اخبار

٣٠ درصد محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: «٢٠-٣٠ درصد از محصولات کشاورزی به دلایل مختلف به ضایعات تبدیل می‌شود.».
مجتبی مزروعی عنوان کرد: «در صورت دسترسی به امکانات صنایع غذایی، بخش کشاورزی، بدون نگرانی از ضایعات و فساد مواد غذایی، می‌تواند تولیدات خود را گسترش دهد و این امر، نه‌تنها موجب رشد و توسعۀ این بخش می‌گردد، بلکه موجب شکوفایی صنعت، امنیت غذایی جامعه، بهبود وضع زندگی مردم و اشتغال مؤثر نیز می‌شود.».
وی با اشاره به اینکه صنایع غذایی محرک رشد و توسعۀ اقتصادی است تصریح کرد: «اهمیت صنایع تبدیلی یک عامل مهم در فراوری محصولات کشاورزی بخصوص اقتصاد کشاورزی محسوب می‌شود چراکه، علاوه‌بر افزایش ارزش افزودۀ محصولات اولیه، فراورده‌هایی با فناوری جدید در بازار عرضه می‌شود که می‌تواند بر توسعۀ بخش کشاورزی و پیوند بین بخش صنعت و کشاورزی مؤثر باشد و یکی از اهداف مهم توسعۀ اقتصادی است.».
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: «استفاده از فراوری بر اشتغال‌زایی، کاهش مهاجرت به شهرها، درآمدزایی، افزایش تولید داخلی و صادرات تأثیر بسزایی داشت که البته نیازمند به حمایت‌های لازم و توجه است تا بتوان روند فراوری را بهبود داد و روش‌های نوینی که در جهان وجود دارد را عملی کرد.». شایان ذکر است نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی و ماشین‌آلات وابسته (آی‌فود) ٢ لغایت ۵ شهریورماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود.


شناسایی ۸۰ درصد کالای قاچاق بدون فک پلمب
ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: «بیش از ۸۰ درصد کالاهای قاچاق یا ممنوعه، بدون فک پلمب، در گمرکات خراسان رضوی شناسایی می‌شود و تنها در موارد ضروری این اقدام انجام می‌شود.‌». امید جهانخواه اظهار داشت: «تا‌کنون هیچ نامه‌ای از نمایندگان مجلس برای تحقیق و تفحص درمورد گمرک دوغارون به دست ستاد گمرکات در خراسان‌ رضوی نرسیده است اما، در صورتی‌ که این اتفاق بیفتد، همکاری‌های لازم انجام می‌شود و اطلاعات در اختیار افراد قرار می‌گیرد.».وی با اشاره به همکاری‌های این ستاد در خراسان رضوی با تولیدکنندگان اظهار داشت: «هم‌اکنون، برای برخی از شهرک‌های صنعتی، گمرک مستقر در نظر گرفته شده است و، علاوه‌بر این، تمام عملیات‌‌های گمرکی برای تولیدکنندگان بدون فوت وقت انجام می‌شود.».


طلای سرخ ایرانی
در معرض خطر
عضو شورای ملی زعفران گفت: «همه‌ساله، از ابتدای اردیبهشت‌ماه، وزارت جهاد کشاورزی باید اقدام به خرید پیاز مازاد کشاورزان نماید و آن‌ها را براساس کیفیت طبقه‌بندی کند تا، در صورت نیاز، در اختیار کشاورزان قرار دهد چراکه تعلل در این امر به زیان طلای سرخ ایرانی تمام می‌شود.».
علی حسینی با اشاره به روند عادی صادرات زعفران گفت: «اگرچه گمرک آمار دقیقی از میزان صادرات اعلام نکرده است، با وجود افزایش خودکار سطح زیر کشت محصول، پیش‌بینی می‌شود همه‌ساله با افزایش میزان صادرات روبه‌رو شویم.». وی دربارۀ غارت میراث ٣هزارسالۀ ایرانیان اظهار داشت: «براساس شنیده‌ها، امسال پیاز زعفران به صورت انبوه از کشور خارج شد. این امر یک هشدار برای زعفران ایرانی است چراکه، در صورت نبود مدیریت لازم، در آینده‌ای نه‌چندان دور، جایگاه نخست در تولید زعفران را از دست خواهیم داد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس