دیدگاه / خانوادۀ شهدا، خیران فرهنگ مقاومت

بانوان در کشور‌های اسلامی و به‌ویژه ایران، عضو فعال و اثرگذار اجتماع شناخته می‌شوند. از رشادت‌ها و فداکاری‌های بانوان در محیط خانواده و اجتماع که بگذریم، با وجهی از نیکوکاری این قشر از جامعه رو‌به‌رو می‌شویم که بالاترین درجۀ احسان را دارد، و آن هم «مقاومت و حرکت در مسیر بیداری اسلامی» است؛ مادران و شیر‌زنانی که با سلاح ایمان، عزت و اراده درمقابل شیاطین زمان سینه سپر کرده‌اند و با فداکردن مال و جان خود و عزیزانشان درجهت بیدارسازی مردم تلاش می‌کنند؛ زنانی که از حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) مقاومت را آموخته و در زمان حاضر درس‌هایی را که آموزش دیده‌اند در میدان عمل پس
می‌دهند.

آیا خیّر بودن را تنها شامل مساعدت‌های مالی می‌دانیم؟
بخشی از اقدامات بانوان، فعالیت در کارهای خیر است، اما آیا خیّر‌بودن به‌تنهایی کفایت می‌کند؟ آیا خیّر بودن را تنها شامل مساعدت‌های مالی می‌دانیم یا موارد دیگر را نیز شامل می‌شود؟ برای پاسخ به این سؤالات درصدد برآمدیم افرادی را که در حوزه‌های درمانی، آموزشی، مالی و ایثار و شهادت اقدامات خیرخواهانه و عام‌‌المنفعه انجام داده‌اند، به‌عنوان بانوی خیّر و نیکوکار معرفی کنیم.
بانوانی که در حوزۀ ایثار و شهادت فرزند، همسر و خانواده خود را از دست داده‌اند جزو خیرانی محسوب می‌شوند که برای فرهنگ مقاومت الهام‌بخش هستند و بالاترین درجۀ احسان و نیکوکاری را از آن خود می‌کنند. از‌همین‌رو محوریت مقاومت و بیداری اسلامی برای انتخاب بانوی نیکوکار برگزیده شد.
بانوان کشور ما با الگو‌گرفتن از حضرت‌زینب(س)، حضرت زهرا(س) و حضرت معصومه(س) الهام‌بخش دنیا شدند و در موضوع ایثار، شهادت، مقاومت و حرکت همراه‌با بصیرت در مقابله با ظلم و ستم خوش درخشیدند. در حال حاضر بانوان کشور‌های دنیا از بانوان ایرانی و اسلامی الهام می‌گیرند و می‌آموزند که چگونه خانواده خود را فدا کنند، در‌مقابل ظلم ایستادگی نمایند و در‌مقابل ستمگر کوتاهی نکنند تا مبادا احساس، کرامت، شأن و هویتشان پایمال اهداف دشمنان شود.

این جشنواره بانوان فداکار زیادی را شناسایی کرد
ما بانوان خیّر و نیکوکار فراوانی در حوزۀ مقاومت و بیداری اسلامی داریم که برخی شناخته‌شده و برخی دیگر ناشناس باقی مانده‌اند. در کشور ما افرادی همچون همسران، مادران و فرزندان شهدا و بانوانی را که همسران و فرزندان جانباز خود را پرستاری کرده‌اند و خادمشان هستند، می‌توان اسوه و الگوی ایثار و مقاومت دانست.
نمی‌توان آماری از بانوان خیّر و نیکوکار ارائه کرد، چرا‌که هر فردی در برهه‌ای از زمان نیکوکاری کرده و از خود ایثار نشان داده است؛ پس همۀ بانوان را می‌توان بانوی نیکوکار و خیّر دانست، با این تفاوت که برخی از بانوان شناخته‌شده هستند و برخی دیگر آوازۀ ایثار و مقاومتشان هنوز به گوش جهانیان نرسیده است.
حرکت در جهت مقاومت و بیداری اسلامی در بالاترین مرتبه و اوج رتبه‌بندی‌های اقدامات نیکوکارانه و خیرانه قرار می‌گیرد. گفته‌اند که «شهادت بالاترین خوبی است.». فردی که در این راه قدم می‌گذارد، اگر خود به درجۀ رفیع شهادت نائل آید و یا اینکه اطرافیان در شهادتش صبر پیشه کنند، بالاترین مقام و جایگاه را کسب می‌کند.
اقدام آستان قدس رضوی در برپایی جشنوارۀ «جایزۀ جهانی گوهرشاد» و معرفی بانوان فرهیخته به جهانیان بسیار ارزشمند است، اقدامی که بخش‌های نادیده و ناگفته از جامعۀ زنان ما را در عرصۀ بین‌المللی نمایان می‌سازد.
*عضو کمیتۀ انتخاب جایزۀ جهانی گوهرشاد/ لاله افتخاری*

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس