دریچه/ «جایزۀ جهانی گوهرشاد» و ادامۀ یک راه

با گذر از زوایای پیدا و نهان تاریخ درمی‌یابیم که زنان در برخی مقاطع مظلوم و مهجور واقع شده و در برخی برهه‌های زمانی به‌عنوان الگو و پیشوا مطرح شده‌اند. می‌توان شکوفایی حضور و اثرگذاری زنان را از تاریخ صدر اسلام به بعد دانست، بدان جهت که دین اسلام برابری حقوق زن و مرد را یکی از اصول مهم بیان می‌کند.
بانوان، اقشار فعال جامعه هستند. آن‌ها می‌توانند سایر افراد را نیز در دامان خود تربیت کنند و جامعه را به تکاپو وادارند. قرار‌گرفتن آن‌ها در‌مقابل مردان سبب شده است اسلام و انقلاب، جلوه‌های حقیقی خود را نمایان کند و آوازۀ آن‌ها به گوش جهانیان برسد.
سال گذشته برای نخستین‌بار در ایام دهۀ کرامت، جشنوارۀ «جایزۀ جهانی گوهرشاد» برگزار شد تا با معرفی بانوان الگو در سطح داخلی و بین‌المللی، در‌راستای اشاعۀ فرهنگ وقف و نیکوکاری گام بردارد.

گام های استوار برای بانوان نیکوکار
در نخستین دورۀ جشنوارۀ «جایزۀ جهانی گوهرشاد» چهار نفر از فرهیختگان داخلی و چهار نفر از فرهیختگان خارجی به‌عنوان بانوان خیّر و نیکوکار معرفی و مفتخر به دریافت جایزۀ جهانی گوهرشاد شدند.
دکتر لعبت گرانپایه فرهیختۀ داخلی، متخصص جراحی عمومی، سال گذشته به‌عنوان بانوی فعال در حوزۀ وقف و نیکوکاری معرفی شد. وی ٢٧‌سفر به مناطق محروم کشور داشت و در آن بیش‌از ٣۵‌هزار ویزیت رایگان و بیش‌از ١۵٠٠‌جراحی رایگان در‌زمینۀ جراحی زنان، ارتوپدی، اورولوژی، چشم و گوش و حلق و بینی و دندان‌پزشکی انجام داد.
نازنین کریم، فرهیختۀ خارجی بود که سال گذشته به‌واسطۀ اقداماتش در حوزۀ شناخت اسلام ناب و کوشش در اشاعۀ معارف اصیل قرآن و اهل‌بیت(ع) مورد تجلیل قرار گرفت. وی رئیس شبکۀ خواهران اهل بیت(ع) کنیاست. اعضای این شبکه عمدتاً از نایروبی، مناطق ساحلی، غرب، نیانزا و ناحیۀ مرکزی کنیا انتخاب شده‌اند و بیش از چهارصد نفر را شامل می‌شوند.
سیمین‌دخت وحیدی، فرهیختۀ داخلی از‌جمله افرادی بود که سال گذشته «جایزۀ جهانی گوهرشاد» را دریافت کرد. وی شاعر پیش‌کسوت و ولایتمداری است که مجموعه‌داستان‌های «لاله‌های داغ‌دار» را نوشته است. او شعرهایی به پاس فداکاری‌های رزمندگان اسلامی سروده است.
شعله شکیب فرهیختۀ خارجی، رئیس جمعیت زنان المستقبل بحرین است. وی درجریان انقلاب مردم بحرین، یک گروه امدادی تشکیل داد و مدیریت رسیدگی به مجروحان را برعهده گرفت. این فرد نیز سال گذشته مفتخر به دریافت «جایزۀ جهانی گوهرشاد» شد.
فاطمه نواب‌صفوی سال گذشته به‌عنوان بانوی نیکوکار شناخته شد. او در سال‌۵٧ به یاری مردم لبنان شتافت، در اغلب فعالیت‌های چریکی در‌کنار دکتر چمران حضور داشت و تنها زنی بود که در عملیات بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر شرکت کرد.
علیه خلف الجبوری، فرهیختۀ دیگری بود که به‌‌خاطر حمایت و پناه‌دادن به رزمندگان شیعۀ عراقی در‌برابر تکفیری‌ها و داعش به‌عنوان بانوی نیکوکار شناخته شد.
مفتونه آتام هم سال گذشته مفتخر به دریافت «جایزۀ جهانی گوهرشاد» شد. از‌جمله اقدامات وی برگزاری مراسم بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه(س) در سطح بین‌المللی، برگزاری روز علی‌اصغر در ماه محرم هر سال در ترکیه و اهدای هزینۀ لباس عید در عید فطر به بیش‌از هزار کودک نیازمند بوده است.
خدیجه نیزاری هم به‌عنوان منتخب جایزۀ جهانی گوهرشاد، اقدام به ساخت ٣٠‌مدرسه کرده است. از سال١٣٩٣ مسئولیت بخش بانوان جامعۀ حامی معلولان کشور را برعهده ‌دارد و عضو هیئت مؤسس و عضو هیئت‌مدیرۀ مجمع خیران کشور است.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس