آخرین خبرها

مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد خبر داد؛ قطع خدمات و تسهیلات به دارندگان تاکسی‌های فرسوده

مصطفی یاوری‌نسب- مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد گفت: «از ٢۵ تیرماه تمامی‌خدمات تاکسی‌رانی به دارندگان تاکسی‌های فرسوده قطع شده است.».
به‌گزارش شهرآرا، نوسازی تاکسی‌های فرسوده یکی از موضوعات مهمی‌است که در کلان‌شهرها برای کاهش آلودگی هوا دنبال می‌شود.در سال‌های گذشته دولت طرح‌های مختلفی را برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده در نظر گرفته تا از این طریق بتواند بخشی از معضل لاینحل آلودگی هوا در کلان‌شهرها را برطرف کند، موضوعی که طی سال‌های گذشته به‌دلیل مشکلات اقتصادی کشور و سخت‌گیری بانک‌ها در واگذاری تسهیلات به رانندگان تاکسی‌های فرسوده، به‌کندی پیش رفته است. باوجود‌این، یکی از اقدامات مهمی‌ که توسط مدیریت شهری و اعضای چهارمین دورۀ شورای شهر مشهد به انجام رسیده، درنظر‌گرفتن تسهیلات حمایتی برای تاکسی‌رانان این شهر به‌منظور تشویق به نوسازی تاکسی بوده است.
طبق مصوبۀ شورای اسلامی‌ شهر مشهد بخشی از سود تسهیلاتی که دولت به تاکسی‌رانان پرداخت می‌کند، توسط شهرداری پرداخت می‌شود و برای تأمین ضامن نیز راهکارهایی در نظر گرفته شده است.
طبق آمارهای موجود بیش از ١٣هزار‌و٢٠٠ دستگاه تاکسی در مشهد مشغول فعالیت و ارائۀ خدمات به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی هستند که طی سال‌های گذشته تعداد قابل‌توجهی از ناوگان تاکسی‌رانی مشهد نوسازی شده و خودروهای فرسوده و دودزا از چرخۀ خدمت‌رسانی خارج شده‌اند. باوجود‌این علی‌رغم تمامی‌ تسهیلات درنظرگرفته‌شده برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده، برخی از رانندگان فعال در این بخش از نوسازی وسیلۀ نقلیۀ خود به دلایل مختلف اجتناب می‌ورزند .

توقف ارائۀ خدمات به تاکسی‌های فرسوده
درهمین‌رابطه مدیرعامل شرکت تاکسی‌رانی شهرداری مشهد در گفتگو با خبرنگار شهرآرا می‌گوید: «با توجه به اخطارهای چندمرحله‌ای به رانندگان خودروهای فرسوده که نسبت به تکمیل روند نوسازی تاکسی خود اقدام نکرده‌اند، ارائۀ خدمات تاکسی‌رانی نظیر بیمه، تمدید پروانه و مرخصی به این خودروها متوقف شده است.». وی می‌افزاید: «همچنین از ادامۀ فعالیت تاکسی‌های فرسوده که به‌دلیل آلودگی زیست‌محیطی و دودزابودن متوقف می‌شوند نیز تا زمان تکمیل پروندۀ نوسازی خودرو جلوگیری می‌شود.». مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی مشهد می‌گوید: «هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سطح این کلان‌شهر وجود دارند که رانندگان آن‌ها یا نسبت به نام‌نویسی برای نوسازی خودرو اقدام نکرده یا فرایند تکمیل پروندۀ نوسازی را تکمیل نکرده‌اند.».
وی بیان می‌کند: «از سال گذشته تاکنون ٣هزار‌و٨٠٠ متقاضی برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده در مشهد در سامانۀ ستاد سوخت نام‌نویسی کرده‌اند و در این چهارچوب ٢هزار و ۵٠٠ تاکسی جدید به متقاضیان واگذار شده است.».
علوی‌مقدم تصریح می‌کند: «همچنین طبق اطلاعیۀ ستاد سوخت کشور از هفتۀ گذشته تاکسی‌های ساخت سال١٣٨۶ نیز می‌توانند برای نوسازی نسبت به نام‌نویسی اقدام کنند.». وی درخصوص چرایی تمایل‌نداشتن برخی تاکسی‌رانان به نوسازی وسیلۀ نقلیۀ خود می‌گوید: «این افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند و عده‌ای به‌دلیل مشکلات مالی و عدم تمکن لازم نمی‌توانند وجه نقد موردنیاز برای پرداخت سهم راننده را پرداخت کنند و به‌همین‌دلیل برای نوسازی تاکسی خود مراجعه نمی‌کنند.».
علوی‌مقدم بیان می‌کند: «دستۀ دوم کسانی هستند که خودشان مالک تاکسی نبوده و تنها بهره‌بردار هستند و بنابراین انگیزه‌ای برای نوسازی خودرو ندارند و صاحبان تاکسی‌ها نیز به‌دلیل هزینه‌هایی که باید قبول کنند، زیر بار این موضوع نمی‌روند.».
مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد خاطرنشان می‌کند: «در‌حال‌حاضر به رانندگان تاکسی تسهیلات داده می‌شود تا بتوانند نسبت به نوسازی خودروی فرسودۀ خود اقدام کنند.».
علوی‌مقدم درخصوص این تسهیلات می‌گوید: «هر رانندۀ تاکسی ٢٠‌میلیون تومان تسهیلات بانکی با سود ١۶درصد دریافت می‌کند که ۵ درصد این مقدار را شهرداری به‌عنوان کمک به تاکسی‌ران پرداخت می‌کند و درواقع سود تسهیلات ١١درصد تمام می‌شود.».
وی خاطرنشان می‌کند: «ارزش گواهی اسقاط تاکسی‌ها نیز حدود ۵میلیون‌و۵٠٠هزار تومان است، یعنی در قبال تحویل تاکسی به مرکز اسقاط این مبلغ به حساب مالک تاکسی پرداخت می‌شود.».
مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد بیان می‌کند: «با این شرایط تنها هر رانندۀ تاکسی باید ۵میلیون تومان آوردۀ مالی داشته باشد تا بتواند یک تاکسی جدید دریافت کند و مشغول به فعالیت شود.». علوی‌مقدم درخصوص خودروهای تحویلی به تاکسی‌رانان، گفت: «درحال‌حاضر خودروهای سمند و پژو۴٠۵ به متقاضیان واگذار می‌شود و کسانی که تمایل داشته باشند، می‌توانند خودروی آریو نیز دریافت کنند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس