آخرین خبرها

یک نیم‌روز پشت نرده‌های کوهستان‌پارک شادی؛ علاقه‌مندانی که ناامید برمی‌گردند

باوجود گذشت ۵ سال از تعطیلی «کوهستان‌پارک شادی» مشهد، هنوز مجاوران و زائرانی هستند که مسیر انتهای وکیل‌آباد را برای گذران چندساعت شادی و هیاهو در پیش می‌گیرند، اما با درهای بسته ر‌و‌به‌رو می‌شوند. در یکی از روزهای داغ تابستان، راهی کوهستان‌پارک شادی می‌شویم. ایستگاه اتوبوس رو‌به‌روی کوهستان‌پارک خالی از هر مسافری است. زمانی اتوبوس پشت اتوبوس از انبوه مردمی که درحال آمدن یا برگشتن از کوهستان‌‌پارک بودند، پر می‌شد و راه می‌افتاد. ایستگاه توقف تاکسی‌ها خالی نمی‌شد. هر لحظه خودرویی ترمز می‌زد و گروهی از زائران یا شهروندان پیاده می‌شدند. جلوی درِ ورودی ازدحام جمعیت آن‌قدر زیاد بود که باید برای تهیۀ بلیت، صف می‌ایستادی. اما حالا حوالی کوهستان‌پارک سوت‌و‌کور است. جز صدای جیغ کلاغ‌ها، صدای دیگری از این مجموعه شنیده نمی‌شود، صدایی که جای هیاهو و شادی جمعیت را گرفته است.
روی درِ ورودی کوهستان‌پارک، بنری رنگ‌‌ورو‌رفته با جملۀ «تعطیل است»، نصب شده است، اما مراجعان با دیدن این جمله هم از جلوی نرده‌های پارک برنمی‌گردند و به‌دنبال پاسخی برای تعطیلی آن هستند. در آن‌طرف نرده‌ها، نگهبانان گویا از توضیح دلیل تعطیلی کوهستان‌پارک برای مراجعان خسته شده‌اند. این را تابلویی که روی آن «لطفاً سؤال نفرمایید، کوهستان‌پارک به‌دلیل انجام تعمیرات تعطیل است» می‌گوید. یکی از مراجعان، خانوادۀ چندنفره اهل یزد هستند که با خاطرات روزهای دور، از سفر به‌ مشهد و گذراندن یک روز شاد در کوهستان‌پارک، راهی اینجا شده‌اند. نگهبان چندبار لفظ «آقا تعطیل است» را تکرار می‌کند، اما زائر مراجعه‌کننده با تصور اینکه شاید در ساعات تعطیل پارک آمده‌اند، دوباره می‌پرسد: «آقا! تا ساعت چند تعطیله؟». نگهبان این‌بار با لحنی قاطع می‌گوید: «آقا کلا تعطیله، مگه روی شیشه رو نخوندین؟ پارک تعمیرات داره.». هنوز این خانواده چندقدمی دور نشده‌اند که خانوادۀ دیگری از راه می‌رسد.

گلایه‌های بی‌پاسخ از تعطیلی ‌پارک
سراغ یکی از کسبه در مغازه‌های کنار کوهستان‌پارک می‌رویم. از آمدورفت زائران و شهروندان مشهدی و مراجعۀ آن‌ها به‌ کوهستان‌پارک می‌پرسیم. می‌گوید: «شاید باورتان نشود، اینجا پنج سال است تعطیله، اما روزی چندصد نفر میان و برمی‌گردن. اونایی که زائر‌ند و چندسالیه نیومدن کوهستان‌پارک، خبر ندارن درِ اینجا رو بستن. اون‌هایی هم که مشهدی‌ان، فکر می‌کنن تعمیراتش تموم شده. چون پشت در زدن به‌علت تعمیرات بسته است. ملت فکر می‌کنن برن چندوقت‌دیگه یا سال دیگه بیان تعمیرات تموم می‌شه و پارک باز می‌شه، نمی‌دونن اینجا را برای فروش گذاشتند و تعمیراتی در کار نیست. اصلا کسی به فکر راه‌اندازی کوهستان‌پارک نیست.». صاحب اغذیه‌فروشی که چند لحظه قبل به جمع ما پیوسته است، لب به گلایه از بازار کاری خودش باز می‌کند و می‌گوید: «قبل از تعطیلی کوهستان‌پارک، روزهای عید و تابستون اینجا قلقله بود. بازار کاری ما هم خیلی رونق داشت. به امید بازگشایی کوهستان‌پارک اینجا موندیم، ولی فکر نکنم حالاحالاها باز بشه. یکی می‌گه می‌خوان داخلش هتل بزنن، یکی می‌گه می‌خوان برج بسازن. ما هم منتظریم.». این گلایه‌ها را از زبان چند کسبۀ دیگر هم می‌شنویم. گلایه‌هایی که در گفتگو با مراجعه‌کنندگان نیز پررنگ‌تر بیان می‌شود. اینکه چرا این مجموعه تعطیل شده است؟ اگر فقط مشکلی به نام استاندارد وجود دارد، چرا مسئولان به‌دنبال رفع آن نیستند؟ چرا اطلاع‌رسانی دقیق و شفافی برای تعیین‌تکلیف کوهستان‌پارک نمی‌شود و ده‌ها چرای دیگر که در بی‌تدبیری متولیان این مجموعه بی‌پاسخ مانده است!
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس