آخرین خبرها

شهرآرا از رشد جرائم در فضای مجازی گزارش می‌دهد ؛ افزایش ١٨٠ درصدی کلاهبرداری‌های اینترنتی

﷯منصورزاده- «با سلام. این‌جانب حدوداً یک ماه پیش طبق تبلیغات یک کانال به نام فروشگاه اینترنتی... یک دستگاه کولر گازی خریداری کردم. طبق اطلاعات موجود در این کانال، کولر باید شامل نصب رایگان، گارانتی و اینورتر می‌بود، ولی متأسفانه مسئول این فروشگاه اینترنتی پس‌از دریافت ۱۰۰هزار تومان بیعانه کالا را تحویل داد و مبلغ کامل را از این‌جانب دریافت نمود و کولر نه‌تنها دارای اینورتر نبود، بلکه از نصب و ارائۀ گارانتی هم ممانعت کردند.
همچنین این دستگاه شامل ایراداتی ازقبیل نداشتن گاز دستگاه که هزینۀ آن ۲۰۰هزار تومان است، می‌باشد. امیدوارم مردم پولی را که مثل این‌جانب به زحمت درمی‌آورند، نصیب این‌گونه کلاهبرداران اینترنتی نکنند. امیدوارم با پیگیری‌های صفحۀ شما، مردم در این زمینه آگاه شوند و پول‌های بی زبان خودشان را در جیب کلاهبرداران نریزند . با سپاس.».
«با عرض سلام و وقت به‌خیر به دوستان زحمتکش صفحۀ حرف مردم. از‌طریق یکی از کانال‌های تلگرامی که اعضای زیادی هم داشت و بین دوستان و اقوام تقریباً شناخته شده بود، یخچالی خریداری کردم و هزینۀ آن را طبق روند تعریف شدۀ کانال، یعنی پرداخت پیش‌از تحویل به حساب مربوط واریز کردم. کالا با کمی تأخیر به دستم رسید، منتهی نه کیفیت عنوان‌شده را داشت، نه خدمات قیدشده در توضیحات و تبلیغات. نه گارانتی، نه خدمات پس‌از فروشی و نه حتی نصب رایگان. حس می‌کنم همانند بنده در شهر مشهد زیاد باشند که فریب چنین کلاهبردارانی را خورده‌اند. لذا از شما خواهش می‌کنم به‌صورت ویژه به این موضوع رسیدگی کنید که شهروندان بیشتری در این دام گرفتار نشوند.».
گسترش روزافزون دامنۀ فضای مجازی در جامعه و استفاده از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مجازی در مراودات اقتصادی و اجتماعی، عرصۀ مناسبی برای کلاهبرداران مسلط به سایت‌ها و نرم‌افزارهای اینترنتی به وجود آورده است و شهروندان گاهی به‌دلیل ناآگاهی از مخاطرات خریدهای اینترنتی (خرید از سایت و کانال‌های تلگرامی غیرمعتبر) در دام این کلاهبرداران و دزدان فضای مجازی می‌افتند.
طبق آمار سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط متأسفانه از ابتدای شکل‌گیری و توسعۀ فضای مجازی این روند سیر صعودی پیدا کرده و در موارد متعددی خسارات جبران‌ناپذیری به مشترکان ساده‌انگار وارد کرده است.
پرتعداد بودن این کانال‌ها و کلاهبردارانی که از این راه شهروندان را فریب می‌دهند باعث شده است ارگان‌ها و نهادهای امنیتی که ناظر بر تخلفات اینترنتی فضای مجازی هستند، امکان رسیدگی و کنترل همۀ آن‌ها را نداشته
باشند.
به همین دلیل بهترین راه برای پیشگیری از این نوع تخلفات، افزایش آگاهی فردی و اطلاع‌رسانی به اطرافیان در این زمینه است.

هیچ یک از کانال‌های خرید و فروش تلگرامی معتبر نیست
برای رسیدگی به مطالبات و گلایه‌های مردم و شهروندان از تخلفات اینترنتی با روابط عمومی پلیس فتای مشهد تماس می‌گیریم. حق‌شناس در ابتدای گفتگو به شهرآرا می‌گوید: «به‌دلیل تعدد کانال‌های تلگرامی و محدودیت موجود در این سرورها، نظارت بر عملکرد و پیگیری تخلفات آن‌ها ممکن نیست. به همین علت ازنظر امنیتی هیچ‌یک از کانال‌های خرید و فروش تلگرامی معتبر نیست و به هیچ‌عنوان مورد تأیید پلیس فتا نمی‌باشد.».
حق‌شناس دربارۀ اعتبار سایت‌های خرید و فروش اینترنتی به شهرآرا می‌گوید: «سایت‌های خرید و فروش مجاز دارای مشخصه‌های ویژه‌ای هستند که امکان نظارت بر کارکرد آن‌ها وجود دارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز نهاد ناظر بر کارکرد اقتصادی این سایت‌هاست؛ بنابراین بر‌خلاف کانال‌های تلگرامی، تعدادی از سایت‌ها که دارای مجوز رسمی هستند در‌صورت بروز تخلف قابلیت پیگیری دارند و در این خصوص نگرانی وجود ندارد.».
وی در ادامه دربارۀ نحوۀ تشخیص سایت معتبر از سایت غیر‌معتبر عنوان می‌کند: «سایت معتبر دارای پارامتر‌های ویژۀ خود است. مهم‌ترین فاکتور برای تشخیص اعتبار سایت «ای‌نماد» یا لوگویی است که ازجانب سازمان صنعت، معدن و تجارت به آن اختصاص داده
می‌شود.
این نماد نشان‌دهندۀ موقت یا دائم‌بودن اعتبار سایت، مکان فروشگاه و دیگر مسائل است. اعتبار سایت را از روش‌های دیگری نیز مانند استعلام‌گرفتن از سایت پلیس فتا و بررسی نظرات مشتریان می‌توان سنجید.».

همین که شهروند کولر را دریافت کرده
شکر‌گزار باشد!
مسئول روابط عمومی پلیس فتا در پاسخ به سؤال خبرنگار شهرآرا دربارۀ آمار جرائم و تخلفات اینترنتی می‌گوید: «متأسفانه میزان جرائم و تخلفات اینترنتی در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال٩۵ رشد چشمگیر ١٨٠درصدی داشته است و در موارد اقتصادی نیز با رشد نجومی ۶۶درصدی مواجه هستیم.».
حق‌شناس ادامه می‌دهد: از نگاه پلیس فتا مهم‌ترین دلیل افزایش این آمار سر‌سام‌آور، بی‌احتیاطی شهروندان و بی‌اطلاعی آنان از مسائل امنیتی فضای مجازی است. درواقع شهرواندان به‌هیچ‌عنوان نباید حساب‌هایی را که دارای موجودی زیاد هستند، به رمز دوم متصل کنند و همچنین میزان گردش حساب خود را همواره چک کنند تا از ایمن بودن آن مطمئن شوند.».
مسئول روابط عمومی پلیس فتا در ادامه، توصیه‌هایی جدی خطاب به کاربران فضای مجازی بیان می‌کند: «‌با چشم و گوش بسته و از روی هیجان و زود‌باوری و ساده‌لوحی اقدام به خرید‌ اینترنتی نکنید و رعایت امنیت را در همه حال سرلوحه و لازمۀ فعالیت‌های مجازی خود قرار دهید.».
وی همچنین در واکنش به پیامک شهروند بیان می‌کند: «‌همین که شهروند کولر را دریافت کرده است، باید شکر‌گزار باشد، زیرا پیش آمده که پلیس فتا در یک روز حتی تا پنج‌ شکایت از کانال‌های تلگرام دریافت کرده است، شکایت‌هایی که پرونده‌های کلاهبرداری بوده است!».

تنها راه کاهش جرائم، پیشگیری است
حق‌شناس در پایان با بیان اینکه باید با همکاری مردم به‌سرعت جلوی جرائم شیادان فضای مجازی گرفته شود، اضافه می‌کند: «تنها راه برای کاهش تعداد این جرائم، این است که شهروندان پلیس خود باشند و درواقع به‌محض رؤیت جرائم اینترنتی و در مواردی حتی پیش از وقوع جرم برای پیشگیری، با پلیس فتا تماس بگیرند و همکاران را در‌‌جریان بگذارند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس