وزیر امور خارجه با اشاره به بدعهدی‌های‌ آمریکا: باید طوری پاسخ دهیم که به نفع آن‌ها نباشد

محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی امور خارجه، در جلسۀ روز گذشتۀ فراکسیون امید حضور یافت و دربارۀ برنامه‌های این وزارتخانه برای چهار سال دوم کاری خود گفت: «در حوزۀ سیاست خارجی، طبق قانون، وزارت خارجه صرفاً مسئول روابط خارجی نیست و تمامی امور بخصوص این حوزه زیر نظر مقام معظم رهبری است که در چهارچوب‌ها تعیین می‌شود.».
وی در ادامه حوزۀ همسایگان و دیپلماسی اقتصادی را از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت امور خارجه دانست و افزود: «تا پیش از این، هیچ سهمیه‌ای در معادلات بین‌المللی دربارۀ سوریه نداشتیم اما اکنون ما تعیین‌کنندۀ برگزاری جلسات و اعضایی که می‌توانند در این جلسات حاضر شوند هستیم.».
وزیر پیشنهادی امور خارجه در ادامه با اشاره به تغییرات ساختاری‌ای که این وزارتخانه در دستور کار دارد عنوان کرد: «متناسب با اولویت‌ها، تغییر در ساختار خواهیم داشت که، بر همین اساس، معاونت‌های منطقه‌ای حذف و معاونت سیاسی با تمرکز بر حوزه‌های مورد نیاز فعال می‌شود.».
ظریف در ادامه با اشاره به هماهنگی‌های داخلی‌ای که وزارت خارجه با سایر دستگاه‌ها دارد اظهار کرد: «در حوزۀ برجام به اهداف خود رسیده‌ایم و تاکنون موانع حمل‌ونقل، حوزۀ نفت و بانک برداشته شده است و، از آنجایی که در مذاکرات دربارۀ سایر حوزه‌ها صحبت نشد، نمی‌توان انتظار داشت تحریم‌ها در حوزه‌های دیگر نیز برداشته شود.». وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون میلیاردها دلار سرمایۀ خارجی بعد از برجام وارد کشور شده است ابراز داشت: «البته بدعهدی آمریکا باید به نحوی پاسخ داده شود که، در پایان، این اقدامات به نفع آمریکایی‌ها نباشد چنانچه سرمایه‌گذاری توتال در ایران یک پله جهش محسوب می‌شود.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس