آخرین خبرها

مدیرکل استاندارد خراسان‌ رضوی: هیچ حادثۀ منجربه‌فوتی در کوهستان‌پارک نداشتیم

از همان موقع که غیراستانداردبودن دستگاه‌های «کوهستان‌پارک شادی» شایعه شد و ٩ دستگاه بازی این پارک در سال ٩١ پلمب شد، قضیه کمی بودار به نظر می‌رسید.
مسئله‌ای که دامنۀ شایعه‌سازی برای استانداردنبودن دستگاه‌های بازی این پارک را از فوت یک زن بر اثر پرت‌شدن از دستگاه بازی تا مصدومیت‌های شدید چند نفر باز کرد، شایعاتی که رنگ واقعیت نداشت و ظاهراً با هدف فضاسازی برای تعطیلی کوهستان‌پارک و فروش آن مطرح
شد.

هیچ حادثۀ منجربه‌فوتی در کوهستان‌پارک نداشتیم
در بحث استانداردسازی دستگاه‌های بازی کوهستان‌پارک شادی مشهد که بهانۀ تعطیلی پنج‌سالۀ آن بوده است، ابتدا به سراغ علی‌اصغر ولایتی، مدیرعامل سابق این مجموعه می‌رویم. وی در گفتگو با خبرنگار ما با تکذیب تمام شایعاتی که درخصوص حادثۀ منجر‌به‌فوت از مجموعۀ کوهستان‌پارک منتشر شد، می‌گوید: «من ١۵ سال جزو پرسنل کوهستان‌پارک شادی بودم. از سال ٨۶ تا ٩١ نیز مدیر این مجموعه بودم. در طی این مدت هیچ حادثه‌ای که منجربه‌فوت مشتریان شود، نداشتیم؛ اما من هم مثل شما شایعات زیادی شنیده‌ام.».وی با انتقاد از فضاسازی‌های ایجاد‌شده برای مجموعۀ کوهستان‌پارک شادی، عنوان می‌کند: «در حادثه‌ای پای یک خانم حین قدم‌زدن در کوهستان‌پارک پیچ خورد که با توجه به بیمه‌بودن مجموعه، این خانم از شرکت بیمه، دیه دریافت کرد. در حادثه‌ای دیگر خانمی به‌دلیل اشتباه خودش دچار آسیب‌دیدگی جزئی شد که بیمه به‌ وی نیز دیه پرداخت کرد، اما به‌جز این موارد اصلا حادثۀ جدی دیگری نداشتیم.».

راه‌اندازی مجدد تجهیزات کوهستان‌پارک، بیش از یک سال زمان می‌برد
ولایتی با اشاره به تعطیلی چندسالۀ کوهستان‌پارک و بلااستفاده‌ماندن ٣٨ دستگاه‌ بازی، عنوان می‌کند: «در سال ٩١ که بحث غیراستانداردبودن دستگاه‌های بازی ابتدا برای ٩ دستگاه و در مجموع برای ١٨ دستگاه مطرح شد، ما به‌دنبال استانداردسازی رفتیم. حتی برای دستگاه‌های مهم و بزرگی نظیر "فان‌فار" تأییدیه گرفتیم و برچسب استاندارد بر روی آن نصب شد، اما با تعطیل‌کردن پارک، روند استانداردسازی دستگاه‌ها متوقف ماند.». مدیرعامل سابق کوهستان‌پارک شادی همچنین تأکید می‌کند: «حتی اگر همین امروز مالکان کوهستان‌پارک با بازگشایی آن موافقت کنند، بیش از یک‌سال راه‌اندازی مجدد دستگاه‌ها و تجهیزات آن زمان‌ می‌برد.».

مالکان کوهستان‌پارک درخواستی برای استاندارد نداده‌اند
در ادامه، به سراغ مدیرکل استاندارد خراسان‌رضوی نیز می‌رویم. علیرضا جمیع در گفتگو با شهرآرا درخصوص استانداردسازی دستگاه‌های بازی کوهستان‌پارک شادی، می‌گوید: «از ٣ سال پیش که بنده به‌عنوان مدیرکل استاندارد خراسان رضوی منصوب شدم، هیچ‌گونه درخواستی ازسوی مالک یا مدیران کوهستان‌پارک برای دریافت استاندارد شهربازی به‌ ما ارسال نشده است. این مجموعه تعطیل است و اگر مبنا بر فعالیت آن قرار داده شود، همانند هر شهربازی دیگر، استاندارد دستگاه‌های بازی آن را بررسی خواهیم کرد.».
به گفتۀ وی، «روزانه درخواست‌های زیادی برای تأییدیۀ استاندارد محصولات خوراکی، بهداشتی، ابزارآلات مختلف، مجموعه‌های شهربازی و... به ادارۀ استاندارد داده می‌شود که اداره‌ کل استاندارد بررسی می‌کند و تأییدیه می‌دهد. درمجموع پروسۀ سخت و زمان‌بر یا پرهزینه‌ای برای دریافت استانداردهای اجباری نظیر شهربازی
وجود ندارد.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس