آخرین خبرها

دخالت‌های آمریکا در سوریه ادامه دارد؛ نسخه‌ای چهارمرحله‌ای برای دمشق

دولت آمریکا، در ادامۀ مداخله‌های خود در سوریه، یک سناریوی چهارمرحله‌ای برای سوریه تدوین کرده است که امیدوار است روسیه را هم با خود همراه سازد. دیمیتری پسکوف، سخن‌گوی کرملین، پیش‌تر دربارۀ مطرح شدن طرح مذکور در جریان سفر تیلرسون به مسکو و دادن آن به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، صحبت کرده بود. این طرح به طور کلی به شکل زیر مطرح شده است.

اعزام نیرو برای نابودی داعش
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی مسئول که خواست نامش فاش نشود گزارش داد مرحلۀ اول شامل نابودی داعش می‌شود؛ یعنی اعزام نیروهای آمریکا به سوریه تنها برای نابودی داعش است چراکه، بنا به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، واشنگتن در ادعایی تأکید کرده است قصد ندارد برای براندازی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، به سوریه نیرو اعزام ‌کند.

ایجاد ثبات با ایجاد مناطق امن
مرحلۀ دوم بر لزوم برقراری ثبات در سوریه تمرکز دارد که، در جریان آن، واشنگتن قصد دارد توافق‌نامه‌های آتش‌بس را بین دولت و گروه‌های شورشی و مخالف امضا کند. همچنین صحبت‌هایی از ایجاد «مناطق امن موقت» مطرح است که مقامات نظامی سوریه باید در ایجاد این مناطق مشارکت کنند. در این حالت، ممکن است جنگنده‌های آمریکا و هم‌پیمانانش بر فراز این مناطق، بدون خطر برخورد با نیروی هوایی سوریه، پرواز کنند. آمریکا تمایل دارد مقامات محلی روی کار بیایند، در مناطق سنی‌‌نشین، اوضاع از سوی شخصیت‌های سنی و، در مناطق کردنشین، اوضاع توسط کردها اداره شود. در این دوره باید کشور سوریه نیز به واسطۀ یک دولت موقت اداره شود.

کناره‌گیری داوطلبانۀ اسد
در مرحلۀ سوم، که شامل دورۀ انتقالی یا گذار است، بشار اسد باید طبق طرح آمریکا داوطلبانه از قدرت کناره‌گیری کند. در صورت مخالفت با این مسئله و امتناع از رفتنش، باید او را از مشارکت در انتخابات منع کرد یا، از طریق تهدید او به تحت پیگرد قرار دادنش به اتهام ارتکاب جرائم جنگی، او را کنار گذاشت. واشنگتن معتقد است اسد احتمالا با ترک قدرت و خروج از کشور به مقصد روسیه یا ایران، در صورت تضمین تحت پیگرد قرار نگرفتنش، موافقت کند اما کاخ سفید بعید نمی‌داند بشار اسد ساقط شود یا حتی از سوی دشمنانش کشته شود.
آسوشیتدپرس گزارش داد رکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا، در جریان سفرش به مسکو به همتای روس خود تاکید کرده است کشورش رفتن داوطلبانۀ اسد را ترجیح می‌دهد.

روسیه در سوریه بماند
اما مرحلۀ چهارم مربوط به اوضاع سوریه بعد از پایان دورۀ انتقالی است. در اینجا صحبت از حضور نظامی روسیه در داخل سوریه مطرح است. این مقام آمریکایی ادعا کرده است آمریکا، به رغم اختلاف با روسیه، به همکاری با آن معتقد است. به منظور توقف جنگ در سوریه، این همکاری مهم است و دلیل آن نیز تأثیر زیاد روسیه در سوریه است. برای ترغیب روسیه به همکاری در اجرای این طرح آمریکایی، واشنگتن به مسکو پیشنهاد باقی ماندن دو پایگاه روسی یعنی پایگاه دریایی در طرطوس و پایگاه هوایی در حمیمیم سوریه را می‌دهد اما نکتۀ قابل‌توجه این است که چطور ممکن است چنین تضمین‌هایی را، به رغم پیچیدگی مسئله و اطلاع نداشتن از قدرت‌هایی که در آینده در سوریه روی کار خواهند آمد، داد.
این طرح در شرایطی مطرح شده است که به نظر می‌رسد طرف آمریکایی هیچ توجهی به نفوذ ایران و حزب‌ا... در سوریه ندارد و همچنین نقشی برای مردم این کشور، که طبق نظرسنجی‌ها هنوز هم پشتیبان بشار اسد هستند، در نظر گرفته نشده است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس