تحلیل خوش‌چهره از اقتصاد چهار دولت قبل، با تابلوهای سیاسی متفاوت؛ هر دولتی که آمد رکورد وابستگی به نفت را ارتقا داد

الهام مهدیزاده- وابستگی به نفت، همان سیاست تکراری است که خوش‌چهره تحلیل‌گر اقتصادی در جمع دانشجویان دانشگاه فردوسی برای وضعیت چهار دولت روی کار آمده در حوزه اقتصاد ارائه داد و به اذعان او هر چهار دولت، سازندگی، اصلاحات، مهرورزی و اعتدال همه این سیاست (وابستگی بودجه به نفت) را در پیش گرفتند.
به گزارش شهرآرا، محمد خوش‌چهره که روز گذشته میهمان دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد بود، اشاره‌ای به تابلوهای سیاسی متفاوت دولت‌ها داشت و بیان کرد: اگرچه که هرکدام از این دولت‌ها با تابلوهای سیاسی متفاوت روی کار آمدند و با همین تابلوها عنوان می‌کردند که سیاست آنان در حوزه اقتصاد متفاوت است اما عملکرد این هشت ساله سه دولت سابق و چهار ساله این دولت گواه بر آن بود که سیاست آنان درحوزه اقتصاد همان وابستگی به نفت است.
به گفته این اقتصاددان و نماینده سابق مردم در مجلس شورای اسلامی آنچه در این حوزه و سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها جدا از تشابه وابستگی به نفت وجود دارد، آن است که در بودجه تنظیم شده هر کدام از این دولت‌ها وابستگی به نفت بیشتر شده و به نوعی می‌توان گفت که هر دولتی که روی کار آمد رکورد دولت سابق را شکست.

توجیهات دولت‌ها در وابستگی به نفت برای درآمد
این اقتصاددان به تاکید و فرمان مقام معظم رهبری در حوزه کاهش وابستگی به نفت در دولت‌های سابق نیز اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری چندین سال است که به دولت‌ها برای کاهش وابستگی بودجه آنان به نفت تاکید دارند و حتی در این ارتباط سال‌٧۴ و به دولت وقت آن زمان فرمان دادند که سیاست‌های بلندمدت کاهش اتکا به نفت را تدوین و ارائه کنند.
خوش‌چهره ادامه داد: با همه این حال آن دولت به کار خود پایان داد و دولت‌های بعد نیز آمدند اما هر کدام برای وابستگی بودجه خود به نفت تنها توجیهاتی ارائه دادند.

خام‌فروشی افتخار نیست
این استاد اقتصاد، در ادامه رها‌شدن آنی از سیستم خام‌فروشی را با توجه به شرایط اقتصادی کشور غیرممکن ارزیابی کرد اما ادامه داد: با این حال می‌توان در این حوزه و با لحاظ کردن فرمایشات رهبری برای اقتصاد مقاومتی اندک، اندک به سمت و سوی کاهش این خام‌فروشی رفت.
خوش‌چهره در ادامه افزایش وابستگی به نفت را عامل افزایش شکنندگی بیشتر اقتصاد ملی دانست و بیان کرد: این شکنندگی به این دلیل نوسانات قیمت نفت و نیز تحریم‌هاست.
این استاد اقتصاد افزود: نکته در خور توجه آن است که اکنون دولت افتخار خود پس از برجام را افزایش فروش نفت تا ۵/٢ میلیون بشکه ارزیابی می‌کند این درحالی است که هر عقل سلیمی می‌داند این افزایش خام‌فروشی افتخار نیست.

سیستم مالیاتی کشور در اوج بی‌عدالتی است
اما این استاد اقتصاد در ادامه یکی از بخش‌های درآمدی دولت‌ها را مالیات برشمرد و گفت: با این حال دولت‌ها در این حوزه موفق نبوده‌اند و درآمدهای ناشی از مالیات نیز بیانگر این موضع است.
اما خوش‌چهره گریزی نیز به سیستم مالیاتی کشور زد و گفت: موضوعی که در حوزه مالیات باید به آن اشاره کرد اینکه سیستم مالیاتی کشور در اوج بی‌عدالتی است؛ چرا‌که حقوق‌بگیران و تولیدکنندگان مالیات می‌دهند اما سوداگران اقتصاد و دلالان که بیشترین سود را کسب می‌کنند، مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.
وی به اشرافی‌گری‌های شکل گرفته در میان عده‌ای خاص از افراد نیز اشاره کرد: در مورد اشرافیت نیز باید عنوان کرد که بزرگ‌ترین هزینه اشرافی‌گیری که همان مالیات است که این افراد پرداخت نمی‌کنند. البته در سال‌های اخیر و با توجه به فشارهایی که به دولت وارد شده، اقداماتی برای بستن منافذ فرار مالیاتی صورت گرفته است.

نفوذ کانون‌های قدرت و ثروت در قاچاق
اما این استاد اقتصاد دانشگاه تهران در حاشیه این مراسم و در پاسخ به سوال خبرنگار شهرآرا مبنی بر آنکه چرا با همه تاکیدات دولت‌ها و مسئولان در حوزه مبارزه با قاچاق کالا اما همچنان قاچاق کالا اصلی‌ترین تهدید در حوزه تولید ملی است و آمارهای مسئولان نیز گواه ورود کانتینری کالاهای قاچاق به داخل کشور است، گفت: در حال حاضر دولت با تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در حوزه قاچاق کالا ورود داشته است.
خوش‌چهره در ادامه بیان کرد: حتی چند روز قبل دولت آماری داد که عنوان شده بود، حجم قاچاق کالا از ٢۵‌میلیارد دلار به ١۵‌میلیارد دلار رسیده است. البته این آمار هنوز اثبات شده نیست و به اعتقاد من آمار به شکلی خوش‌بینانه ارائه شده است.
این استاد اقتصاد در پاسخ به سوالی دیگر و آن هم اینکه در ورود این حجم کالا و حتی کانتینرهای قاچاقی که اشاره شده توسط فرد عادی امکان‌پذیر نیست و در این رابطه چقدر کانون‌های قدرت و ثروت و با نفوذ در مافیای قاچاق موثر هستند، گفت: بی‌شک نمی‌توان از نفوذ این افراد صاحب قدرت و ثروت در حوزه قاچاق چشم پوشید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس