هشدار جدید و جدی مسئولان درخصوص پدیدۀ تخلیۀ فاضلاب شهرک صنعتی چرم در کشف‌رود؛ نشت شدید آلودگی، این‌بار از چرمشهر

علیرضا ظهیری- شهرک صنعتی چرمشهر مشهد که در قسمت شرقی این شهرستان واقع شده است، با بیش از شصت واحد فعال حوزۀ چرم و صنایع وابسته، یکی از مراکز و شهرک‌های مهم تولید این محصول در کشور به‌شمار می‌آید و بااین‌حال آلودگیِ تولیدی از این شهرک، کتمان‌ناپذیر است. ورود فاضلاب خطرناک این شهرک به داخل کشف‌رود و به‌تبع آن استفادۀ برخی از کشاورزان از این فاضلاب، سبب شده است تا مقامات قضایی استان و دیگرمتولیان امر به‌صورت جدی وارد موضوع شوند. دراین‌میان ایجاد تصفیه‌خانۀ مناسب در این منطقه و البته اصلاح سیستم واحدهای تولیدی و همچنین راه‌اندازی پیش‌تصفیه در واحد تولیدی، از مطالبات مهمی است که دوستداران محیط زیست از مسئولان امر دراین‌خصوص دارند. به‌گزارش شهرآرا، معاون دادستان خراسان‌رضوی با بیان اینکه متأسفانه مشاهده شده عده‌ای از کشاورزان در اراضی پایین‌دست چرمشهر که در شرق مشهد واقع شده است، اقدام به آبیاری زمین‌های خود با فاضلاب شهرک صنعتی آن منطقه می‌کنند، اظهار کرد: «طبق نظر کارشناسان Bod ،و cod این فاضلاب بسیار بالا و خطرناک است و منجر به ایجاد سرطان در مردمی می‌شود که نان حاصل از این گندم و جو را مصرف می‌کنند.»

در کمین هستیم
قاضی محمد بخشی‌محبی افزود: «نهادهای متولی و عضو کمیسیون بهداشت و سلامت غذایی با ریاست فرمانداری و عضویت ارگان‌هایی مثل علوم‌پزشکی موظف هستند با مشاهدۀ این موارد اعلام‌جرم کرده و پیگیر پرونده باشند؛ اما حتی در غیر این صورت نیز دادستانی منتظر نخواهد ماند و در کمین متخلفان، چه آن‌هایی که از این فاضلاب استفاده کرده و چه کسانی که آن‌ها را توزیع می‌کنند، خواهد بود و اگر کسی با سلامت مردم که خط قرمز دادستانی است بازی کند، مجازات سختی خواهد داشت». وی تصریح کرد: «شورای حفظ حقوق بیت‌المال به‌عنوان ناظر بر امور مربوط به کشف‌رود با تصویب ورود بخش خصوصی به حوزۀ آب و فاضلاب و تصفیۀ آن و ارائۀ مجوزهای لازم به آب‌منطقه‌ای، شهرداری و آبفا درخصوص استفاده از فاضلاب تصفیه‌شده تلاش می‌کند از ورود فاضلاب به زمین‌های کشاورزی جلوگیری کند».

حجم بالای آلودگی فاضلاب در چرمشهر
در‌همین‌رابطه نیز رئیس ادارۀ ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه درخصوص فاضلاب چرمشهر اقداماتی ازسوی شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده و یک‌سری معضلات نیز دراین‌رابطه وجود دارد، اظهار کرد: «ما منکر این مشکل نیستیم و آلایندگی بالایی با COD و BOD از چرمشهر خارج می‌شود که بخشی از وظایف دراین‌خصوص مربوط به واحدهای صنعتی و بخشی مربوط به دولت است». پروانه ندا با تأکید بر اینکه سطح استانداردهای یک شرکت چرم با یک شرکت به‌مراتب با حجم کمتر آلایندگی متفاوت است، افزود: «سطح استانداردها برای یک واحد چرم با توجه به نوع فعالیتی که دارد، به‌مراتب باید بالاتر از یک واحد معمولی همانند واحد تولید ماکارونی یا بیسکوئیت باشد و این نوع سطح استانداردگرفتن به حق نیست». وی با اشاره به رعایت استانداردسازی مناسب برای یک واحد تولیدی عنوان کرد: «البته ساخت یک تصفیه‌خانۀ مرکزی در شهرک صنعتی همانند شهرک صنعتی چرمشهر به‌طورقطع جواب‌گو نیست و نمی‌توان انتظار داشت که واحدهای صنعتی بدون هیچ نظارتی و حتی بدون یک پیش‌تصفیه ازسوی واحد تولیدی، فاضلابشان به تصفیه‌خانۀ مرکزی ریخته شود و باید با این نوع واحدها برخورد شود». ندا با تأکید بر اینکه ما به استناد نامه‌های محیط زیست اقدامات خود را انجام می‌دهیم، تصریح کرد: «به‌طورقطع اولین حرکت برای تصفیۀ ‌فاضلاب به‌وجود‌آمده از یک واحد صنعتی حوزۀ چرم باید در خود واحد صنعتی صورت گیرد». وی افزود: «دراین‌خصوص جلسات مختلفی بین شرکت شهرک‌های صنعتی و واحدها ایجاد شده و حتی به وزارتخانه هم رسیده است؛ به‌طورقطع هزینه‌های ساخت تصفیه‌خانه برای این شهرک بسیار بالاست و باید واحدها نیز بخشی از هزینه‌ها را متقبل شوند». وی با تأکید بر جلوگیری از ورود فاضلاب چرمشهر به مسیر رودخانۀ کشف‌رود عنوان کرد: «به‌طور‌قطع باوجود مطالبی که درخصوص خطرناک‌بودن این فاضلاب اعلام می‌شود، باید موضوع تصفیۀ این فاضلاب به‌صورت جدی پیگیری شود؛ هرچند اقداماتی نیز دراین‌خصوص درحال انجام است». رئیس ادارۀ ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی افزود: «البته برخی از واحدهای صنعتی نیز پای‌کار آمدند و حتی یکی از واحدها برای اولین‌بار در سطح کشور طرحی را درحال اجرا دارد تا بخش اعظمی از این مشکل در این شرکت حل شود». ندا با اشاره به اینکه ایجاد یک تصفیه‌خانه رقم بالایی می‌خواهد، تصریح کرد: «با توجه به مشکلات مالی شرکت‌ها برای ایجاد یک پیش‌تصفیه، بهتر است با استفاده از تسهیلات، این کار صورت گیرد». وی افزود: «به‌طورقطع یک‌سری اقدامات اولیه همانند جداسازی کروم از فاضلاب باید توسط شرکت‌ها صورت گیرد؛ چراکه وجود کروم در داخل فاضلاب بسیار خطرناک است».

کلنگ‌زنی تصفیه‌خانۀ چرمشهر، به‌زودی
همچنین مدیر گروه محیط زیست و توسعه پایدار دفتر فنی استانداری خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه مشکل فاضلاب چرمشهر، مشکلی چندین‌ساله است، اظهار کرد: «البته شهرک چرمشهر یک تصفیه‌خانه دارد؛ اما خروجی این تصفیه‌خانه استاندارد نیست و دراین‌رابطه مشکلاتی داریم. خوشبختانه از محل اعتبارات تخصیصی دولت مبلغی برای شروع پروژۀ تصفیه‌خانۀ چرمشهر گذاشتیم و امیدواریم در اول اردیبهشت‌ماه کلنگ‌زنی این پروژه انجام شود». حسین فکور با بیان اینکه حدود دومیلیارد تومان برای شروع این پروژه در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: «البته شرکت‌ها و واحدهای تولید باید پیش‌تصفیه داشته باشند تا پس از انجام مرحلۀ پیش‌تصفیه، فاضلاب به تصفیه‌خانۀ مرکزی برسد؛ اما متأسفانه صنعت درحال‌حاضر از مشکلات مالی رنج می‌برد و درهمین‌رابطه جلساتی گذاشته شده و تأکیدات لازم برای این کار داده شده است». وی با اشاره به اینکه برخی شرکت‌ها اقداماتی را جهت پیش‌تصفیه انجام داده‌اند، گفت: «فاضلاب چرمشهر متأسفانه به کشف‌رود ریخته می‌شود؛ اما در استان پیگیری‌های خوبی از محل اعتبارات کشف‌رود برای این موضوع در نظر گرفته شده است».
در این زمینه دولت باید اقدامات لازم را در جهت تامین اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی تصفیه خانه های مورد نیاز در این منطقه مهم صنعتی انجام داد تا شاید کاهش آلایندگی های زیست محیطی باشیم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس