رئیس اتاق اصناف مشهد خبر داد؛ تشکیل پرونده‌های گوناگون از تخلفات بازاریابی شبکه‌ای

قاسمی‌مقدم- رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: «به دنبال نظارت بازرسان اتاق اصناف، پرونده‌های گوناگونی از تخلفات شرکت‌های فعال در حوزۀ بازاریابی شبکه‌ای تشکیل شده است.».
محمود بنانژاد در گفتگو با شهرآرا به فعالیت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در شهر مشهد اشاره کرد و افزود: «در حال حاضر ١۴شرکت دارای مجوز فعالیت در حوزۀ بازاریابی شبکه‌ای هستند که از این تعداد شش شرکت در کلان‌شهر مشهد نمایندگی دارند.».وی افزود: «هیچ شرکت بازاریابی شبکه‌ای‌ای، بدون اخذ پروانۀ کسب، حق فعالیت ندارد و، اگر گزارشی در این خصوص به اتاق اصناف ارجاع داده شود، از طریق پلیس فتا و مراجع قضایی قطعاً با متخلفان برخورد خواهد شد.». صدور پروانۀ فعالیت برای شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای بر عهدۀ هیئت عالی نظارت و مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت است اما احراز صلاحیت این شرکت‌ها توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی و نظارتی انجام می‌گیرد.». رئیس اتاق اصناف مشهد تصریح کرد: «بر اساس قانون، اتاق اصناف باید بر فعالیت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای نظارت داشته باشد و، در این راستا، اقدامات لازم انجام گرفته است.».

افشای تخلفات در بازرسی‌های اتاق اصناف
وی با اشاره به ماحصل بازرسی‌های صورت‌گرفته از شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای گفت: «نظارت بازرسان اتاق اصناف بر روند فعالیت این شرکت‌ها باعث کشف برخی تخلفات و تشکیل پرونده شده است.». بنانژاد فروش اجباری به بازاریاب‌ها، گران‌فروشی و کم‌فروشی را از جملۀ تخلفات شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای برشمرد که منجر به تشکیل پرونده و ارسال گزارش آن‌ها به تعزیرات حکومتی شده است.وی اضافه کرد: «طبق آیین‌نامۀ فعالیت شرکت‌های بازاریابی، بازاریاب‌ها نباید به خرید کالا از این شرکت‌ها مجبور شوند بلکه باید برای فروش کالاها به دیگر افراد بازاریابی کنند اما برخی شرکت‌ها کالاهای خود را به بازاریاب‌ها می‌فروشند و وجه آن را دریافت می‌کنند.». رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: «پروانۀ فعالیت یکی از شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای، به دلیل انجام تخلفات متعدد و تشکیل پرونده در تعزیرات حکومتی، لغو شده است.».

بازاریابی شبکه‌ای برای حلقه‌های آخر بازاریابی سودی ندارد
بنانژاد این نکته را هم یادآور شد که بازاریابی شبکه‌ای برای حلقه‌های آخر بازاریابی سودی ندارد و عمدۀ منافع حاصل از فروش کالاها به این روش، به حلقه‌های ابتدایی می‌رسد.».
وی به تأثیر فعالیت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای بر کسب‌وکار واحدهای صنفی سنتی هم اشاره کرد و افزود: «هنگام تصویب قانون، این شرکت‌ها به منظور حمایت از تولید راه‌اندازی شدند به طوری که امکان فروش مستقیم کالاهای تولیدی فراهم شود اما متاسفانه، در برخی موارد، این هدف به بیراهه رفته است و کالاهای وارداتی با برندهای داخلی در قالب بازاریابی شبکه‌ای عرضه می‌شوند.».
بنانژاد ادامه داد: «بسیاری از کالاهایی که در قالب شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای عرضه می‌شوند از خارج وارد کشورمان شده‌اند و، با بسته‌بندی، تحت عنوان برندهای داخلی به عنوان محصولات ایرانی در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرند.».
وی با بیان اینکه نظارت بر کیفیت و نوع کالای عرضه‌شده در بازاریابی شبکه‌ای بر عهدۀ سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان است خاطرنشان کرد: «اگر روند فعالیت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای به همین شکل ادامه یابد و کالاهای خارجی به جای محصولات داخلی در بازار عرضه شوند، قطعاً به بازارهای سنتی آسیب زده می‌شود و مشکلاتی ایجاد می‌شود.».
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس