نور آبی صفحه‌نمایش‌ها، خواب را از شما می‌گیرد؛ بی‌خوابی در دنیای دیجیتال

نور آبی صفحه‌نمایش‌ها کیفیت خواب شما را از بین می‌برد و باعث کاهش مادۀ ملاتونین که عنصری شیمیایی مؤثر در رفع بی‌خوابی است، می‌شود.
به گزارش کلیک، تحقیقات جدید منتشرشده توسط محققان دانشگاه Houston نشان داده که اختلال خواب براثر استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها در آخر شب، در حال افزایش است و کیفیت خواب افراد در جوامع مدرن در حال از‌بین‌رفتن است.
زمانی که در رختخواب هستید و گوشی‌تان در دست‌تان است و در حال چک‌کردن صفحات اجتماعی خود هستید، نور آبی صفحه نمایش گوشی موجب اختلال در چرخۀ خوابتان می‌شود.
در تحقیقات انجام‌شده، آزمایشاتی روی افراد در بازه سنی ۱۷ تا ۴۲‌سال انجام شده است و از افراد خواسته‌ شده تا عینک مخصوصی را سه ساعت قبل از خواب به چشمان خود بزنند. این عینک آسیب‌های نور آبی صفحه‌نمایش‌ها را کاهش داده و اجازه می‌دهد افراد در شب راحت‌تر به خواب بروند.
پس از بررسی تحقیقات نتایج جالبی به‌ دست‌ آمده است. افرادی که از عینک‌های مخصوص هنگام خواب استفاده کرده‌اند با افزایش ۵۸‌درصدی ملاتونین مواجه شده‌اند. این میزان حتی از مکمل‌های خوراکی ملاتونین که افراد برای رفع بی‌خوابی استفاده می‌کنند، هم بیشتر بوده است.
نکته اصلی که محققان به آن اشاره داشته‌اند، این بوده که نور آبی صفحه‌نمایش تأثیر مخرب و جبران‌ناپذیری روی عملکرد مغز و مکانیسم بدن ما می‌گذارد.
طول‌موج آبی فعال‌کنندۀ فوروسپتورهاست که ملاتونین‌ها را سرکوب می‌کنند، به همین دلیل هر‌چه بیشتر به صفحه‌نمایش گوشی خود نگاه کنید تا خواب به چشمان شما بیاید، بی‌خواب‌تر می‌شوید.
برای افزایش کیفیت خواب راهکارهای زیادی وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها محدود‌کردن زمان استفاده از گوشی هوشمند و استفاده‌نکردن از آن در ساعات قبل از خواب است. استفاده از عینک‌هایی با فیلتر نور آبی در حین کار با گوشی هوشمند نیز می‌تواند نتیجه بسیار مثبتی در بهبود کیفیت خواب داشته
باشد.
فناوری هم برای کاهش آسیب‌های نور آبی صفحه‌نمایش‌ها فکرهایی کرده است. در گوشی‌ها حالتی با عنوان Night قرار دارد که شما می‌توانید تلفن همراه خود را روی این حالت قرار دهید تا نورهای مزاحم آبی کمتر شوند. برنامه‌هایی مانند f.lux هم مخصوص کامپیوترهاست و نور آبی صفحه‌ نمایش را کاهش می‌دهد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس