آخرین خبرها

در این فصل از فایده این گیاه خوشبو و مفید غافل نمانید؛ نسخه اقاقیا

چقدر به درخت اقاقیا که در خانه‌ها و کوچه‌های شهر قراردارد دقت کرده‌اید. اغلب شکوفه‌های آن را می‌بینیم که روی زمین رها شده‌ است. این گیاه علاوه بر زیبایی و لطافت، خواص متعدد و بی‌شماری برای حفظ سلامتی دارد. اقاقیا در مناطق متعدد رشد می‌کند و گل‌های آن خواص ضد‌اسپاسم دارد؛ در واقع گل‌های معطر این گیاه ادرار‌آور، نرم‌کننده و ملین است و به خاطر برخورداری از ترکیبات خاص به عنوان ضد تومور شناخته شده است.
نقش مصرف اقاقیا در سرکوب سرطان، درمان بیماری‌های چشمی، بهبود سوختگی، بهبود مشکلات تنفسی و سم‌زدایی نیز چشم‌گیر بوده و تاثیرات اعجاب‌انگیزی در کاهش تهوع، تسکین دردها و مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها دارد.
قسمت‌های خوراکی اقاقیا دانه‌ها، گل‌ها و ریشه گیاه را شامل می‌شود. دانه‌های اقاقیا بعد از حرارت دیدن حالت اسیدی خود را از دست می‌دهد و قابل خوردن می‌شود. گل‌ها نیز بعد از جوشاندن به صورت مربا قابل استفاده است و در صورت خشک شدن می‌تواند به عنوان دم‌نوش استفاده شود.
گیاه اقاقیا علاوه بر این‌که آرام‌بخش است در سرفه، گلودرد و استرس اثرات درمانی داشته و برای تحریک جریان صفرا و پاک‌سازی دستگاه گوارش کاربرد دارد. این در حالی است که میزان مواد شیمیایی در دانه، ریشه، گل و تنه این گیاه بسیار متفاوت است.
دانه‌های خشک شده گیاه سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی، فیبر، فسفر، انواع ویتامین و مواد معدنی است و گل‌های گیاه نیز دارای ترکیباتی است که بعد از هیدرولیز به کورستین (ماده موثر موجود در پوست پیاز) و شکر تبدیل می‌شود. علاوه بر این، پوست درخت اقاقیا دارای آلبومین، نیشکر، ترکیبات چربی، کولین، آلکالوئیدهای سمی، تانن، صمغ، نشاسته و رزین‌های غیرفعال است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس