزات و ابزار نظامی کجاست. امروز وقتی به صحنۀ منطقه نگاه می‌کنیم جایگاه جمهوری اسلامی و ملت ایران درمقایسه‌با آن دوران ارتقا پیدا کرده است.».
وی در پایان با اشاره به موضوع پیش‌کسوتان و دفاع مقدس خاطرنشان کرد: «این موضوع یک بحث اساسی است. در ستاد کل و تمامی نیروهای مسلح آمادگی آن را داریم که از موضوع پیش‌کسوتان حمایت کنیم. در شهر تهران باغ‌موزۀ دفاع مقدس با ریاست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و هیئت‌امنای آن مجموعه و حضور فرماندهان نیروهای مسلح و شهرداری تهران آمادۀ همکاری در‌این‌زمینه است و در سایر استان‌ها نیز تا پایان سال ١٠ مجموعۀ فرهنگی مرتبط آماده می‌شود.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس