اخبار کوتاه

گذرنامه و ویزا
خط قرمز اربعین امسال
حمید‌رضا گودرزی، سخن‌گوی ستاد اربعین، گفت: «مسئولان عراقی از آمادگی خود برای پذیرایی از زائران ایرانی خبر دادند و ما اعلام کردیم ممکن است امسال تا ٣میلیون زائر به کربلا اعزام شوند. همچنین کمیته‌های دو کشور تا ١۵ شهریور مشکلات قبلی را شناسایی و آن‌ها را بررسی می‌کنند. قرار است جلسۀ بعدی برای بررسی‌های بیشتر در عراق تشکیل شود.».
وی با بیان اینکه امسال خط قرمز ما داشتن گذرنامه و ویزای معتبر است تأکید کرد: «در سال گذشته تعدادی زائر بدون گذرنامه و ویزا وارد عراق شدند که مشکلات فراوانی را به‌وجود آوردند. برای اربعین امسال
اعلام می‌کنیم که خط قرمز ما داشتن گذرنامه و ویزای معتبر است. افراد بدانند بدون گذرنامه و ویزا امسال اجازۀ خروج حتی یک نفر را هم
نمی‌دهیم.».


ساختمان بعثه در مکه افتتاح شد
حمید محمدی، رئیس سازمان حج و زیارت، برای بررسی روند عملیات اجرایی حج در ستاد مکه وارد این شهر شد. وی در بدو ورود ابتدا ساختمان جدید بعثۀ مقام معظم رهبری در مکه را افتتاح کرد.
قرار است محمدی در نشست با دست‌اندرکاران حج در این شهر ضمن بررسی روند عملیات اجرایی از اقدامات صورت‌گرفته برای خدمات‌رسانی بهتر به زائران ایرانی مطلع شود.
رئیس سازمان حج و زیارت که یکشنبۀ گذشته از طریق فرودگاه مدینه وارد عربستان شد مجدداً به مدینه بازمی‌گردد.
گفتنی است هم‌اکنون حدود ۲۳هزار زائر ایرانیِ مدینه‌قبل و مدینه‌بعد در مکۀ مکرمه به‌سر می‌برند. انتقال زائران مدینه‌بعد هم از هجدهم مرداد شروع شده و این گروه از زائران پس از ورود به جده مستقیم به مکه می‌روند.


دستور ساخت
رآکتورهای تحقیقاتی
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، در نامه‌ای به علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی‌، مصوبۀ اخیر هیئت‌دولت در اصلاح اساسنامۀ شرکت مادر‌تخصصی تولید و توسعۀ انرژی اتمی‌ ایران را برای اجرا ابلاغ کرد.
در این نامه آمده است: «هیئت‌وزیران به‌پیشنهاد سازمان انرژی اتمی‌ ایران تصویب کرد: اساسنامۀ شرکت مادر‌تخصصی تولید و توسعۀ انرژی اتمی‌ ایران موضوع تصویب‌نامۀ مورخ ١٣٨٣/٧/٢٢ و اصلاحات بعدی آن به‌شرح زیر اصلاح می‌شود: متن زیر به‌عنوان بند ٢٠ به مادۀ ٧ الحاق می‌شود: طراحی، ساخت و بهره‌برداری از رآکتورهای تحقیقاتی درراستای تحقق اهداف و مأموریت‌های سازمان انرژی اتمی‌ ایران.».


آزمایش موفق تسلیحات جدید روی جنگنده F-7
امیر خلبان مسعود روزخوش، فرمانده پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان، دستاوردهای جدید نیروی هوایی ارتش را اعلام کرد.
وی از آزمایش موفق موشک‌ها و سلاح‌های جدید روی جنگندۀ F-7 خبر داد و اعلام کرد بمب‌های مختلفی در‌حال آزمایش است.
فرمانده پایگاه هوایی شهید بابایی ادامه داد: «قابلیت عملیات رزمی‌ با هواپیماهای PC-7 ایجاد شده و مسلسل روی آن نصب و با موفقیت آزمایش شده است.».
وی همچنین از طرح‌های ساخت هواپیماهای رادارگریز نسل پنجم در وزارت دفاع خبر داد و گفت: «قابلیت رهگیری هواپیماهای رادارگریز نیز در دستورکار است.».
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس