مهم‌ترین عوامل موفقیت یک پایگاه اینترنتی کدامند؟ یک سایت خوب

ایده خوب؟ زیبایی؟ مطالب مفید؟ بازدیدکنندگان فراوان؟ کدام‌یک را می‌توان مهم‌ترین عامل موفقیت یک سایت دانست؟ یک راه برای یافتن پاسخ این سؤال آن است که چکیده‌ای از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک وب‌سایت را که برآیند نظرات بسیاری از پیشگامان دنیای اینترنت است، بررسی کنیم.

۱ .طراحی شیک و جذاب
طراحی گرافیکی زیبا و چشمگیر مسلماً در جذب مخاطب تأثیر دارد. البته این عامل به تنهایی تأثیر زیادی در موفقیت یک سایت ندارد، حتی اگر در شروع کار، توجه زیادی از کاربران را جلب خود کند. یک سایت زیبا که از نظر محتوایی ضعیف باشد یا از نظر کارایی فایدۀ اندکی به کاربران خود برساند، به زودی از فهرست سایت‌هایی که مردم دوست دارند مرتب به آن‌ها سر بزنند، خط می‌خورد.

۲ .‌کاربران فعال
بزرگان و پیشگامان وب معتقدند کاربرانی که بازمی‌گردند باارزش‌ترین دارایی یک سایت هستند. به همین دلیل همه تلاش‌های یک سایت موفق باید معطوف به دو هدف باشد: جذب مخاطبان تازه و حفظ بازدیدکنندگان قبلی. واضح است که همۀ تلاش‌های یک سایت مثل ارتقای کیفیت و تنوع خدمات یا زیبایی آن با هدف کسب رضایت کاربران است. بنابراین تا کاربرانی نباشند، سایر هدف‌های یک سایت نیز معنا و مفهومی پیدا نمی‌کند.

۳ .‌بودجه و درآمد سایت
یک عامل مهم دیگر در موفقیت سایت، داشتن بودجه است. راه‌اندازی یک سایت ممکن است در ابتدای کار بسیار کم‌هزینه به نظر برسد. یک کامپیوتر معمولی، یک خط اینترنت پرسرعت، یک دامنه، یک میزبان ارزان‌قیمت و یک نرم‌افزار طراحی سایت با قالب رایگان می‌تواند منجر به راه‌اندازی یک سایت با حداقل بودجه ممکن شود. اما این تازه شروع داستان است. بسیار از سایت‌های وب پس از چندماه فعالیت متوقف می‌شوند، تنها به این دلیل ساده که توجیه اقتصادی ندارند. البته می‌توان بعضی از سایت‌های شخصی یا وبلاگ را تنها با اتکا به عناصری چون عشق به نوشتن مدتی اداره کرد‌ اما حتی در چنین مواردی نیز ممکن است بعد از مدتی، انگیزۀ صاحب سایت برای به روز نگه‌داشتن آن به شدت کاهش یابد. هدف یک سایت هرچه باشد، چه انتفاعی و چه غیر‌انتفاعی، به ناگزیر نیازمند بودجه و توجیه اقتصادی است.

۴ .بازاریابی و رتبه در موتورهای جستجو
یک عامل مهم دیگر در موفق‌شدن یک سایت، تبلیغ خودش در سایر پایگاه‌های اینترنتی، به‌ویژه در موتورهای جستجوست. روش رایگان برای ظاهر‌شدن در نتایج موتورهای جستجو، رعایت نکات دقیقی است که از سوی سازندگان این موتورها به عنوان راهکارهای افزایش رتبۀ سایت منتشر شده است. این روزها سایت گوگل با در اختیار داشتن حدود ۷۰‌درصد بازار جستجوهای اینترنتی همچنان به عنوان مهم‌ترین سکوی تبلیغ و معرفی یک سایت مطرح است. بنابراین به فکر یک برنامه مدون و حساب شده برای معرفی سایت خود در اینترنت باشید.

۵ .‌محتوای خواندنی و رایگان
تازه‌ترین پژوهش‌های میدانی دربارۀ دلایل استقبال گسترده از سایت‌ها نشان می‌دهد که عامل «کنجکاوی کاربران» نقشی بنیادی در موفقیت یک سایت دارد. به همین دلیل است که با وجود به میدان آمدن میلیون‌ها سایت جدید، دو گروه از سایت‌های اینترنتی همچنان بیشترین بازدیدکنندگان را دارند: رسانه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو. سایت‌های موفق همیشه مطالب تازه‌ای برای مخاطبان خود دارند. موضوع فعالیت یک سایت هرچه باشد، برای موفقیتش لازم است مطالب خواندنی در زمینۀ فعالیت خود منتشر کند. محتوای خواندنی و رایگان مثل آهنربایی عمل می‌کند که هم کاربران بی‌حوصله و سرگردان و هم کاربران کنجکاو و باهوش را جذب خود می‌کند.

۶ .نرم‌افزار کارآمد
علاوه‌بر همۀ عوامل فوق یک عامل دیگر نیز تأثیر زیادی بر موفقیت یک سایت دارد و آن برخورداری از یک نرم‌افزار کارآمد برای مدیریت محتوا و اطلاعات سایت است. ممکن است تصور کنید یک نرم‌افزار کارآمد وب نرم‌افزاری است که قابلیت‌های متنوع و فراوان یا رابط کاربری خوبی داشته باشد. البته این دو عامل در ارزیابی کیفیت و کارایی یک نرم‌افزار بسیار مهم هستند. اما کارآمدترین نرم‌افزارهای تحت وب آن‌هایی هستند که همه عوامل مؤثر در موفقیت یک سایت را پوشش می‌دهند و به اندازۀ کافی انعطاف‌پذیرند. ممکن است از یک نرم‌افزار متن باز رایگان و بسیار پیشرفته برای پیاده‌سازی سایت خود استفاده کرده باشید و یک طراح وب، پوستۀ زیبایی را برای آن طراحی کرده باشد. اما کافی است بخواهید کوچک‌ترین تغییری در ساختار اطلاعاتی یا نرم‌افزاری سایت خود ایجاد کنید. آیا دسترسی به برنامه‌نویس مسلط به کار با نرم‌افزار مورد استفاده شما آسان است؟ آیا نر‌م‌افزار مورد استفادۀ شما عواملی مانند پشتیبانی از کاربران، بازاریابی، کسب‌درآمد از سایت و تبلیغات، افزایش رتبه در موتورهای جستجو و دسترسی آسان به محتوای سایت را به خوبی پوشش می‌دهد؟ باید بتوانید همگام با تحولات شبکه اینترنت و عادت‌ها و نیازهای کاربران، خود را به سرعت سازگار کنید.

۷ .مدیر خوب
غالباً تصور می‌شود یک سایت خوب و موفق قائم به ذات خودش است. یعنی مجموعۀ اطلاعات و سیستم نرم‌افزار آن است که باعث موفقیت آن شده است. اطلاعات خوب و سیستم نرم‌افزاری کارآمد صد البته در موفقیت یک سایت تأثیر بسزایی دارند اما آنچه فراتر از همۀ این عوامل عمل می‌کند و معمولا مورد غفلت واقع می‌شود، «عامل انسانی» است. تحقیقات نشان می‌دهد مهم‌ترین عامل موفقیت یک وب‌سایت‌، آگاهی و عملکرد فردی است که آن را مدیریت می‌کند.
اهمیت مدیر سایت در ادارۀ یک وب‌سایت آن‌قدر زیاد است که یک مدیر خوب می‌تواند عیوب محتوایی و نرم‌افزاری سایتش را با کوشش و هوشمندی خود پوشش دهد. نمی‌شود از سایتی که به تازگی راه‌اندازی شده، انتظار داشت از نظر محتوایی جامع و از نظر نر‌م‌افزاری انعطاف‌پذیر و بی‌نقص باشد‌ اما می‌توان توقع داشت که یک مدیر دلسوز و با پشتکار، همۀ موانع پیش روی یک سایت را برای رسیدن به موفقیت نسبی یک به یک از پیش‌رو بردارد. لازمۀ چنین مدیریتی داشتن بینشی عمیق از ماهیت وب، آگاهی از مشکلات روزمرۀ مدیریت یک سایت و تلاش برای کسب مهارت‌های لازم در این زمینه است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس