آخرین خبرها

وقتی صالحی امیری مطالبه‌گر می‌شود؛ سؤال‌هایی که وزیر ارشاد باید از خودش بپرسد

زوزنی- هر‌از‌گاهی خبری می‌رسد که یک‌جایی بر روی صحنه‌ای از صحنه‌های تئاتر اتفاقی افتاده است که یکی از هنجارهای اخلاقی یا اجتماعی را تکانی داده است. در این هیاهو نشست دو‌روزۀ «چشم‌انداز تئاتر استان‌ها» با حضور سیدعلی صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، در تهران در‌حال برگزاری است. سخنان وزیر که در رسانه‌ها منتشر شده است قابل‌تأمل است.

چشم‌انداز آقای وزیر
ظاهراً اینکه مسئولان مطالبه‌گری را پیشه و مردم را برای اتفاقات نیفتاده در کشور مؤاخذه کنند دارد به یک رویه تبدیل می‌شود. این رویه در سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد به اوج خود رسیده است و جای آنکه باید از او مطالبه شود با مطالبه‌گر عوض شده است. در این نشست صالحی امیری عنوان کرد: «در بحث مطالعات فرهنگی و اجتماعی می‌خواهم مطالبات اجتماعی‌ام را از تئاتر بیان کنم و امروز من مطالبه‌گر باشم و شما شنونده باشید.». اینکه وزیر در حوزۀ فرهنگ دغدغه‌مند است جای امیدواری دارد، ولی لحن وزیر محترم بیشتر باید متوجه خودش باشد تا افرادی که شنوندۀ صحبت‌های وی هستند.

جامعه‌شناسی آقای وزیر
بخشی از سخنان وزیر مبنی‌بر اینکه «چالش بزرگ امروز جامعۀ ما اخلاقی است.» کمی‌ بر‌خورنده است، از‌این‌نظر که بخش اعظمی‌ از محصولات فرهنگی که توسط وزارت متبوع وی به جامعه عرضه می‌شود مملو از بی‌اخلاقی‌های اجتماعی است. امیری صالحی در بخشی از سخنانش با به‌میان کشیدن ماجرای آتنا گفته است: «آتنا تا ستایش فریاد مظلومیت و افول اخلاق است. اگر از من بپرسید که چرا درقبال رویکرد حساسیت به‌خرج می‌دهم، آن را توضیح می‌دهم. اما امروز من می‌خواهم به یک سؤال پاسخ دهم. گفتمان تئاتر در دهۀ چهارم باید بر‌پایۀ گفتمان اجتماعی استوار باشد و دلائل آن را هم الآن برایتان توضیح می‌دهم.». وقتی حساسیت صالحی امیری را کنار تئاتر‌هایی که این روز‌ها روی صحنه می‌رود می‌گذاریم یک تضاد فرهنگی در ذهن‌ها ایجاد می‌شود؛ در‌حالی‌که در وزیر ارشاد دم از افول فرهنگ می‌زند یک نمایشنامه در ترویج هم‌جنس‌گرایی و ... در یکی از شهرهای کشور بر روی صحنه می‌رود که مجوز اجرایش را از یکی از ادارات ارشاد گرفته است.در بهترین حالت تئاترها و فیلم‌هایی که در این سال‌ها از ارشاد مجوز اجرا و اکران گرفته‌اند بازتاب جامعه‌اند و هیچ راه‌حلی برای رفع مشکلات و معضلات اجتماعی ندارند، درست مثل اینکه وزیر ارشاد متوجه این مسئله باشد که «فروپاشی خانواده به فروپاشی اجتماعی منجر می‌شود و طلاق یک بعد از این فروپاشی است و خانوادۀ ناسازگار باعث می‌شود تا جامعه هم با چالش‌های جدید روبه‌رو شود.»، اما برای رفع معضلات خانواده هیچ راه‌حلی را در سیاست‌های ارشاد تدبیر نکند و به بازگو کردن وقایع جامعه ادامه دهد. باید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ از خود بپرسد که نقش سینما و تئاتر در برطرف کردن معضلاتی نظیر اینکه «در کلان‌شهرها روح و حیات و همنوایی دیده نمی‌شود.» و اینکه «همۀ انسان‌ها در یک مسابقۀ نابرابر با سرعت می‌خواهند به مقصد برسند، چون منافع فردی بر جمعی ترجیح یافته است.»، چیست.

اعترافات آقای وزیر
صالحی امیری که در بخشی از سخنان خود در این نشست گفته: «وقتی ستایش کشته می‌شود جامعه نمی‌لرزد؛ وقتی آتنا دچار جنایت می‌شود جامعه دچار هراس نمی‌شود و این ناشی‌از بحران افول اخلاقیات است.» باید نگاهی بیندازد به فیلم‌های سینمایی‌ای که از سازمان سینمایی‌اش مجوز می‌گیرند و سراسر مروج خشونت هستند. صالحی با طرح این سؤال که «چرا میزان فروش لوازم آرایشی چند‌برابر کتاب‌فروشی‌هاست و الگوی مصرف نابسامان است؟» آب پاکی را روی دست جامعۀ هنری ریخت و به آن‌ها فهماند که مخاطب همۀ این سؤال‌ها و ادعا‌ها و اعتراف‌ها خود اوست و باید از اینکه این دستگاه فرهنگی دچار نقص شده نگران بود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس