مشارکت همه با هم در مسجدی به نام «صنعتگران»؛ مسجدی که فقط نمازخانه نیست

مسجد صنعتگران مشهد، نمونه‌ای کامل از یک مسجد و پایگاه فرهنگی موفق در امر برگزاری کلاس‌های آموزشی، کانون فرهنگی، هنری و بسیج است. وجود یک امام‌جماعت پرشور و با‌علاقه، این مسجد را در امر تشکل‌های مردمی و اجتماعی زبانزد کرده است. در و نمای مسجد شیشه است تا نشان دهد بین مسجد و جامعه هیچ فاصله‌ای نیست، حتی یک دیوار.
امام جماعت مسجد، حجت‌الاسلام اسماعیل صرافان است، کسی که نامش با مسجد صنعتگران مشهد یکی از مساجد نمونه در خیابان امام‌رضا(ع) مشهد گره خورده است. او کسی است که مسجد خود را به پاتوق جوانان تبدیل کرده و معتقد است که شأن اصلی امام جماعت، مدیریت مسجد است.حجت‌الاسلام اسماعیل صرافان، امام جماعت و رئیس حوزۀ علمیۀ مسجد صنعتگران، می‌گوید: «مسجد، خانۀ مردم است. نمی‌توانیم از نفع و ضرر مردم غافل باشیم. اگر مسجد کارکرد اصلی خودش را داشته باشد، باید در آن به تمام فعالیت‌هایی که با منفعت و مصلحت مردم ارتباط دارد، پرداخته شود. فعالیت این مسجد از نظر کمی و کیفی با بقیۀ مساجد شهر فرق می‌کند، به‌طوری‌که این مسجد می‌تواند به‌عنوان الگوی سایر مساجد شهر باشد.».

روحانی مدیر مسجد است
او می‌گوید: «مرکز فعالیت‌های من بر روی کارهای فرهنگی بوده و هست. اگر مسجد را مسجد بدانیم و محیط روشنگری و تبلیغ دین، در این صورت چه کسی غیر از روحانی می‌تواند مدیر مسجد باشد؟ هرکس مدیریت کند، حتی اگر انسان دلسوزی باشد، باز هم کار روی زمین می‌ماند. مقام معظم رهبری هم می‌فرمایند که مدیر طبیعی مسجد، امام جماعت است.».
او معتقد است: «مشکل این است که ما مسجد را محل کارهای اقتصادی، عمرانی و ورزشی می‌دانیم، درحالی‌که مسجد محل اقتصاد و ورزش نیست. اگر می‌گوییم باید کار اقتصادی در مسجد سامان‌دهی شود، یعنی نباید مسجدی‌ها از کنار نیازمندی‌های اقتصادی که در گوشه‌وکنار جامعه دیده می‌شود، بی‌تفاوت عبور کنند. باید برای حل این نیازمندی از هم سرعت و سبقت بگیرند. گاهی‌وقت‌ها ما فکر می‌کنیم که برای ادارۀ مسجد نیاز به املاک و مستغلات داریم، درحالی‌که این‌طور نیست. این نگاه، مسجد را به یک فضای اقتصادی تبدیل می‌کند.». حجت‌الاسلام صرافان یادآور می‌شود: «مسجد ما پر از طلبه‌های جوان است. قرآن مسجد را به «خانۀ مردم» تعبیر می‌کند؛ یعنی خانه‌ای که برای مردم قرار داده شده است. هیچ جایی در دین، از مکان دیگری تعبیر به «خانۀ مردم» نشده است. خانه یعنی محور زندگی مردم. از اینجا می‌توان رویکرد مردمی در مسجد را به دست آورد. اگر می‌گوییم که مسجد خانۀ مردم است، نمی‌توانیم از اموری که مربوط به مردم است، غافل باشیم. این میسر نیست مگر اینکه رویکرد امام جماعت، مردمی باشد.».
به گفتۀ وی، نظام‌ ولایی در جامعۀ اسلامی با محوریت مساجد شکل می‌گیرد. «تمام درس و بحث ما در مسجد صنعتگران قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفۀ سجادیه و دعاها و زیارت‌هاست. تمرکز فعالیت‌های ما بر روی کارهای فرهنگی بوده و هست و درهمین‌راستا تغییرات زیادی هم در ساختمان مسجد ایجاد کردیم.».
وقتی از او درمورد راز حضور و اشتیاق بیش‌از‌حد جوانان محل به حضور در این مسجد می‌پرسیم، پاسخ می‌دهد: «کار سختی نبود. همان‌طور که جوانان به ورزشگاه و رستوران می‌روند، برای تأمین غذای روحی خود، به‌ مسجد نیاز دارند. ولی علت خلوت‌بودن مساجد این است که خیلی از مسجد‌ها مسجد نیستند، تبدیل به نمازخانه شده‌اند. البته حل این مسئله به فعالیت مدیر مسجد، یعنی امام جماعت برمی‌گردد. وقتی مسجد مدیر نداشته باشد، این اتفاق می‌افتد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس